Ziarniniak Wegenera - podstawowe informacje

Fot: Inok / stock.adobe.com

Ziarniniak Wegenera (ang. Wegener's granulomatosis) to rzadka choroba zapalna odkryta w latach 30. XX wieku. Inne nazwy stosowane dla tej jednostki chorobowej to ziarniniakowatość Wegenera lub choroba Wegenera. Przy odpowiedniej diagnozie i leczeniu choroba może zostać spowolniona lub zatrzymana. Co warto o niej wiedzieć?

Ziarniniak Wegenera polega na stanie zapalnym naczyń krwionośnych górnych i dolnych dróg oddechowych oraz nerek.

Ziarniniak Wegenera - przyczyny

Nikt nie zna przyczyny ziarniniakowatości Wegenera. Uważa się, że jest zaburzeniem autoimmunologicznym, co oznacza, że system odpornościowy organizmu błędnie atakuje własne tkanki. Kluczową rolę odgrywają autoprzeciwciała przeciwko ziarnistościom obecnym w neutrofilach. Powstające ziarniniaki odkładają się i niszczą otaczające tkanki.

Ziarniniak Wegenera - objawy

Najczęściej objawy dotyczą górnych dróg oddechowych i objawiają się w postaci:

  • zapalenia zatok,
  • bólu zatok,
  • infekcji bakteryjnych w zatokach,
  • ciągłego kataru
  • krwawień z nosa,
  • zakażeń uszu (zablokowane kanały słuchowe mogą spowodować utratę słuchu).
  • Inne objawy ze strony płuc to:
  • kaszel z krwiopluciem,
  • duszność,
  • ból w klatce piersiowej.

Pozostałe objawy (rzadziej spotykane):

  • ból mięśni i stawów (obrzęk stawów),
  • zaczerwienienie i pieczenie oczu lub ból w oczach (zapalenie spojówek), 
  • problemy z widzeniem, 
  • siniaki na skórze (bolesna bądź niebolesna postać),
  • gorączka,
  • nocne poty,
  • utrata apetytu, 
  • utrata wagi ciała,
  • nefropatia - u osób z ziarniniakowatością Wegenera nie widać charakterystycznych objawów związanych z uszkodzeniem nerek; mocz może być zabarwiony krwią.

Jeżeli zaobserwowałeś któreś z powyższych objawów, skontaktuj się lekarzem rodzinnym i powiedz mu o nich. Problemy z oczami wymagają natychmiastowej opieki lekarskiej. Diagnoza może dotyczyć przeprowadzenia badań laboratoryjnych, badań obrazowych i biopsji. Na podstawie badań krwi nie można ustalić ziarniniaka Wegenera ze stuprocentową pewnością. Służą one do wykluczenia innych przyczyn objawów i potwierdzenia obecności stanu zapalnego w organizmie.

Leczenie ziarniniaka Wegenera

Leczenie farmakologiczne może oznaczać długoterminową remisję (tzn. choroba zanika lub jej postęp jest spowolniony) u większości osób.

Bez leczenia osoba z rozpoznaniem ziarniniaka Wegenera ma wysokie ryzyko zgonu w ciągu 2 lat, zwykle z powodu niewydolności płuc (oddechowej) lub nerek.

Ponieważ ziarniniakowatość Wegenera wpływa na tak wiele różnych części ciała, opieka może wymagać zespołu lekarzy specjalizujących się w chorobach płuc (pulmonolog), chorobach nerek (nefrolog), zapaleniu stawów (reumatolog) oraz chorobach uszu, nosa i gardła (otolaryngolog).

Celem leczenia jest doprowadzenie do remisji, utrzymanie jej i leczenie choroby, jeśli stanie się ona aktywna ponownie (nawrót choroby).

Osoby z ciężką ziarniniakowatością Wegenera mogą otrzymywać leki kortykosteroidowe przez pierwsze kilka miesięcy i cyklofosfamid, które przyjmowane są w formie tabletek nawet do roku. Czasami cyklofosfamid może być podawany raz w miesiącu przez wstrzyknięcie dożylne (nazywamy to terapią impulsową). Wykonanie badania krwi jest potrzebne co 2 tygodnie.

Chorzy z ograniczoną ziarniniakowatością Wegenera mogą być leczone sterydami i lekami zwanymi środkami immunosupresyjnymi.

Osoby, które mają nawrót choroby, mogą otrzymać cyklofosfamid i kortykosteroid oraz ewentualnie antybiotyk. Są to mocne leki, które mogą powodować skutki uboczne. Ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać podczas leczenia i omówić wszystkie działania niepożądane ze swoim lekarzem. Przy starannym monitorowaniu choroby można te niekorzystne efekty zmniejszyć.

Do najczęstszych skutków ubocznych długotrwałego stosowania tych leków zaliczamy w przypadku:

  • kortykosteroidów - osteoporozę, jaskrę, zaćmę, nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi,
  • cyklofosfamid - krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego ( można mu zapobiegać, pijąc podczas stosowania tego leku dużo płynów).

Tkanka zapalna w ziarniniakowatości Wegenera może wykazywać objawy martwicy i należy ją usunąć chirurgicznie. Taka tkanka może znajdować się w nosie, gardle i płucach. W nosie może to powodować częste krwawienia i perforację przegrody nosowej.

U osób z ciężką niewydolnością nerek należy rozważyć przeszczep nerki.

Ziarniniak Wegenera - rokowanie

Po leczeniu ziarniniaka Wegenera objawy mogą powrócić, najczęściej w ciągu 2 lat po zakończeniu leczenia farmakologicznego. Osoby z ziarniniakowatością Wegenera powinny regularnie konsultować się z lekarzem. U niektórych chorych mogą rozwinąć się długotrwałe problemy z nerkami (niewydolność nerek) i mogą oni potrzebować dializy (proces filtracji nerek) lub przeszczepu nerki.

Nie istnieją skuteczne sposoby zapobiegania temu zaburzeniu.

Chociaż ziarniniak Wegenera może zagrażać życiu, wczesna diagnoza i nowoczesne metody leczenia mogą znacznie poprawić jakość życia chorych

Większość osób jest w stanie osiągnąć remisję przy pomocy leczenia, ale połowa osób z tą chorobą w pewnym momencie będzie miała jej nawrót. Zwykle dzieje się to w ciągu kilku lat po zaprzestaniu leczenia. Jeśli wystąpi nawrót, zazwyczaj trzeba zacząć przyjmować leki lub zwiększyć dawkowanie tych, które do tej pory były przyjmowane.

Powikłania, jeśli wystąpią, są często wynikiem opóźnienia w rozpoznawaniu i braku leczenia. Jeśli choroba nie jest leczona, osoby z ziarniniakowatością Wegenera mogą rozwinąć silne stany zapalne w drogach oddechowych i nerkach, co może prowadzić głównie do zagrażających życiu uszkodzeń płuc i nerek.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej