10 najskuteczniejszych sposobów na podrażnienia słoneczne

Fot. Guido Mieth / Getty Images

Długotrwała ekspozycja na słońce podrażnia skórę i może doprowadzić do oparzeń. Aby temu zapobiec najlepiej stosować kremy z filtrem i unikać promieni słonecznych w godzinach 11-16. Bywa jednak, że w ferworze zajęć zapomnimy o skutecznej ochronie, a nasza skóra stanie się zbyt wysuszona i podrażniona. Jak temu zaradzić? Jak szybko zregenerować uszkodzony naskórek?

Słońce jest nam potrzebne, jednak opalać powinno się z umiarem, a przede wszystkim – ze zdrowym rozsądkiem. Nie można zapominać o nałożeniu kremu z filtrem (i regularnym smarowaniu się, gdyż kremy wycierają się i ich ochrona z czasem słabnie) oraz o unikaniu słońca w tak zwanych godzinach szczytu. Promienie słoneczne dzielimy na UVB oraz na UVA. Pierwsze z nich jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, których powinno się unikać. Jeśli jednak zapomnimy o ochronie lub słońce zaskoczy nas niczym drogowców w zimie i nasza skóra będzie podrażniona – możemy wspomóc ją w regeneracji domowymi sposobami.

Jakie są rodzaje promieni słonecznych? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Rodzaje promieni słonecznych. Źródło: 36,6.

  1. Najbardziej popularnym sposobem jest okład z produktów mlecznych (kefiru, jogurtu, maślanki). Dlaczego nabiał może nam pomóc? Ponieważ produkty te zawierają witaminy A, D i E oraz z grupy B, które pomagają regenerować zniszczony naskórek. Cynk, wapń i białko łagodzą z kolei podrażnienia. Do okładów z nabiału należy wybierać produkty jak najbardziej naturalne, bez zawartości cukru, który może podrażniać.
  2. Okłady z aloesu. Sok z aloesu wykazuje właściwości łagodzące i nawilżające, działa przeciwzapalnie i pomaga w regeneracji naskórka. Aby wykonać taki okład należy nasączyć gazę sokiem z aloesu i przykładać w podrażnione miejsce.
  3. Okłady z truskawek (potrafią uczulać) Świeże truskawki mają właściwości ściągające, bakteriobójcze i odżywcze, a także nawilżają skórę, łagodzą swędzenie, pieczenie i wyrównują jej koloryt. W celu wykonania okładu z truskawek należy rozgnieść je na papkę i w tej postaci nałożyć na skórę.
  4. Okłady z ogórka. Ogórek zawiera antyoksydanty i witaminę C, dzięki czemu przynosi ulgę podrażnionej skórze. W przypadku okładów z ogórka wystarczy pokroić go w plasterki, które następnie przykładamy do skóry na około 30 minut. Polecane są także okłady z pomidora, którego schłodzone w lodówce plastry także przykłada się do poparzonej skóry.
  5. Miód wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne, dzięki czemu przyspiesza proces regeneracji skóry. Aby wykonać kojący okład z miodu należy nasączyć nim gazik i przyłożyć go na skórę.
  6. Kąpiel w mleku. Mleko wygładza skórę, nawilża ją i uelastycznia. Do mlecznej kąpieli wystarczą nam 3 litry napoju. Niestety ciężko będzie nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wanny po takiej kąpieli.
  7. Olej kokosowy. Co ciekawe olej kokosowy można stosować jeszcze przed opalaniem, gdyż zawiera naturalny filtr chroniący nas przed promieniowaniem UVB. Dodatkowo ten olej roślinny zawiera w swoim składzie witaminy z grupy B, witaminy C i E, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk oraz kwas laurynowy. Smarowanie nim podrażnionej skóry znacznie przyspieszy proces regeneracji oraz przyniesie nam ulgę.
  8. Ziemniaki. Sprawdzą się one, kiedy nasza skóra jest bardzo podrażniona przez promienie słoneczne. Sok ze świeżych ziemniaków zawiera substancję o działaniu zbliżonym do atropiny, dzięki czemu łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Aby przynieść sobie ulgę można wykorzystać okłady z gazy nasączonej sokiem z ziemniaków, puree ziemniaczane aplikowane bezpośrednio na skórę lub okłady ze skórki ziemniaka (jej wewnętrznej strony).
  9. Masło shea jest idealnym kosmetykiem, który szybko przynosi ulgę wysuszonej skórze, nawilża ją i łagodzi podrażnienia, działa także wygładzająco. W jego składzie znajdują się witaminy A, E i F, cenne dla skóry kwasy tłuszczowe, a także woski i alantoina.
  10. Kąpiel z mąki owsianej, która zawiera beta-glukan, związek chemiczny, który poprawia funkcje ochronne skóry i zapobiega utracie wody z jej głębszych warstw, także przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Można wykorzystać płatki owsiane, które wykazują działanie przeciwzapalne. Namoczone płatki przykłada się na skórę, co powinno pomóc w zmniejszeniu jej obrzęku.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Poza tym należy pić bardzo dużo płynów - zwłaszcza w upalne dni. Dlaczego warto dużo pić? Zobaczcie: Pijesz wodę, ale czy wiesz co z tego masz? Poznaj 10 powodów, dla których warto pić wodę. Stan zapalny skóry zmniejszają także niesterydowe leki przeciwzapalne stosowane doustnie.

Kiedy widzimy, że nasza skóra jest podrażniona, bardzo wysuszona i zaczerwieniona należy unikać słońca, by nie dopuścić do poparzeń. Nie powinno się także wykonywać peelingów oraz smarować ciała tłustymi kremami, na bazie alkoholu, SLS-ów, czy parafiny, które zatykają pory i uniemożliwiają odparowanie ciepła. W ten sposób tylko sobie zaszkodzimy.

Ważne! Jeśli skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, pojawiają się bóle głowy, nudności – niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może nam grozić udar słoneczny!

Jak się bezpiecznie opalać? Jak uniknąć poparzeń słonecznych lub podrażnienia skóry? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry Wakacje

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 03.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej