Zmarł wybitny ginekolog profesor Romuald Dębski

Fot: TVN

Profesor Romuald Dębski nie żyje - taką informację podały Szpital Praski i Szpital Bielański, gdzie pracował profesor. Wybitny ginekolog zmarł w wieku 62 lat.

Profesor Romuald Dębski był Kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Jego specjalnością było położnictwo, ginekologia, perinatologai i endokrynologia ginekologiczna. Na jego oddziale przeprowadzano najbardziej skomplikowane operacje nie tylko w Polsce, ale i na świecieW 2002 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Profesor Romuald Dębski trafił do szpitala 11 grudnia 2018 roku. Zmarł 20 grudnia w wieku 62 lat. 

Z głębokim żalem informuję o śmierci naszego Przyjaciela Profesora Romualda Dębskiego, wybitnego ginekologa - położnika, szlachetnego człowieka...... - napisała dyrektor szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych wraz z zespołem.

Profesor Romuald Dębski był także wykładowcą akademickim oraz autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych.

Prof. Romuald Dębski przeprowadzał nowatorskie i bardzo skomplikowane operacje na pacjentkach, którym inni lekarze nie byli w stanie pomóc. Wraz z zespołem podejmował się leczenia kobiet z nowotworami czy rzadkimi zaburzeniami, takimi jak guzy przysadki mózgowej czy choroba von Willebranda.

Prowadzony przez niego oddział w Szpitalu Bielańskim wykonywał zabiegi plastyki zastawki aortalnej czy zakładanie stentów międzyprzedsionkowych w sercu o średnicy 50-groszowej monety. To także jedyna placówka w kraju, która podejmuje się leczenia płodów z tak poważną wadą serca. Drugi równe dobry ośrodek znajduje się w Bostonie.

Pacjentki kliniki Dębskiego mogły korzystać z programu rezerwacji płodności, czyli pobierania materiału biologicznego przed chemioterapią. Co roku na oddziale prof. Romualda Dębskiego na świat przychodzi ok. trzech tysięcy dzieci. Większości z nich inni lekarze nie dawali żadnych szans na przeżycie.

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Zmarł profesor Romuald Dębski - wybitny ginekolog

Zmarł prof. Romuald Dębski. Zobacz fragment programu, w którym ten wybitny specjalista opowiadał o antykoncepcji:

Zobacz film: Możliwości antykoncepcyjne. Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 20.12.2018,
Opublikowano: 20.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej