Żuchwa – jak jest zbudowana? Czy boląca żuchwa zawsze oznacza problem stomatologiczny?

Fot: denissimonov / fotolia.com

Żuchwa jest potocznie nazywana szczęką dolną. Ponieważ umiejscowione są w niej zęby, bardzo często dolegliwości odczuwane w obszarze dolnej części twarzy łączone są z problemem stomatologicznym. Tymczasem przyczyna może być zupełnie inna.

Ból żuchwy często promieniuje na całą część twarzy, ucho oraz szyję. Towarzyszy mu silny i dokuczliwy ból głowy. Problem z zębem jest zazwyczaj pierwszą diagnozą, ale często źródłem bólu może być staw skroniowo-żuchwowy.

Co to jest żuchwa? Budowa szczęki dolnej

Żuchwa jest pojedynczą i ruchomą kością w dolnej części czaszki. Odpowiada nie tylko za ruchy związane z żuciem i mówieniem, ale również za otwieranie i zamykanie ust. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że szczęka górna oraz czaszka pozostają podczas tych czynności nieruchome, a żuchwa jest jedyną kością ruchomą całej czaszki.

Żuchwa składa się z trzech części: trzonu w kształcie podkowy, w którym osadzone są zęby, kąta i gałęzi. Ma ponadto unikalną w skali całego organizmu mechanikę poruszania. Mniej więcej na wysokości uszu połączona jest z czaszką stawami skroniowo-żuchwowymi. Przy niewielkim rozwarciu ust ruch żuchwy jest obrotowy. Przy znacznym rozwarciu – saneczkowy, czyli żuchwa wysuwa się do przodu. Jej poruszanie umożliwiają mięśnie, które wspomagają też funkcję miażdżenia pokarmu.

Dlaczego żuchwa boli? Jakie schorzenia mogą być tego przyczyną?

Jeśli w okolicach żuchwy pojawia się ból, który pogłębia się w trakcie jedzenia czy mówienia – kiedy żuchwa jest w ruchu, najczęściej jest za to odpowiedzialny staw skroniowo-żuchwowy. Przyczyna bólu może być związana z:

  • nadmiernym napięciem mięśni – ból jest wówczas tępy, nasila się przy nacisku i trudno wskazać jego dokładną lokalizację, ponadto dyskomfort ogranicza ruchy żuchwy i może doprowadzić do jej przesunięcia;
  • uszkodzeniami lub nieprawidłowym funkcjonowaniem krążków stawowych (tzw. dysków) – objawem jest charakterystyczny dźwięk przeskakującej żuchwy w czasie jej otwierania i zamykania, staw „wyskakuje” i wraca na swoje miejsce; taki stan choroby może prowadzić do ograniczenia ruchu stawu, a z czasem do jego kompletnej blokady;
  • zmianami zwyrodnieniowymi, na które narażone są zwłaszcza osoby w starszym wieku – objawem jest charakterystyczne trzeszczenie i tarcie oraz ograniczenie ruchu stawu
  • stanami zapalnymi w stawach np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów lub toczniu rumieniowatym (poza bólem można zaobserwować zaczerwienienie i wysięk, a staw ma ograniczoną ruchomość).

Ból może mieć też źródło w: odcinku szyjnym kręgosłupa, neuralgiach (ucisku na nerw), chorobach laryngologicznych, zapaleniu nerwu trójdzielnego czy zmianach nowotworowych. Może mieć też podłoże psychologiczne.

Leczenie bólu żuchwy zależy od zdiagnozowanej przyczyny. Dlatego też przy dolegliwościach odczuwanych w okolicach żuchwy konsultacja stomatologiczna może nie być wystarczająca.

Przeskakująca żuchwa – zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego

Staw skroniowo-żuchwowy może ulec jedno lub obustronnemu zwichnięciu np. podczas zbyt szerokiego rozwarcia ust. Zwichnięcie może mieć prozaiczną przyczynę. Często do urazu tego typu dochodzi w gabinecie stomatologicznym podczas leczenia zębów czy w trakcie jedzenia lub ziewania.

Zwichnięcie stawu jest bardzo bolesne i nasila się przy mówieniu i jedzeniu (zwłaszcza stałych pokarmów). Przy zamykaniu ust słyszalny jest charakterystyczny trzask i pojawia się problem z ich całkowitym zamknięciem. W miejscu, w którym doszło do urazu, mogą wystąpić krwiaki i obrzęk rozlewający się na twarz, a objawy będą się nasilały przy braku leczenia i mogą im towarzyszyć bóle głowy czy uszu promieniujące też do szyi, ramion i dolnej części pleców.

W diagnostyce zwichnięcia podstawą jest zdjęcie rentgenowskie. Tego typu uraz wymaga nastawienia i podwiązania żuchwy np. za pomocą bandaża. Brak leczenia może prowadzić do zaognienia stanu zapalnego i nawracających problemów z żuchwą.

Cofnięta żuchwa

Cofnięta żuchwa tzw. tyłozgryz jest wadą zgryzu, na skutek której dolny łuk zębowy jest cofnięty w stosunku do górnego. U noworodków jest to stan fizjologiczny, który powinien zaniknąć w ciągu około pół roku. Jeżeli jednak szczęka dolna się nie wysuwa, należy zasięgnąć rady specjalisty, ponieważ tego typu wady mogą przyczynić się do problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, a przy zaawansowanych wadach zgryzu nawet do deformacji twarzy.

Istnieje kilka przyczyn cofniętej żuchwy u noworodków i małych dzieci, która przeradza się w wadę zgryzu. Główną jest częste układanie dziecka na płaskim podłożu. Kiedy leży ono z otwartymi ustami i nie ma podpartej głowy, naturalne cofnięcie żuchwy się pogłębia, powodując wadę zgryzu.

Stomatolodzy najczęściej czekają z ostateczną diagnozą do około 3 roku życia dziecka. Jest to granica, w której szczęka górna i dolna powinny stykać się na jednej płaszczyźnie – luka między górnymi i dolnymi zębami nie powinna być widoczna. Utrzymująca się wada zgryzu wymaga leczenia ortodontycznego.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej