Zespół wstrząsu toksycznego – jak rozpoznać? Objawy i leczenie

Fot. Portra / Getty Images

Zespół wstrząsu toksycznego przez wiele lat był kojarzony ze stosowaniem bardzo chłonnych tamponów podczas miesiączki. Jednak obecnie odnotowuje się jedynie pojedyncze przypadki zachorowań. Jest związany z zakażeniem gronkowcem złocistym. Wstrząs toksyczny może być wywołany także przez paciorkowce.

Zespół wstrząsu toksycznego to schorzenie wywołane toksynami bakteryjnymi. Może wystąpić np. zespół paciorkowcowego wstrząsu toksycznego (STSS – streptococcal toxic shock syndrome), czyli stan zagrożenia życia, będący powikłaniem zakażenia paciorkowcem beta-hemolizującym typu A, zdolnym do produkowania toksyn. Innym przykładem jest zespół wstrząsu toksycznego wywołanego gronkowcem złocistym.

Zespół wstrząsu toksycznego to stan poważnego zagrożenia zdrowia i życia, kiedy dochodzi do niedotlenienia i niedokrwienia wielu narządów wewnętrznych. Wynikiem tego jest niewydolność wielonarządowa. Wiąże się z wysoką śmiertelnością.

Gronkowcowy zespół wstrząsu toksycznego

Gronkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to zespół objawów występujących w związku z miesiączką u kobiety bądź niezależnie od niej. Sporadyczne przypadki wstrząsu toksycznego mogą rozwinąć się u młodych, teoretycznie zdrowych kobiet, skolonizowanych bezobjawowo przez szczepy gronkowca złocistego.

Krew jest doskonałą pożywką dla bakterii. Podczas miesiączki, przy osłabieniu odporności i przy stosowaniu tamponów, w wyniku kolonizacji gronkowca złocistego w pochwie może dojść do inwazyjnego zakażenia. Zespół wstrząsu toksycznego związany ze stosowaniem tamponów przeszedł jednak już do historii. Nie stosuje się bowiem już tak chłonnych tamponów, a higiena kobiet jest zdecydowanie na wyższym poziomie.

Zespół wstrząsu toksycznego może być efektem zakażenia skóry, tamponady nosa, zabiegu chirurgicznego czy zakażeń górnych dróg oddechowych. Do wystąpienia tego zespołu przyczynia się wytwarzana przez gronkowce toksyna wstrząsu toksycznego oraz enterotoksyny (A, B i C). Te toksyny aktywują limfocyty T w organizmie człowieka i uwalniają czynniki prozapalne (cytokiny).

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego

Wśród objawów wstrząsu toksycznego wymienia się gorączkę, ból brzucha i głowy, postępującą niewydolność wielu narządów wewnętrznych. Pojawiają się rumień na ciele, wysypka, szczególnie w miejscach zgięciowych. Niejednokrotnie można zaobserwować powiększenie brodawek językowych, a także obrzęk dłoni i stóp. Charakterystyczny jest rumień na dłoniach i podeszwach oraz towarzyszący mu świąd. Te miejsca powoli ulegają złuszczeniu. Ciężkie objawy wynikające z uszkodzenia narządów to: problemy z oddychaniem, spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe (polegające na tworzeniu się licznych mikrozakrzepów w naczyniach krwionośnych), zaburzenia funkcji nerek i wątroby, zaburzenia świadomości.

Zespół paciorkowcowego zespołu wstrząsu toksycznego

Zespół paciorkowcowego wstrząsu toksycznego przebiega bardzo podobnie do opisanego powyżej zespołu wstrząsu toksycznego. Cechuje się jednak statystycznie większą śmiertelnością. W jego przebiegu obserwuje się: spadek wydzielania moczu, zaburzenia krzepnięcia, zaburzenia oddychania, wysypkę plamisto-grudkową, bóle mięśni, obrzęki i gorączkę. Przebieg jest gwałtowny. Niejednokrotnie zespołowi paciorkowcowego wstrząsu toksycznego towarzyszy zapalenie mięśni i powięzi o charakterze martwiczym. Na całym ciele pojawiają się wybroczyny, oddech ulega spłyceniu i przyspieszeniu. Postępuje niedotlenienie, co pogłębia uszkodzenie narządów wewnętrznych. Pacjenci kierowani są na oddziały intensywnej terapii.

Rozpoznanie zespołu wstrząsu toksycznego

Niestety zespół wstrząsu toksycznego, zarówno na podłożu toksyn gronkowcowych, jak i paciorkowców, rzadko pozwala na izolację czynnika etiologicznego z krwi. Rozpoznanie jest ustalane na podstawie obrazu klinicznego. Materiał diagnostyczny pobiera się z wielu miejsc. Robi się wymazy i posiewy z gardła, nosa, ucha, krwi, ognisk zapalnych, płynu mózgowo-rdzeniowego, ze skóry. Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań ukierunkowanych na bieżące objawy narządowe chorego.

Leczenie zespołu wstrząsu toksycznego

Wstrząs toksyczny leczy się przede wszystkim przyczynowo, poprzez zastosowanie antybiotyków. Dalej konieczne jest zastosowanie leczenia objawowego, niejednokrotnie istnieje konieczność przetaczania krwi, płytek czy osocza. Wstrząs wymaga stałego podawania leków podnoszących ciśnienie tętnicze, a także wypełniania łożyska naczyniowego poprzez przetaczanie odpowiedniej ilości płynów. Ze względu na przyczyny wstrząsu, konieczne jest wyizolowanie chorych i zachowanie wszelkich zasad reżimu sanitarnego.

Czy można uniknąć zespołowi wstrząsu toksycznego?

Zarówno zespół gronkowcowego wstrząsu toksycznego, jak i zespół paciorkowcowego wstrząsu toksycznego są bardzo rzadkie. Aby nie dopuścić do ich rozwoju, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, zwłaszcza regularne zmienianie tamponów (co 3–4 godziny) i unikanie zakładania tamponów na całą noc. Należy leczyć skutecznie wszelkie zakażenia bakteryjne za pomocą antybiotyków, by nie dopuścić do rozwoju wstrząsu.

Zobacz także, jak przebiega wstrząs anafilaktyczny u osób uczulonych na jad owadów? Jak pomóc pacjentowi? Jak udzielić pierwszej pomocy:

Zobacz film: Objawy wstrząsu anafilaktycznego. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 24.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej