Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Fot: Weekend Images Inc / gettyimages.com

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Zgryz głęboki dzieli się na kilka rodzajów, zależnie od ilości i typu zębów, które wzajemnie na siebie zachodzą. Na tej podstawie wyróżnia się zgryz głęboki całkowity, częściowy, zgryz głęboki wtórny oraz nadzgryz wtórny. Leczenie tych wad wymaga założenia aparatu ortodontycznego i zmiany codziennych nawyków, jeśli chodzi o pielęgnację jamy ustnej.

Czym jest zgryz głęboki?

Zgryz głęboki jest wadą charakteryzującą się zachodzeniem zębów górnych na dolne. Nie zawsze obejmuje wyłącznie siekacze, choć ten rodzaj spotyka się najczęściej. Może dotyczyć także zębów bocznych. Zgryz głęboki zalicza się do wad pionowych, które przez lekarzy są traktowane jako zaburzenia szczękowo-zgryzowe w stosunku do płaszczyzny poziomej. Z tą wadą borykają się osoby w różnym przedziale wiekowym. Za przyczynę jej powstania uważa się uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki, które zostały zapoczątkowane już na niemowlęcym etapie życia. Może być to długotrwałe ssanie kciuka lub smoczka, a także nieprawidłowy jego dobór oraz źle dobrana poduszka do spania czy też zgrzytanie zębów.

Leczenie zgryzu głębokiego jest wieloetapowe, ponieważ wada wygląda nie tylko nieestetycznie, lecz także utrudnia codzienne funkcjonowanie. Osoby ze zgryzem głębokim mają trudności z poprawną artykulacją głosek, są też bardziej podatne na choroby dziąseł i przyzębia. W wielu przypadkach dochodzi u nich do nadmiernego ścierania się zębów.

Rodzaje zgryzu głębokiego

Zgryz głęboki podzielono na poszczególne rodzaje, zależne od typu zębów, które wzajemnie na siebie zachodzą i ich ilości. Na tej podstawie wyróżnia się:

  • Zgryz głęboki całkowity – jego cechą charakterystyczną jest nadzgryz w odcinku przednim spowodowany niedostatecznym wykształceniem się wyrostków zębodołowych i zębów bocznych. Zmianie ulegają rysy pacjenta, a swobodne ruchy żuchwy są mocno ograniczone. Zgryz głęboki całkowity bardzo często współistnieje z innymi wadami np. tyłozgryzem.
  • Zgryz głęboki częściowy – jest zaliczany do zaburzeń o lekkim charakterze, ponieważ dotyczy wyłącznie siekaczy. Rysy twarzy chorego nie ulegają zmianie, tak samo jak długość odcinka dolnego żuchwy.
  • Zgryz głęboki wtórny – przyczyną jego powstania jest zgrzytanie zębami bocznymi, co doprowadza do ich nadmiernego ścierania się. Siekacze dolne są wciśnięte w siekacze górne.

U osoby ze zgryzem głębokim możliwy jest również nadzgryz wtórny. Jego pojawienie się jest uważane za powikłanie spowodowane brakiem zębów przeciwstawnych.

Jak się diagnozuje zgryz głęboki?

Diagnostyką zgryzu głębokiego zajmuje się lekarz ortodonta. Rozpoznanie opiera się na badaniu przedmiotowym pacjenta i wywiadzie medycznym. Niezbędne jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego żuchwy, aby lekarz mógł ustalić dokładny zakres wady. Tylko w ten sposób będzie można wdrożyć optymalne leczenie i poprawić komfort życia chorego.

Zgryz głęboki – leczenie wady. Jak ono przebiega?

Leczenie zgryzu głębokiego jest wieloetapowe i długotrwałe, ponieważ wymaga przede wszystkim założenia odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego. Ten sposób korekty wady nazywa się fachowo intruzją zębów w przednim odcinku żuchwy. Jej celem jest wepchnięcie ich w głąb kości. Decyzja o szeregowaniu uzębienia musi być podjęta po kilku konsultacjach ortodontycznych. Dla lekarza ważne są też walory estetyczne i rysy twarzy pacjenta, dlatego to do niego należy ostateczne słowo w kwestii, który łuk powinien zostać wtłoczony. Podczas podejmowania decyzji bierze się pod uwagę również wiek chorego, ponieważ wraz z wiekiem przednie siekacze nie są już tak eksponowane, jak w młodości.

U niektórych osób sprawdza się zwiększenie wysokości tylnego odcinka zębowego. Jednak metoda ta może być stosowana w momencie, gdy wada zgryzu została zdiagnozowana we wczesnym stadium rozwoju. U dorosłych takie leczenie może być nieefektywne.

Żeby założyć aparat ortodontyczny, pacjent musi uzupełnić wszystkie ubytki i dbać o higienę jamy ustnej. Bardzo często wiąże się to z kilkoma wizytami u stomatologa, nim dojdzie do rzeczywistej korekty wady. Wielu chorych ma również problemy z normalnym życiem i mówieniem, dlatego potrzebują opieki logopedy. Ułatwi im to poprawną artykulację głosek w trakcie i po zakończeniu leczenia.

Co ciekawe, w przypadku zgryzu głębokiego leczenie obejmuje także konsultacje u psychologa. Są one konieczne, ponieważ służą odnalezieniu przyczyny i zmianie nawyków, które zapoczątkowały powstanie zgryzu głębokiego. Rozwiązanie problemów może uchronić pacjenta przed nawrotem choroby. Żeby mógł się pochwalić pięknym uśmiechem, musi upłynąć wiele miesięcy lub lat. Leczenie jest również kosztowne.

Zobacz wideo: Do czego prowadzi nieleczona paradontoza?

36,6

Bibliografia:

E. Weyna, Zarys stomatologii dla studentów wydziału lekarskiego, wyd. 2, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Szczecin 2012.

Data aktualizacji: 21.01.2022,
Opublikowano: 23.01.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej