Przeciążony kręgosłup w odcinku piersiowym objawia się bólem pleców między łopatkami i mrowieniem rąk. Drętwienie nóg może pojawić się, jeżeli doszło do zwyrodnienia odcinka lędźwiowego. Pacjenci skarżą się również na silny ból pleców zlokalizowany w krzyżu.. Sygnałem o zwyrodnieniu kręgosłupa lędźwiowego jest drętwienie nóg, które może promieniować na pośladki.
Zobacz także: Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego – objawy i leczenie schorzenia
Rola kręgosłupa szyjnego w organizmie człowieka
Odcinek szyjny kręgosłupa podtrzymuje głowę oraz umożliwia jej poruszanie się na boki oraz w górę i dół. Składa się z siedmiu kręgów, od których zależy sprawność wielu zmysłów, np. wzroku, słuchu czy równowagi. Kręgosłup szyjny z wiekiem może ulegać zwyrodnieniom, które powodują nieprzyjemne dolegliwości.
Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego
Do zwyrodnienia kręgów szyjnych może dojść na skutek, oprócz postępującego wieku, siedzącego trybu życia, zwłaszcza z pochyloną głową, np. przy pracy z komputerem. Czynnikiem ryzyka wystąpienia schorzenia jest również uraz kręgosłupa, np. spowodowany wypadkiem komunikacyjnym. Obrażenia akceleracyjne czy uraz typu smagnięcie biczem (nagłe zgięcie i wyprost kręgosłupa) może spowodować złamanie kręgów, co prowadzi do porażenia kończyn, a nawet poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego powodować mogą codzienne drobne przeciążenia wynikające z pracy polegającej, np. na dźwiganiu ciężkich przedmiotów.
Zobacz także: Dyskopatia szyjna – objawy, leczenie, ćwiczenia i rehabilitacja
Czy można naprawić krzywy kręgosłup? Odpowiedź na filmie:
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – objawy
Objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to bardzo często uciążliwy ból karku, pojawiający się np. po długiej jeździe samochodem, czy pracy przy komputerze. Przeciążone mięśnie szyi mogą zostać unieruchomione na pewien czas. W ten sposób ludzki organizm broni się przed dodatkowym podrażnianiem włókien nerwowych. Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym mogą również powodować bóle głowy, które są wynikiem wysokiego ciśnienia krwi. Dolegliwości nasilają się podczas ruszania głową, zwłaszcza odchylaniem jej do przodu i w tył. Skutkiem zwyrodnienia kręgów szyjnych jest również drętwienie barków, ramion, a także rąk. Mrowienie spowodowane jest najczęściej zmianami rozwijającymi się w niższych kręgach kręgosłupa szyjnego.
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego a zawroty głowy
Zwyrodnieniom kręgosłupa szyjnego mogą towarzyszyć zawroty głowy. a także omdlenia. Są one spowodowane zaburzeniem przepływu krwi. Zwyrodniałe kości naciskają na tętnice kręgowe, co w efekcie powoduje ograniczenie swobodnego przepływu krwi, co może spowodować zawroty i omdlenia.
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – leczenie i zapobieganie
Zwyrodnieniom kręgosłupa na odcinku szyjnym można zapobiegać, stosując kilka prostych nawyków w codziennym życiu, np.:
- odpowiednia higiena jazdy samochodem np. ustawienie zagłówka w aucie odpowiednio do wzrostu,
- unikanie podtrzymywania słuchawki barkiem podczas rozmowy przez telefon,
- spanie na odpowiednio wyprofilowanej poduszce korekcyjnej,
- zmiana krzesła do pracy – powinno mieć podpórki na łokcie oraz regulowaną wysokość zagłówka.
Na dolegliwości bólowe wynikające ze zmian zwyrodnieniowych odcinka kręgosłupa szyjnego może pomóc ciepły okład na kark lub maść przeciwbólowa. Kręcz szyi może wynikać z niedoboru magnezu lub witamin z grypy B, dlatego często stosuje się ich suplementację. W niektórych przypadkach podaje się pacjentom leki zmniejszające napięcie mięśni.
Ćwiczenia na zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego
Na zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego stosuje się proste ćwiczenia izometryczne, które polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Można je wykonywać w pracy, np. w czasie pisania na komputerze, oraz w domu. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi to np.:
- Patrzenie prosto przed siebie i wykonywanie skrętów głowy w prawo i w lewo przy lekkim unoszeniu brody do góry.
- Zginanie głowy raz na prawo, a raz na lewo, w sposób jakby chciało się dotknąć uchem barku.
- Zginanie głowy do przodu i tyłu oraz na lewo i prawo, przy skrzyżowanych palcach obu dłoni splecionych z tyłu szyi. Ćwicząc, nie należy wykonywać okrężnych ruchów głowy, ponieważ są one niezgodne z naturalnym poruszaniem się jej.
Jak dbać o kręgosłup? Jakie są prawidłowe postawy? Zobaczcie: