Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – objawy, badania i leczenie

Fot: freshidea / fotolia.com

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to choroba przewlekła obejmująca stawy kręgosłupa, stawy obwodowe oraz struktury łącznotkankowe, które do nich przylegają. Powoduje ból i sztywność stawów oraz usztywnienie kręgosłupa. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą autoimmunologiczną. Najczęściej obejmuje ona szkielet osiowy, ale może dotykać także stawów obwodowych i struktur pozastawowych. Najczęściej chorują osoby w wieku 20–30 lat. Do tej pory nie zidentyfikowano czynnika, który odpowiada za zainicjowanie choroby. Przyczyny zesztywniającego zapalenia kręgosłupa nie są znane, ale u osób chorych stwierdzono podwyższone miano przeciwciał przeciwko enterobakteriom. Choroba ma podłoże immunologiczne, genetyczne oraz środowiskowe.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – objawy

Zespół zesztywnienia stawów kręgosłupa początkowo nie daje wyraźnych objawów, dlatego jest rozpoznawany dość późno. Dolegliwości narastają wraz z rozwojem choroby. Objawy ogólne to stany podgorączkowe, utrata masy ciała oraz uczucie zmęczenia. Towarzyszą im objawy ze strony układu ruchu, do których zalicza się:

Najwcześniejszym objawem choroby jest łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną na odcinku lędźwiowym i towarzysząca mu bolesność stawów krzyżowo-biodrowych. Stopniowo zanikają mięśnie przykręgosłupowe, co daje efekt tzw. wyprasowanych pleców. Na zaawansowanym etapie choroby połączenia w miejscu kręgów są zastępowane zespoleniami kostnymi, które znacznie ograniczają ruchomość. Charakterystyczne objawy to kifoza, czyli pochylenie ciała do przodu oraz niemożność obejrzenia się za siebie bez obracania całego ciała.

W przebiegu choroby pojawiają się także objawy ze strony innych narządów, m.in. układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia przewodnictwa, niedomykalność zastawki), układu oddechowego (włóknienia), układu moczowo-płciowego (białkomocz), układu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy) oraz układu nerwowego. Schorzenie może dotykać także oczu – wskazują na nią nawracające zapalenia przedniego odcinka naczyniówki.

Na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa częściej chorują mężczyźni, a choroba przebiega u nich gwałtownie. U kobiet objawy są słabsze, przez co schorzenie rozpoznawane jest zbyt późno, kiedy leczenie jest już niemożliwe.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – diagnoza i leczenie

W diagnozowaniu zesztywniającego zapalenia kręgosłupa najważniejszy jest wywiad lekarski i badanie fizykalne, sprawdzające ruchomość kręgosłupa i klatki piersiowej. Na chorobę wskazuje antygen HLA B27, choć zdarzają się przypadki zachorowania osób, które nie mają tego antygenu. Badania przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa to przede wszystkim zdjęcia RTG, a w razie potrzeby także tomografia komputera i rezonans magnetyczny. Na chorobę wskazuje podwyższone CRP i OB, które oznacza się w badaniu krwi. W surowicy krwi nie występuje białko, będące czynnikiem reumatoidalnym, dlatego diagnostyka choroby jest trudna.

Leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa obejmuje postępowanie niefarmakologiczne, farmakoterapię oraz leczenie operacyjne. Bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym na zatrzymanie postępu choroby jest edukacja chorego. Pacjent musi spać na twardym podłożu z niewielką poduszką oraz zaprzestać stosowania tytoniu. W zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa dużą pomocą są ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne, które zapobiegają sztywnieniu tkanek. Ważne jest również pozytywne nastawienie do życia i niepoddawanie się chorobie – niekiedy zalecana jest psychoterapia.

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz glikokortykosteroidów, które są podawane do stawów lub tkanek okołostawowych. Pacjenci, u których nie można stosować NLPZ, mogą łagodzić dolegliwości bólowe paracetamolem lub słabymi opioidami. U osób z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz zapaleniem stawów obwodowych stosuje się sulfasalazyny.

W przypadku, gdy chory nie reaguje na leczenie standardowe, lekarz może zdecydować się na leczenie biologiczne zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Stosuje się w nim inhibitory TNF (od ang. tumor necrosis factor, czynnik martwicy nowotworu). Jest to nowoczesna metoda, która zalecana jest pacjentom z bardzo aktywnym lub przewlekłym procesem zapalnym.

W przypadku znacznej deformacji kręgosłupa konieczne może być leczenie operacyjne. Przy silnym bólu, znacznym stopniu destrukcji stawu oraz dużej niepełnosprawności zalecane jest wykonanie endoprotezoplastyki stawu kręgosłupa czyli zabiegu polegającego na wycięciu zmienionego chorobowo segmentu stawu i zastąpieniu go sztucznym elementem.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej