Zioła na nadczynność tarczycy – charakterystyka surowców i ich skuteczność. Jakie preparaty roślinne można stosować przy nadmiarze hormonów tarczycowych?

Fot.: ChrisChrisW / Getty Images

Nadczynność tarczycy jest chorobą, w której dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów tarczycowych. Jej cechą charakterystyczną jest szereg uporczywych objawów, które mogą doprowadzić do niebezpiecznego przełomu tarczowego. Terapia opiera się głównie na stosowaniu leków obniżających poziom hormonów, ale można ją wspomagać także preparatami roślinnymi. Leczenie nadczynności tarczycy ziołami wymaga długotrwałego i regularnego stosowania.

Stosowanie ziół na nadczynność tarczycy warto omówić z lekarzem. Niektóre z nich mogą być przeszkodą w zaproponowanej terapii. Warto też pamiętać, że leczenie ziołami nie pomoże w obniżeniu poziomu produkowanych hormonów. Preparaty roślinne będą pomocne w łagodzeniu objawów spowodowanych chorobą. Którymi z ziół warto się wspomóc?

Po czym można poznać, że tarczyca choruje? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn

Z czym się wiąże nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy to schorzenie, którego istotą jest nadmiar produkowanych przez ten gruczoł hormonów. Wysoki poziom tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny predysponuje do powstania szeregu dolegliwości, które są nie tyle uporczywe, ile niebezpieczne dla zdrowia chorego. Przyczyną wzmożonej produkcji hormonów może być za duża podaż jodu w diecie lub guzy przysadki mózgowej. Do objawów nadczynności tarczycy mogą prowadzić również zbyt duże dawki przyjmowanych hormonów tarczycowych. Z nadczynnością tarczycy zmagają się głównie kobiety, rzadziej występuje ona u mężczyzn i dzieci.

Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest znaczne powiększenie gruczołu tarczowego zauważalne gołym okiem. Chory boryka się również z problemami natury emocjonalnej, ma kołatania serca i obficie się poci. Jest mu nieustannie gorąco i mimo wzmożonego apetytu ciągle traci na wadze. Część pań skarży się też na zaburzenia miesiączkowe i kłopoty ze wzrokiem. Dolegliwości tego typu trzeba leczyć. Zaniechanie terapii może prowadzić do powstania przełomu tarczowego, który jest powikłaniem zagrażającym życiu. U chorych ze zdiagnozowanym przełomem może dojść do niedociśnienia i zaburzeń świadomości, dlatego muszą być oni hospitalizowani i stale monitorowani.

Przy nadczynności tarczycy leczenie ziołami należy potraktować jako wspomagające. Nie będą one obniżały poziomu hormonów, ale mogą złagodzić dolegliwości przez nie spowodowane. O zamiarze stosowania preparatów roślinnych warto poinformować lekarza, ponieważ niektóre zioła mogą być przeszkodą w prowadzonej przez niego terapii.

Warto poznać: Moringa – właściwości lecznicze „cudownego drzewa”

Jakie zioła na nadczynność tarczycy będą miały korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia?

U chorych z nadczynnością tarczycy zioła mogą wpłynąć korzystnie na stan zdrowia pod warunkiem, że będą dawkować je ostrożnie i odpowiednio dobiorą surowce. Niektóre rośliny zawierają jod, którego podaż trzeba ograniczyć przy nadczynności, dlatego przed rozpoczęciem kuracji roślinnej warto poprosić o pomoc specjalistę. Do ziół, które mogą złagodzić objawy nadczynności, zalicza się:

  • echinacea – nazywana także jeżówką purpurową. Jej dobroczynne właściwości są znane od setek lat. Działa korzystnie na układ nerwowy i wspomaga odporność. Można ją wykorzystać w leczeniu nadczynności gruczołu tarczowego, ponieważ łagodzi najbardziej uporczywe objawy tej choroby;
  • lukrecja – występuje na terenach południowej Europy i Azji. Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. W swoim składzie zawiera glicyryzynę, która hamuje procesy autoimmunologiczne;
  • pięciornik biały – jest pomocny w unormowaniu pracy gruczołu tarczowego, ponieważ zawiera wiele makro- i mikroelementów. Można go kupić w sklepach zielarskich pod postacią suszu ziołowego;
  • kora dębu – surowiec roślinny o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym, lecz nie tylko. Zawiera garbniki, które są pomocne w zagęszczaniu mas kałowych, co można wykorzystać przy łagodzeniu biegunek spowodowanych nadmierną produkcją hormonów tarczycowych. Jest również niezastąpiona w leczeniu nadmiernej potliwości;
  • porost islandzki – w medycynie naturalnej wykorzystuje się jego właściwości powlekające, wykrztuśne i przeciwkaszlowe, choć jako surowiec roślinny ma o wiele większe spektrum zastosowania. Działa bowiem przeciwpotnie i wzmacniająco. Napary z porostu oczyszczają organizm z toksyn;
  • morszczyn pęcherzykowaty – zawiera wiele cennych witamin i minerałów, również jod, dlatego chorzy z nadczynnością tarczycy powinni używać go ostrożnie;
  • skrzyp polny – podobnie jak kora dębowa ma właściwości ściągające i gojące. Hamuje krwawienia, ma też korzystny wpływ na przemianę materii. W większych dawkach działa moczopędnie. Można go kupić w postaci suszu ziołowego, tabletek oraz nalewek. Jest też częstym składnikiem mieszanek ziołowych, również na nadczynność tarczycy.

Osoby z nadczynnością tarczycy, które chciałyby się wspomóc preparatami na bazie ziół, powinny się liczyć z koniecznością ich długotrwałego stosowania. Surowce roślinne, w porównaniu do leków chemicznych, działają wolniej i słabiej. Pierwsze pozytywne efekty można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach regularnego picia naparów.

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 26.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej