Zmiana klimatu to największe zagrożenie dla naszego zdrowia

Fot. ekvals / Getty Images

Naukowcy z organizacji rządowych i pozarządowych są przekonani, że największym zagrożeniem dla naszego zdrowia są zmiany klimatyczne oraz zjawiska, które powodują. Coraz więcej problemów z tym związanych pojawia się także w Polsce. 

Na czym dokładnie polegają zmiany klimatyczne? W Polsce jest to bardzo dobrze widoczne - nasilają się zjawiska pogodowe, których wcześniej nie było - np. fale upałów, susze czy gwałtowne burze a nawet trąby powietrzne. Dzieje się tak za sprawą przesunięcia strefy zwrotnikowej na północ, co powoduje częstszy dopływ do Polski rozgrzanego powietrza zwrotnikowego. Zderza się ono z chłodnym powietrzem z rejonów polarnych, co w okresie letnim powoduje właśnie wspomniane burze, nawałnice oraz trąby powietrzne.

Polecamy: Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles

Polska zima, niegdyś mroźna i śnieżna, teraz przychodzi coraz później i trwa krótko, brak także powszechnych kiedyś powodzi związanych z opadami deszczu. Nie zamarza także Bałtyk, co kiedyś nie było zaskoczeniem. Z szacunków wynika, że za około 100 lat w Polsce możemy mieć temperatury, które teraz panują we Włoszech czy Grecji. To wcale nie jest dobra zmiana, zwłaszcza dla naszego zdrowia. 

Organizacja HEAL Polska, która zajmuje się wpływem czynników środowiskowych na zdrowie publiczne zwraca uwagę na występowanie nowych zjawisk pogodowych oraz coraz powszechniejsze choroby - m. in. boreliozę

Już teraz wiemy, że podnoszenie się globalnej temperatury stawia nowe wyzwania przed lekarzami i całym sektorem zdrowia. Służba zdrowia z roku na rok odnotowywać będzie zwiększoną liczbę hospitalizacji oraz potrzebę częstszej pomocy medycznej. Wymaga to od niej konkretnych działań i odpowiedniej adaptacji do tego zjawiska – tłumaczy Weronika Michalak z organizacji HEAL Polska.

W dniu 8 grudnia 2018 roku w Katowicach odbyła się debata nad zagrożeniami dla zdrowia, które wynikają ze zmian klimatycznych. Opinii lekarskich nie sposób ignorować, gdyż jednoznacznie mówią, że prowadzą one do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Łagodniejszy klimat w Polsce jest przyczyną wielu chorób zakaźnych powodowanych przez insekty. Obecnie coraz częściej pojawia się problem boreliozy, ale ocieplenie klimatu sprawi, że pojawią się nowe pasożyty, które wcześniej nie występowały się w tej strefie klimatycznej.

Polecamy: Wirus Zika – przenoszą go komary: objawy zarażenia, miejsca występowania, leczenie

Przekonajcie się także, czy klimat, w którym żyjemy wpływa na naszą wagę:

Zobacz film: Czy klimat, w którym żyjemy wpływa na naszą wagę? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 10.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej