Znani ludzie z zespołem Aspergera: Bill Gates, Messi, Mozart i Edison

Fot. Robin Skjoldborg / Getty Images

Zespół Aspergera wiąże się z kłopotami w komunikacji oraz nawiązywaniem relacji. Osoby z tym zaburzeniem mają doskonałą pamięć i często są skupione na swojej pasji, nawet kosztem innych zajęć. Do znanych osób z aspergerem należą m.in. Bill Gates i Lionel Messi.

Zespół Aspergera, obejmujący najłagodniejsze przypadki autyzmu, został uznany za jednostkę chorobową w połowie lat 80. XX wieku. Schorzenie zdefiniował w latach 40. austriacki pediatra Hans Asperger.

Czym jest zespół Aspergera? Przyczyny i objawy choroby

Zaburzenie ze spektrum autyzmu, jakim jest zespół Aspergera ma podłoże neurologiczne. Jego przyczyny nie zostały poznane. Objawia się zaburzeniami funkcjonalnymi, które utrudniają komunikację z innymi i zawieranie oraz podtrzymywanie relacji. Dzieci z tym schorzeniem charakteryzują takie objawy, jak: brak reakcji na imię (bądź jej nieadekwatność) oraz brak współdzielenia uwagi z inną osobą. Nie pokazują palcem, ani nie gestykulują (bądź robią to w bardzo ograniczony sposób w porównaniu ze swoimi rówieśnikami). Nie proszą, ani nie wyrażają wprost własnych potrzeb. Mogą nadmiernie skupiać się na jednym zagadnieniu, przedmiocie bądź geście (tzw. fiksacja). Często wpadają w złość, a innym razem okazują obojętność (np. wobec rodziców lub innych bliskich osób). Bardzo nie lubią zmian i często się złoszczą bez większego powodu. Mogą być nadwrażliwe na bodźce, a także poruszać się w zadziwiający, sztywny sposób. Są niezdarne ruchowo oraz nie rozumieją zabaw związanych z symboliką. Mowa rozwija się u nich dosyć późno, tzn. pierwsze słowo mogą wypowiedzieć w wieku 16 miesięcy, a frazę – nawet 24 miesięcy. Dysfunkcje te powtarzają się u osób z zespołem Aspergera i autystycznych.

Jakie objawy może dawać zespół Aspergera? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Zespół Aspergera - znani ludzie

Jak stwierdził sam Hans Asperger „aby osiągnąć sukces w nauce lub sztuce, konieczna jest odrobina autyzmu. Aby osiągnąć sukces, istotnym składnikiem staje się zdolność odwrócenia uwagi od życia codziennego, od tego, co proste i praktyczne tak, aby mieć umiejętność przemyślenia jakiejś kwestii w sposób oryginalny tak, aby wkroczyć na nieprzetarte ścieżki, inwestując wszystkie zdolności w jedną dziedzinę wiedzy”. To sformułowanie dość dobrze określa osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu, które często skupiają się na własnych zainteresowaniach. Przy tym mogą poważnie zaniedbywać inne dziedziny swojego życia, w tym proste czynności, np. higieniczne. Osoby z zewnątrz mogą określać aspergerowców jako ekscentrycznych i oderwanych od życia. To jedna z etykiet nadawanych przez społeczeństwo także artystom i innym ludziom zaangażowanym w swoją pasję. Przykładem zaburzonej znanej osoby jest Bill Gates. Zespół Aspergera paradoksalnie mówiąc przyczynił się do jego sukcesu w branży informatycznej. Równie dobrze rozpoznawalni są inni ludzie, których biografie wskazywały na opisywane schorzenie. Są to: Alfred Hitchcock, Hans Christian Andersen, Michał Anioł, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Thomas Edison i Thomas Jefferson.

Messi – zespół Aspergera

Lionel Messi, piłkarz z klubu FC Barcelona prawdopodobnie również znajduje się w gronie znanych osób z zespołem Aspergera. Sam nie potwierdził tych informacji, jednak na schorzenie wskazuje wiele cech, które można zauważyć u niego podczas gry i po rozegranym meczu. Jedna z nauczycielek Messiego ucząca go od pierwszej do czwartej klasy szkoły podstawowej wskazywała na to, jak bardzo był nieśmiały. Komunikowała się z nim za pośrednictwem przyjaciółki, z którą siedział w ławce. Kiedy wraz z rodziną przyjechał do Barcelony, przez rok nie rozmawiał z kolegami ze szkółki piłkarskiej. Miał odpowiadać monosylabami i komunikować się, rozmawiając cicho z jednym z kolegów. To zachowania wskazujące na problemy z wypowiadaniem się i nawiązywaniem kontaktu z otoczeniem charakterystyczne właśnie dla zespołu Aspergera. 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Messi nie znał wtedy języka katalońskiego, którym porozumiewano się w Barcelonie. To również mogło stanowić przeszkodę w komunikowaniu się z innymi. Zaburzenie jest często związane z niezgrabnością ruchową i problemami z koordynacją, ale ta akurat cecha nie pasuje do zachowania piłkarza. Jednak wykonywanie dokładnie tych samych ruchów i upadanie za każdym razem na prawą stronę zdecydowanie wskazuje na objawy zespołu Aspergera. Messi strzela gole w identyczny sposób, co jest kolejnym dowodem na możliwość rozwoju schorzenia. Osoby z tym schorzeniem mają fenomenalną pamięć, dlatego wysoce prawdopodobne jest, że nauczył się skutecznych ruchów i powtarza je na każdym meczu. Następna cecha wskazująca na zespół Aspergera u sportowca to duże trudności z przeżywaniem porażki. Słyszy się wiele głosów o tym, że każda przegrana jest dla niego dużym problemem. Dzieci z opisywanym zaburzeniem czasami mają tego typu kłopoty. Z kolei u Messiego może to być po prostu wyrazem dużej ambicji.

Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Zespół Aspergera
  2. Sławne osoby z zespołem Aspergera
  3. "Wysypkowe zdolności" i nietypowe zainteresowania osób z autyzmem i z Zespołem Aspergera
  4. „Leo Messi – od Aspergera do Ligi Mistrzów” - Nowa Nadzieja Nr 1/2014
Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 19.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej