Związek poligamiczny: jego rodzaje, uwarunkowania kulturowe i przyczyny

Fot: igor_kell / gettyimages.com

Poligamia to związek z więcej niż jedną osobą. Pojęcie poligamii współcześnie może dotyczyć zarówno związków małżeńskich, jak i pozamałżeńskich. Obecnie poligamia jest legalna w większości państw afrykańskich, Bliskiego Wschodu i południowej Azji.

Co to jest poligamia? To bycie w związku z więcej niż jedną osobą. Poligamista to mężczyzna, który jest związany z wieloma kobietami w tym samym czasie – to zjawisko to poligynia. Kobieta związana jednocześnie z wieloma mężczyznami to poligamistka, a zjawisko nosi nazwę poliandria.

Rodzaje poligamii: w związkach małżeńskich i pozamałżeńskich

Pojęcie poligamii pierwotnie było związane wyłącznie z zawieraniem związków małżeńskich, ale obecnie rozszerza się je także na relacje panujące w związkach partnerskich czy konkubinatach. Małżeństwo poligamiczne to takie, w którym mężczyzna ma więcej niż jedną żonę lub kobieta więcej niż jednego męża. To dwa podstawowe rodzaje poligamii, odpowiednio poligynia i poliandria (wielożeństwo i wielomęstwo).

Poligamia seryjna występuje wówczas, gdy małżonkowie rozwodzą się, a następnie zawierają nowe związki małżeńskie. Dotyczy to także nieformalnych związków, w których ludzie się rozstają, a następnie wchodzą w relacje z nowymi osobami. Poligamią jest też bycie zamężną lub żonatym i posiadanie kochanka lub kochanki.

Związek poligamiczny inny niż małżeński także jest możliwy. W praktyce oznacza to na przykład, że więcej niż dwie osoby utrzymują ze sobą kontakty seksualne, mieszkając razem lub oddzielnie. Rodzajem poligamii jest też posiadanie dzieci z więcej niż jednym partnerem lub jedną partnerką.

Nawet w cywilizowanych państwach, w których normą jest monogamia, zdarzają się związki otwarcie poligamiczne. Ze względów prawnych takie relacje nie mogą być zalegalizowane. Najczęściej są to układy typu mąż-żona-druga kobieta żyjący w tzw. trójkącie, np. mieszkający razem.

Poligamia w kulturach świata i jej legalność

W Polsce małżeństwo poligamiczne jest zakazane i podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 2 lat. Poligamia jest prawnie niedozwolona w Europie i w Stanach Zjednoczonych, a także w państwach Ameryki Południowej, niektórych państwach Afryki (np. Demokratycznej Republice Konga, Angoli, Etiopii, Gwinei, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Ghanie). Poza prawem mogą funkcjonować w tych rejonach związki poligamiczne nieformalne w zależności od indywidualnych skłonności osób zamieszkujących te obszary.

Poligamia i rodzina poligamiczna to zjawiska obserwowane w krajach afrykańskich i leżących w Azji. Dotyczy to zwłaszcza krajów muzułmańskich, w których wielożeństwo jest powiązane z religią. W państwach Bliskiego Wschodu, np. w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Iraku czy w Syrii, dozwolone jest posiadanie kilku żon (islam dopuszcza posiadanie czterech). Poligamista w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapewnienia wszystkim swoim małżonkom utrzymania na takim samym poziomie.

W starożytności poligamia była praktykowana w wielu rejonach świata. Częściej praktykowano poligynię, poliandria była popularna w regionach zamieszkiwanych przez wyznawców hinduizmu. W starożytnej Grecji nie dopuszczano do małżeństw poligamicznych i patrzono z góry na ludy stosujące wielożeństwo.

Potencjalne przyczyny poligamii

Poligamia w kręgach kulturowych, w których nie jest normą i w których zabrania jej prawo, może być uwarunkowana przez aspekty fizyczne (libido) oraz psychologicznie (gdy pomiędzy dwojgiem partnerów pojawiają się problemy).

Związki poligamiczne tworzą się wtedy, gdy:

  • partnerzy nie poświęcają sobie wystarczająco dużo uwagi i nie są zaangażowani we wzajemne relacje jednakowo – może to skłaniać do poszukiwania uwagi u innych kobiet lub mężczyzn,
  • jedna ze stron związku monogamicznego jest niedowartościowana – poligamista może uważać stosunki seksualne z więcej niż jedną kobietą lub więcej niż jednym mężczyzną za nobilitujące, w ten sposób próbuje podnieść własną samoocenę,
  • brakuje zaufania między partnerami – kochanka czy kochanek może w takich przypadkach pełnić rolę powiernika i dawać wsparcie,
  • brakuje dopasowania seksualnego między partnerami – trzecia osoba (a czasem także czwarta) pomaga w zaspokajaniu potrzeb seksualnych.

W kulturach, w których poligamia jest powszechna, ma ona inne przyczyny. W tym:

  • czynniki demograficzne – głód, wojny i choroby wyniszczają plemiona i ludy żyjące w trudnych warunkach, np. w Afryce, a poligamia jest metodą na przedłużenie istnienia danej populacji; może mieć to związek także z chęcią posiadania bardzo licznej rodziny (rozprzestrzeniania swoich genów),
  • czynniki ekonomiczne – duża liczba żon i dzieci pozwala na bardziej wydajne uprawianie ziemi czy gromadzenie majątku, dotyczy to przeważnie ludów rolniczych i pasterskich, trudniących się hodowlą zwierząt.

W państwach muzułmańskich wymiar praktyczny poligamii jest poparty wielowiekową tradycją i względami religijnymi.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 14.02.2018,
Opublikowano: 14.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej