100 pompek – jak zrobić sto pompek? Specjalny program treningowy z efektami po sześciu tygodniach!

Fot: chesterF / stock.adobe.com

Program 100 pompek jest specjalnym treningiem polegającym na wykonywaniu klasycznych pompek. Zrealizowanie ćwiczeń według ściśle określonego planu ma po sześciu tygodniach doprowadzić osoby ćwiczące do możliwości wykonywania stu pompek w jednej serii.

Klasyczne pompki są uznawane za jedno z najprostszych ćwiczeń pozwalających wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, ramion, brzucha, bicepsów i tułowia. Tego rodzaju ćwiczenie może być wykonywane zarówno przez osoby stawiające pierwsze kroki w treningach siłowych, jak i te na bardziej zaawansowanym poziomie. Dodatkowym plusem jest to, że można je wykonywać praktycznie wszędzie, gdzie jest trochę wolnej przestrzeni. Nie musi zatem wiązać się to z kosztami chociażby za wejście do siłowni czy zakupu specjalistycznego sprzętu.

Program 100 pompek: co należy o nim wiedzieć

Głównym celem programu 100 pompek jest opanowanie umiejętności wykonania 100 pompek w jednej serii już po sześciu tygodniach. W przypadku osób aktywnych fizycznie, ćwiczących na siłowni osiągnięcie takiego założenia jest bardzo realne. Nieco inaczej wygląda sprawa z osobami początkującymi, które nie tylko wcześniej nie wykonywały regularnie pompek, ale również stroniły od innej aktywności fizycznej. W takich przypadkach trzeba wiązać się z tym, że osiągnięcie pożądanych rezultatów może przyjść nieco później, np. po około ośmiu tygodniach.

Najwięcej zależy od tego ile dana osoba jest w stanie wykonać pompek w jednej serii na starcie. Właśnie w tym celu wykonuje się test, który określa możliwości ćwiczącego. Zależność jest prosta: im więcej pompek jest ktoś w stanie wykonać przed rozpoczęciem programu, tym większe szanse na to, że szybko opanuje umiejętność zrobienia 100 pompek w jednej serii. Przed przystąpieniem do programu 100 pompek należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • prawidłowej technice wykonywania pompek (jeżeli osoba ćwicząca nie jest przekonana, czy wykonuje je dobrze powinna skorzystać z pomocy trenera lub doświadczonego w tym temacie znajomego),
  • ułożeniu planu treningowego według założenia: 3 treningi w tygodniu z zachowaniem dnia przerwy na regenerację,
  • przygotowaniu zbilansowanej diety (podczas intensywnych treningów w ramach programu 100 pompek spala się nawet 20 tysięcy kalorii. Jeżeli osoba trenująca nie ma w założeniu zredukowania wagi ciała, to powinna zwracać dużą uwagę na ilość przyjmowanych kalorii),
  • suplementacji (aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji, przyspieszyć regenerację mięśni i ich rozbudowę wskazane jest przyjmowanie różnego rodzaju suplementów diety takich jak: aminokwasy, BCAA i witaminy).

Wspomniany wcześniej test dotyczący możliwości danej osoby jest prosty. Polega na zrobieniu za jednym razem jak największej liczby pompek. Wynik pozwoli określić aktualne możliwości fizyczne danej osoby, co jest istotne w kwestii określenia etapu, od jakiego należy zacząć ćwiczenia.

100 pompek w 6 tygodni: plan treningowy

Program treningowy 100 pompek zakłada osiągnięcie celu w sześć tygodni. Przez pierwszy tydzień obciążenia są niewielkie, ale wzrastają z każdym kolejnym tygodniem. Plan treningowy powinien zostać ułożony indywidualnie do możliwości każdej osoby. Jeżeli ktoś ma problemy z wykonaniem 5-6 pompek, to musi rozpocząć realizację programu od samego początku. Inaczej wygląda sprawa z osobami bardziej zaawansowanymi. One bowiem mogą rozpocząć realizację programu od innego etapu, np. 30 pompek w jednej serii, jeżeli oczywiście są w stanie bez większych problemów je wykonać.

Przykładowy plan treningowy na sześć tygodni dla osoby średniozaawansowanej fizycznie może przedstawiać się następująco:

  • tydzień 1 – cztery serie, kolejno po 11, 12, 9 i 8 pompek,
  • tydzień 2 – cztery serie, kolejno po 16, 17, 14 i 14 pompek,
  • tydzień 3 – cztery serie, kolejno po 22, 30, 20 i 20 pompek,
  • tydzień 4 – cztery serie, kolejno po 29, 33, 29 i 29 pompek,
  • tydzień 5 – siedem serii, kolejno po 20, 20, 24, 24, 20, 2 i 22 pompki,
  • tydzień 6 – osiem serii, kolejno po 26, 26, 33, 33, 26, 26, 22 i 22 pompki.

W każdym tygodniu wskazane jest przeprowadzenie trzech jednostek treningowych. Jeśli chodzi o długość przerw pomiędzy seriami, to powinna ona wynosić około 45 sekund.

Sto pompek: jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia

Uzyskanie oczekiwanych efektów po sześciu tygodniach treningów jest możliwe tylko w przypadku odpowiedniej techniki wykonywania pompek. Trzeba pamiętać o tym, aby dłonie były rozstawione na szerokość ramion, a głowa powinna znajdować się w linii prostej w stosunku do ciała (wzrok skierowany w podłogę). Nogi należy wyprostować i opierać je na palcach stóp. Podczas samego wykonywania pompek wskazane jest zwrócenie uwagi na pracę w łokciach. Ręce powinny uginać się tak, aby klatka piersiowa delikatnie dotknęła podłogi, a dopiero później powinno następować wyprostowanie rąk.

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki

Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej