Złe samopoczucie psychiczne w ciąży - depresja ciążowa, nerwica i stres

Fot: fizkes / stock.adobe.com

Nerwica, depresja i nadmierny stres doświadczane przez kobietę podczas ciąży są podwójnie niebezpieczne, ponieważ zagrażają zarówno przyszłej mamie, jak i mogą nieść poważne konsekwencje dla rozwoju płodu. Główną metodą terapeutyczną jest farmakoterapia, psychoterapia, fototerapia i relaksacja.

Okres ciąży stanowi dla przyszłej mamy źródło wielu lęków. Oczekiwanie na narodziny dziecka generuje obawy i wątpliwości. 

Niekiedy samo stwierdzenie ciąży stanowi podłoże dla zaburzeń na tle psychicznym i znacznego spadku ogólnego samopoczucia. Leczenie stanów depresyjnych i nerwic u ciężarnych nastręcza wiele problemów. Są to przypadki szczególne, opierające się na współpracy ginekologa i psychiatry.

Depresja w ciąży - czynniki ryzyka i objawy

Ciąża może być silnym czynnikiem depresyjnym - oprócz pozytywnych emocji, jest źródłem lęku i obaw. Może prowadzić do poczucia przed niewiadomą i zmianami życiowymi, lękiem o dziecko, życie zawodowe, relacje partnerskie, własną przestrzeń i tożsamość.

Czy depresja może pojawić się u kobiety w ciąży? Co mówią o tym eksperci? Obejrzyj nasz film

Zobacz film: Czy kobieta w ciąży może mieć depresję? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Depresja ciążowa przejawia się nadmiernym niepokojem, uczuciem smutku, pustki, permanentnym zmęczeniem, zaburzeniem koncentracji, ciągłym zamartwianiem się, brakiem zainteresowania codziennym życiem i zaniedbywaniem się. Cierpi na nią 10-15% wszystkich przyszłych mam. Ryzyko rozwoju depresji w ciąży podnoszą:

  •  przypadki depresji w rodzinie,
  •  wcześniejsze problemy psychiczne kobiety,
  •  brak lub niedostateczne wsparcie emocjonalne,
  •  kryzys małżeński,
  •  komplikacje ciążowe wymagające hospitalizacji, bierności i leżenia w łóżku,
  •  obawa o sytuację finansową,
  •  bardzo młody lub zaawansowany wiek ciężarnej,
  •  samotne wychowywanie dziecka,
  •  ciąża będąca wynikiem gwałtu,
  •  obawa o własne zdrowie, gdy matka zmaga się z ciężką chorobą,
  •  komplikacje podczas wcześniejszych ciąż i porodów,
  •  niepokój o zdrowie dziecka,
  •  silnie przeżywanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
  •  wcześniejsze poronienia.

Zobacz film i dowiedz się, jak wygląda leczenie depresji u kobiet w ciąży

    Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji u kobiet w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN.

    Ryzyko depresji w ciąży ponoszą także cechy osobowości, takie jak nadwrażliwość, pesymizm, lękliwość, niska samoocena, introwersja, brak elastyczności, trudności w relacjach międzyludzkich i nieumiejętność proszenia o pomoc.

    Ambiwalentność, czyli chwiejność uczuć podczas ciąży, pojawić się może także w przypadku ciąż planowanych. Przesadna huśtawka nastrojów może doprowadzić do myśli autodestrukcyjnych.

    Aż 15% przyszłych mam doświadcza długotrwałego przygnębienia. Depresji ciążowej towarzyszą zaburzenia snu i jedzenia, płaczliwość. Pojawia się skrajny samokrytycyzm, poczucie winy, beznadziei i bezwartościowości, myśli samobójcze, izolowanie się od ludzi, drażliwość i szybkie wpadanie w gniew.

    Nieleczona depresja ciążowa zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, obumarcia ciąży, małej masy urodzeniowej noworodka. Nie pozostaje bez śladu dla psychiki i zachowań społecznych dziecka.

    Nerwica w ciąży - przyczyny i konsekwencje

    Źródłem nadmiernego stresu i nerwów dla kobiety ciężarnej jest obawa o dziecko - czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy ma zapewnione dogodne warunki do rozwoju. Wynikać mogą także z lęku przed porodem, bólem doświadczanym podczas rozwiązania czy komplikacjami. Ciężarne martwią się jak będzie wyglądać rzeczywistość po narodzinach dziecka i jak sprawdzą się w roli matki.

    W przebiegu ciąży dochodzi do licznych zmian w organizmie kobiety. Przede wszystkim ma miejsce przysłowiowa burza hormonów. Dużo ciężarnych skarży się na chwiejność emocjonalną i zmianę nastrojów. Pojawić się mogą także uciążliwe i wyczerpujące zaburzenia snu. Oprócz tego, że ciąża może stanowić podłoże do rozwoju nerwicy, może też nasilić objawy u kobiet, które wcześniej zmagały się z podobnymi problemami.

    Najbardziej niebezpieczna jest nerwica podczas pierwszego trymestru ciąży, gdyż zwiększa ryzyko poronienia. Organizm ciężarnej jest w stanie ciągłej mobilizacji. Nerwica może być przyczyną:

    • rozwoju chorób somatycznych,
    • wzrostu stężenia hormonów stresu, czyli kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny,
    • wzrostu poziomu glukozy we krwi,
    • wzrostu ciśnienia tętniczego,
    • nadmiernego napięcia mięśniowego,
    • zaburzeń pracy serca i perystaltyki jelit,
    • nasilenia mdłości, zaparć, wymiotów, zgagi, zawrotów i bólu głowy, bólów stawowych, parcia na pęcherz,
    • osłabienia odporności, przez co podnosi prawdopodobieństwo zachorowań,
    • przedwczesnego porodu,
    • niskiej masy urodzeniowej dziecka,
    • niedotlenienia płodu,
    • nadmiernej płaczliwości, niepokoju dziecka,
    • genetycznego obciążenia dziecka nerwicą.

    Dlaczego kobiety w ciąży mają depresję? Obejrzyj film i poznaj opinię ekspertów

    Zobacz film: Skąd się bierze depresja w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN.

      Silny stres w ciąży - konsekwencje dla płodu

      Należy wystrzegać się nadmiernego stresu przez cały okres ciąży, jednak najbardziej w pierwszym trymestrze, gdy ma miejsce proces organogenezy

      Ciąża jest sytuacją potencjalnie stresującą. Przyszła mama doświadcza z jednej strony szczęścia i radości, a z drugiej strachu. Płód w znacznym stopniu odbiera wszystkie nastroje matki. 

      Codzienny stres, jeśli nie jest zbyt silny, nie będzie negatywnie rzutował na rozwój dziecka. Jeśli stres jest długotrwały i silny, może prowadzić do poważnych konsekwencji, a zwłaszcza powikłań okołoporodowych i wad rozwojowych płodu (wad układu nerwowego czy serca, niedożywienia płodu). Silny stresor może doprowadzić do przedwczesnej czynności skurczowej i porodu. 

      Ponadto podnosi poziom ciśnienia tętniczego krwi, co prowadzi do przedwczesnego odklejenia się łożyska.

      Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

      Data aktualizacji: 06.09.2018,
      Opublikowano: 04.09.2017 r.

      Polecamy

      Komentarze (5)

      Trwa dodawanie...
      Komentarz dodany!
      Komentarz nie mógł zostać dodany

      gafa 10.12.2018r.

      kupiłam w aptece wit dla ciężarnych i do tego osobno magnez, żelazo i kwas foliowy

      danka 10.12.2018r.

      gafa jakie witaminy bierzesz? może są nieodpowiednio dobrane?

      gafa 03.12.2018r.

      danka staram się bardzo dużo wypoczywać, codziennie spacery i to długie, witaminy też biorę

      danka 03.12.2018r.

      gafa ja dużo wypoczywałam, mąż mnie praktycznie we wszystkim wyręczał, starałam się spędzać czas na świeżym powietrzu i brałam suple

      gafa 01.12.2018r.

      u mnie zmiany hormonalne doprowadziły do zmian skórnych, nie śpię po nocach, w dzień jestem zmęczona, ciągle rozdrażniona. dziewczyny jak sobie z tym radziłyście?

      Zobacz wszystkie 5 komentarzy
      Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

      Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

      Czytaj więcej
      Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

      Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

      Czytaj więcej
      Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

      Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

      Czytaj więcej
      Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

      Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

      Czytaj więcej
      Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

      Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

      Czytaj więcej
      Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

      Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

      Czytaj więcej
      Witaminy w ciąży – które warto brać?

      W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

      Czytaj więcej
      Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

      Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

      Czytaj więcej
      Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

      Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

      Czytaj więcej
      BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

      Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

      Czytaj więcej