Zespół nerczycowy – objawy, przyczyny i dieta u dzieci i dorosłych

Fot: benschonewille / fotolia.com

Zespół nerczycowy wynika z nadmiernego wydalania białka z moczem. Najczęstszą przyczyną tego zespołu u dzieci jest submikroskopowe kłębuszkowe zapalenie nerek, a u dorosłych często wynika on z przewlekłych chorób, jak cukrzyca. Objawy to głównie obrzęki

Zespół nerczycowy jest stanem polegającym na zwiększonej dobowej utracie białka z moczem. Białko może wystąpić w moczu fizjologicznie w niewielkiej ilości, szczególnie u dzieci. Na przykład po nadmiernym wysiłku fizycznym, podczas gorączki lub długotrwałej pionizacji (zbyt długiego czasu przebywania w pozycji stojącej). Jednak kiedy jego poziom w moczu przekracza 3,5 g/1,73 m2, a także pojawiają się inne objawy, mowa jest o patologii, czyli zespole nerczycowym.

Zespół nerczycowy – skąd bierze się białko w moczu?

U zdrowego człowieka białko może pojawić się w moczu, jednak nie przekracza ono poziomu 150 mg na dobę. Bariera filtracyjna w nerkach powoduje, że białka nie są w stanie przedostać się do moczu. Działa ona jak sito, wyłapując duże cząsteczki białek osoczowych. Jeśli jednak bariera ta ulegnie uszkodzeniu, więcej białek jest w stanie przedostać się do moczu. Do uszkodzenia bariery filtracyjnej może dojść bezpośrednio w przebiegu chorób nerek, lub pośrednio w przebiegu chorób przewlekłych. Przykładem takiej jednostki chorobowej jest cukrzyca, która pośredniczy w uszkodzeniu nerek (często nieodwracalnym).

Przyczyny zespołu nerczycowego są różne u dzieci i u dorosłych

U dzieci najczęstszą przyczyną zespołu nerczycowego jest submikroskopowe kłębuszkowe zapalenie nerek. U dorosłych częstą przyczyną są choroby przewlekłe, jak na przykład cukrzyca. Większość jednak przypadków to pierwotne uszkodzenia nerek w przebiegu kłębuszkowego zapalenia nerek.

Objawy zespołu nerczycowego

  • białkomocz, czyli utrata białka z moczem powyżej 3,5 g/1,73 m2;
  • hipoalbuminemia, czyli spadek poziomu albumin we krwi;
  • lipiduria, czyli pojawienie się frakcji cholesterolu w moczu;
  • hiperlipidemia, czyli wzrost poziomu cholesterolu we krwi;
  • obrzęki.

Jeśli zespół nerczycowy rozwija się powoli, zanim pojawią się obrzęki, chory odczuwa zmęczeni, ból głowy i brzucha, traci apetyt. Jeśli białka w moczu jest sporo, może się on lekko pienić. Kiedy w końcu pojawiają się obrzęki, występują symetrycznie, w zależności od pozycji ciała. Kiedy osoba chora długo stoi, obrzęknięte są podudzia. Kiedy leży (szczególnie po nocy), obrzęki lokalizują się w okolicy krzyżowej, a nawet na twarzy. Charakterystycznym objawem są obrzęki pod oczami. U osób starszych może dojść do spadków ciśnienia tętniczego. U dzieci z zespołem nerczycowym częściej można spotkać się z dolegliwościami typu ból brzucha, wymioty.

Zespół nerczycowy – dieta

Dieta we wszystkich chorobach nerek, a szczególnie w przypadku zespołu nerczycowego, wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. Wszystko zależy od jego aktualnego stanu, wyników badań, stosowanych leków. Do wskazań ogólnych zalicza się spożywanie pełnowartościowego białka (chude mięsa, drób, ryby, nabiał), ograniczanie soli i tłuszczów (używanie tłuszczów roślinnych). Oprócz tego należy unikać smażenia, a także jeść dużo warzyw i owoców. Głównym zaleceniem w jakichkolwiek chorobach nerek jest ograniczenie nadmiernego spożycia białka. Chorzy często niepotrzebnie całkowicie eliminują źródła białka. Chodzi o to, aby spożywać białko pełnowartościowe, jak wcześniej wspomniano.

Zespół nerczycowy – leczenie dorosłych i dzieci

W leczeniu zarówno dzieci, jak i dorosłych duże znaczenie ma leczenie przyczynowe. Zespół nerczycowy nie jest chorobą samą w sobie. Jest zespołem wynikającym z innej patologii (najczęściej nerek). Istotne jest też leczenie powikłań, jak zakrzepica, a także zapobieganie zbyt szybkiemu postępowi choroby.

Podstawą leczenia jest dieta. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków moczopędnych, jak na przykład furosemid. Kolejnym krokiem jest zwalczanie nadciśnienia tętniczego z jednoczesnym zapobieganiem pogłębianiu się patologii nerek, a także kontrola poziomu cholesterolu we krwi.

Jednym z częstych powikłań zespołu nerczycowego jest zakrzepica. Nie stosuje się jednak przewlekłej profilaktyki przeciwzakrzepowej u każdego chorego.

Całkowite wyleczenie związane jest z terapią choroby podstawowej i usunięciem białkomoczu. Jeśli uszkodzenie nerek jest nieodwracalne, tym samym ciężko mówić o całkowitym wyleczeniu. Jednak należy poprzez leczenie i odpowiednią dietę zapobiegać pogłębianiu białkomoczu, a tym samym pogłębianiu uszkodzenia tego narządu.

Jak uchronić się przed zespołem nerczycowym?

Podstawą profilaktyki jest szybka diagnoza i leczenie jakichkolwiek patologii nerek, szczególnie przebiegających z białkomoczem. Dotyczy to także odpowiedniej profilaktyki i leczenia chorób typu cukrzyca, które mogą bardzo zaburzać funkcje tego narządu.

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.11.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej