Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie, ćwiczenia, zwyrodnienie a bóle i zawroty głowy

Fot: Mediteraneo / fotolia.com

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może dawać charakterystyczne objawy, jak: ból i zawroty głowy, drętwienie karku, a nawet omdlenia. Zmiany zwyrodnieniowe na kręgach szyjnych mogą być wynikiem siedzącego trybu życia, przeciążeń, silnego urazu (np. wypadku samochodowego) czy spania w nieprawidłowej pozycji. Pacjenci z dolegliwościami bólowymi mogą stosować proste ćwiczenia izometryczne, maści przeciwbólowe czy ciepłe okłady.

Przeciążony kręgosłup w odcinku piersiowym objawia się bólem pleców między łopatkami i mrowieniem rąk. Drętwienie nóg może pojawić się, jeżeli doszło do zwyrodnienia odcinka lędźwiowego. Pacjenci skarżą się również na silny ból pleców zlokalizowany w krzyżu.. Sygnałem o zwyrodnieniu kręgosłupa lędźwiowego jest drętwienie nóg, które może promieniować na pośladki.

Zobacz także: Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego – objawy i leczenie schorzenia

Rola kręgosłupa szyjnego w organizmie człowieka

Odcinek szyjny kręgosłupa podtrzymuje głowę oraz umożliwia jej poruszanie się na boki oraz w górę i dół. Składa się z siedmiu kręgów, od których zależy sprawność wielu zmysłów, np. wzroku, słuchu czy równowagi. Kręgosłup szyjny z wiekiem może ulegać zwyrodnieniom, które powodują nieprzyjemne dolegliwości.

Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego

Do zwyrodnienia kręgów szyjnych może dojść na skutek, oprócz postępującego wieku, siedzącego trybu życia, zwłaszcza z pochyloną głową, np. przy pracy z komputerem. Czynnikiem ryzyka wystąpienia schorzenia jest również uraz kręgosłupa, np. spowodowany wypadkiem komunikacyjnym. Obrażenia akceleracyjne czy uraz typu smagnięcie biczem (nagłe zgięcie i wyprost kręgosłupa) może spowodować złamanie kręgów, co prowadzi do porażenia kończyn, a nawet poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego powodować mogą codzienne drobne przeciążenia wynikające z pracy polegającej, np. na dźwiganiu ciężkich przedmiotów.

Zobacz także: Dyskopatia szyjna – objawy, leczenie, ćwiczenia i rehabilitacja

Czy można naprawić krzywy kręgosłup? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – objawy

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to bardzo często uciążliwy ból karku, pojawiający się np. po długiej jeździe samochodem, czy pracy przy komputerze. Przeciążone mięśnie szyi mogą zostać unieruchomione na pewien czas. W ten sposób ludzki organizm broni się przed dodatkowym podrażnianiem włókien nerwowych. Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym mogą również powodować bóle głowy, które są wynikiem wysokiego ciśnienia krwi. Dolegliwości nasilają się podczas ruszania głową, zwłaszcza odchylaniem jej do przodu i w tył. Skutkiem zwyrodnienia kręgów szyjnych jest również drętwienie barków, ramion, a także rąk. Mrowienie spowodowane jest najczęściej zmianami rozwijającymi się w niższych kręgach kręgosłupa szyjnego.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego a zawroty głowy

Zwyrodnieniom kręgosłupa szyjnego mogą towarzyszyć zawroty głowy. a także omdlenia. Są one spowodowane zaburzeniem przepływu krwi. Zwyrodniałe kości naciskają na tętnice kręgowe, co w efekcie powoduje ograniczenie swobodnego przepływu krwi, co może spowodować zawroty i omdlenia.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – leczenie i zapobieganie

Zwyrodnieniom kręgosłupa na odcinku szyjnym można zapobiegać, stosując kilka prostych nawyków w codziennym życiu, np.:

  • odpowiednia higiena jazdy samochodem np. ustawienie zagłówka w aucie odpowiednio do wzrostu,
  • unikanie podtrzymywania słuchawki barkiem podczas rozmowy przez telefon,
  • spanie na odpowiednio wyprofilowanej poduszce korekcyjnej,
  • zmiana krzesła do pracy – powinno mieć podpórki na łokcie oraz regulowaną wysokość zagłówka.

Na dolegliwości bólowe wynikające ze zmian zwyrodnieniowych odcinka kręgosłupa szyjnego może pomóc ciepły okład na kark lub maść przeciwbólowa. Kręcz szyi może wynikać z niedoboru magnezu lub witamin z grypy B, dlatego często stosuje się ich suplementację. W niektórych przypadkach podaje się pacjentom leki zmniejszające napięcie mięśni.

Ćwiczenia na zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego

Na zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego stosuje się proste ćwiczenia izometryczne, które polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Można je wykonywać w pracy, np. w czasie pisania na komputerze, oraz w domu. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi to np.:

  • Patrzenie prosto przed siebie i wykonywanie skrętów głowy w prawo i w lewo przy lekkim unoszeniu brody do góry.
  • Zginanie głowy raz na prawo, a raz na lewo, w sposób jakby chciało się dotknąć uchem barku.
  • Zginanie głowy do przodu i tyłu oraz na lewo i prawo, przy skrzyżowanych palcach obu dłoni splecionych z tyłu szyi. Ćwicząc, nie należy wykonywać okrężnych ruchów głowy, ponieważ są one niezgodne z naturalnym poruszaniem się jej.

Jak dbać o kręgosłup? Jakie są prawidłowe postawy? Zobaczcie:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej