Zioła w ciąży – jakie herbaty można pić w ciąży? Które są zakazane?

Fot: kathrin ziegler / gettyimages.com

Herbata owocowa, herbata zielona czy wiele innych ogólnodostępnych herbat można bezpiecznie pić w ciąży. Jednak co do ziołowych herbat czy też samych ziół należy zachować ostrożność, gdyż nie wszystkie są bezpieczne dla matki lub dziecka.

Zioła w różnej postaci – od herbat po przyprawy, są powszechnie uznawane jako naturalne metody radzenia sobie z różnymi dolegliwościami. Postrzegane są jako preparaty bezpieczne, pozbawione jakichkolwiek przeciwwskazań, a okazuje się, że należy traktować je jak leki farmakologiczne. Nie wszystkie surowce roślinne, w tym zioła, w ciąży mogą być stosowane. Przed wypiciem, nawet wydawać by się mogło bezpiecznych herbat ziołowych, warto sprawdzić, czy dany surowiec może być spożywany w ciąży.

Warto poznać: Moringa – właściwości lecznicze „cudownego drzewa”

Zioła w ciąży – czy można?

Kobieta w ciąży przed spożyciem jakichkolwiek przypraw, herbat czy suplementów na bazie ziół powinna dowiedzieć się, czy dany preparat jej nie zaszkodzi. Większość bardziej świadomych przyszły mam stara się unikać szeroko dostępnych leków, które nie zawsze są bezpieczne, a próbuje zwalczyć ciążowe dolegliwości naturalnymi sposobami. Jest to niestety bardzo dyskusyjna kwestia, ponieważ większość preparatów ziołowych nigdy nie było badanych w trakcie ciąży, nie ma danych co do ich stosowania w ciąży bądź dane te są nie do końca wiarygodne. Dotyczy to np. dzikiej róży czy kozłka lekarskiego. Są jednak zioła absolutnie zakazane w ciąży (lubczyk ogrodowy, serdecznik pospolity), jak również takie, które są bezpieczne, a czasem nawet i polecane ze względu na liczne właściwości redukujące dolegliwości w ciąży (imbir lekarski, żurawina wielkoowocowa, mięta pieprzowa).

Jakie herbaty pić w ciąży?

Wiele ziół może być z powodzeniem stosowanych w ciąży, jednak bez względu na to, czy przyjmuje się je w formie przypraw czy herbat, powinno się zachować umiar. Zalecany i jednocześnie przynoszący ulgę w ciążowych dolegliwościach jest imbir. Przeciwdziała mdłościom, jak również reguluje trawienie. Jest doskonałym dodatkiem do herbaty w stanach przeziębienia czy kaszlu. Przeciwdrobnoustrojowe działanie wykazuje również nagietek, który także można stosować po porodzie w sytuacji podrażnienia brodawek sutkowych. W ciąży kobieta może spokojnie sięgnąć po melisę lekarską. Działa ona uspokajająco i wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego. W ciąży stosuje się również pokrzywę zwyczajną, która wspomaga pracę nerek. Działa moczopędnie. Ponadto korzystnie wpływa na układ krążenia, w tym zapobiega postępowi anemii. W ciąży można skorzystać również z prawoślazu, który działa ochronnie na przewód pokarmowy, szczególnie w przypadku zgagi. Popularnym zielem zalecanym dzieciom i kobietom w ciąży jest rumianek. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, jak również zapobiega zaparciom. Na perystaltykę jelit korzystnie wpływa koper, który również można stosować po porodzie celem pobudzenia laktacji. Bardzo często w ciąży spożywana jest mięta, która pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, wobec czego poprawia trawienie.

Zioła bezpieczne w ciąży

Bezpieczne w ciąży zioła to:

  • owoc anyżu,
  • kwiat arniki,
  • kwiat nagietka,
  • owoc kopru,
  • nasienie babki lancetowatej,
  • owoc borówki czernicy,
  • koszyczek rumianku.

Liczna jest grupa ziół, w przypadku których nie ma danych klinicznych. Ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem, ponieważ są potencjalnie bezpieczne, jednak nie zostało to oficjalnie potwierdzone:

  • korzeń prawoślazu,
  • liść brzozy,
  • ziele tysiącznika,
  • kwiatostan głogu,
  • ziele glistnika,
  • kłącze ostryżu,
  • korzeń goryczki,
  • korzeń żeń-szenia,
  • porost islandzki,
  • ziele męczennicy,
  • liść babki lancetowatej,
  • ziele nawłoci.

Zioła w ciąży – jakie są przeciwwskazane?

Wśród ziół zabronionych w ciąży uwzględnia się wszystkie preparaty, które nawet potencjalnie mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Zapewne osoby zajmujące się ziołolecznictwem nie zgodziłyby się co do wielu pozycji wymienianych jako przeciwwskazane w ciąży, jednak bezpieczniej jest powiedzieć, że danego zioła nie powinno się stosować, niż zagłębiać się w tematykę dotyczącą dopuszczalnej ilości w ciąży, przy jednoczesnym braku rzetelnych badań naukowych.

Kiedy warto sięgnąć po zioła? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Przede wszystkim w ciąży zakazany jest aloes. Jest przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy może wpłynąć na zaburzenia rozwoju dziecka, a także może powodować skurcze mięśni gładkich, w tym macicy. Ponadto przeciwwskazane w ciąży są:

  • kłącze ruszczyka,
  • olejek eukaliptusowy,
  • nasienie kasztanowca,
  • kora kruszyny,
  • liść miłorzębu,
  • korzeń lub kłącze lukrecji,
  • owoc jałowca,
  • kłącze krzyżownicy zwyczajnej,
  • liść lub owoc senesu,
  • liść mącznicy,
  • nasienie kozieradki,
  • olejek koperkowy,
  • olejek anyżowy,
  • kłącze pluskwicy,
  • kora cynamonowa,
  • korzeń jeżówki.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 09.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej