0,5 procent Polaków nie przestrzega zasad domowej kwarantanny

Getty Images

Za łamanie reguł domowej izolacji grozi grzywna do 30 000 złotych. Okazuje się jednak, że niektórzy, choć jest ich niewielu, mają w nosie grubość swojego portfela, a przede wszystkim zdrowie rodaków.

Na domowej kwarantannie przebywają wszyscy ci, którzy mieli kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem, a także ci, którzy powrócili z zagranicy. I choć ich zadaniem jest jedynie niewychodzenie z domu przez okres 14 dni, okazuje się, że dla niektórych to zdecydowanie niewykonalne zadanie. Pół procent Polaków nie dba bowiem nie tylko o zdrowie i życie innych, ale także niespecjalnie przejmuje się finansową karą, która grozi za nieprzestrzeganie takiej formy izolacji. Przypomnijmy, że odkąd polski rząd wprowadził w naszym kraju stan epidemii, 30000 złotych to maksymalna wysokość mandatu, jaki może otrzymać osoba, która złamie reguły kwarantanny i wyjdzie z domu.

Dlaczego przestrzeganie zasad kwarantanny domowej czy izolacji społecznej jest ważne w czasach pandemii?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Chodzi o to, że tylko poprzez unikanie kontaktu z innymi ludźmi możemy uniknąć szybkiego rozprzestrzeniania się patogenu. Warto bowiem widzieć, że SARS-CoV-2 można zarazić się drogą kropelkową, a więc poprzez psikanie, kaszlenia, a także mówienie! Niektórzy twierdzą również, że wirus ten potrafi utrzymać się przez kilka godzin na powierzchniach codziennego użytku, a także w powietrzu. I choć największe ryzyko zachorowań na COVID-19 jest wśród seniorów, osób przyjmujących leki obniżające odporność czy pacjentów z chorobami współistniejącymi (szczególnie z chorobami serca i płuc, nadciśnieniem, cukrzycą czy nowotworem), tak naprawdę nikt do końca nie może czuć się bezpieczny. A to dlatego, że żadna osoba nie jest w stu procentach odporna na koronawirusa, ponieważ nigdy wcześniej go nie spotkała. 80% społeczeństwa przejdzie tę infekcję bezobjawowo lub bardzo łagodnie, ale pozostałym 20% może przynieść ona nawet śmierć.

Kwarantanna domowa w Polsce

Na ten moment w Polsce na domowej kwarantannie przebywa ponad 70500 ludzi, a prawie 140000 jest zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju. Blisko 57000 osób została objęta nadzorem epidemiologicznym. Ministerstwo Cyfryzacji, aby ułatwić prace policji i straży miejskiej, stworzyło aplikację „domowa kwarantanna’, dzięki której łatwiej da się sprawdzić, czy dany człowiek przestrzega zasad izolacji. Do tej pory zdiagnozowano w naszym kraju również 1120 przypadków zarażenia SARS-CoV-2, z czego 14 osób zmarło, a 7 zostało uznane za zdrowe.

Zobacz film: Jak z kwarantanną radzi sobie Julia Wieniawa?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.03.2020,
Opublikowano: 26.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej