Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy. Jak sobie radzić z PMS?

Fot: Minerva Studio / stock.adobe.com

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS (ang. premenstrual syndrome), to zespół zarówno subiektywnych, jak i obiektywnych objawów, które odczuwa kobieta w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego. Objawy ustępują zaraz po rozpoczęciu krwawienia.

Dane medyczne wskazują, że zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka nawet około 50% kobiet. Kryteria medyczne ustalone zostały przez Amerykańskie Towarzystwo Położników i Ginekologów i obejmują około 150 objawów, które utrudniają normalną aktywność kobiet.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – czym jest PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest charakterystyczny dla drugiej fazy cyklu menstruacyjnego. Po jajeczkowaniu dochodzi do spadku poziomu estrogenów w organizmie i jednoczesnego podwyższenia poziomu progesteronu, który utrzymuje się niemal do samego krwawienia, obniżając się bezpośrednio przed nim. Badania potwierdziły związek między progesteronem i jego metabolitami a PMS, ponieważ oddziałują one na ośrodkowy układ nerwowy kobiety.

Zobacz film: Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Źródło: 36,6

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy psychiczne

Z badań nad PMS wynika, że za objawy psychiczne zespołu napięcia przedmiesiączkowego odpowiedzialne są gestageny, które zwiększają skłonność do wystąpienia stanów depresyjnych i negatywnie wpływają na zdolność koncentracji czy zapamiętywania. Charakterystycznymi objawami PMS, których przyczyną jest stężenie tego steroidu, są: drażliwość i nadmierna nerwowość, częste zmiany nastroju, ogólne obniżenie samopoczucia, zniechęcenie, problemy z koncentracją, spadek libido, problemy ze snem.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy fizyczne

Najczęściej pojawiające się objawy fizyczne zespołu napięcia przedmiesiączkowego to: bóle brzucha, uczucie rozpierania w okolicy miednicy, tkliwość gruczołów sutkowych czy zwiększenie masy ciała na skutek zatrzymywania wody w organizmie oraz bóle pleców. Część kobiet skarży się w tym okresie na uciążliwe nudności, bóle głowy, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do omdleń. Częstym objawem jest też nadmierny apetyt. Niekiedy kobiety obserwują u siebie pogorszenie stanu skóry – zmiany trądzikowe, także zmiany apetytu czy zaostrzenie alergii.

Wszystkie symptomy dokuczają kobietom z różnym nasileniem i ustępują w momencie rozpoczęcia krwawienia (zazwyczaj rozpoczynają się na kilka dni przed menstruacją). Ich występowanie nie jest regułą, podobnie jak liczba objawów, na które skarżą się kobiety.

Zobacz film: Ćwiczenia na bolesne miesiączki. Źródło: 36,6

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – leczenie

Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego polega głównie na łagodzeniu objawów, dlatego zależne jest od ich występowania i nasilenia. Zazwyczaj przed miesiączką i w jej trakcie nie stosuje się skomplikowanej terapii, chyba że dolegliwości są na tyle silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie.

Część objawów łagodzą leki przeciwbólowe, np. te zawierające ibuprofen czy paracetamol. U kobiet cierpiących na nerwicę bądź depresję (PMS może nasilić te stany) w niektórych przypadkach zasadne jest stosowanie leków uspokajających.

Jeżeli chodzi o zapobieganie objawom, dobre efekty daje antykoncepcja hormonalna. Przyjmowane leki regulują miesiączki – krwawienia występują w równych odstępach czasu, są mniej obfite i nie towarzyszą im aż tak nasilone dolegliwości. Należy pamiętać, aby stosowanie takich środków zawsze konsultować z lekarzem ginekologiem, który dobierze lek odpowiedni do wieku kobiety oraz dolegliwości, na które się uskarża. Podstawowym celem antykoncepcji hormonalnej jest zapobieganie ciąży, w związku z czym należy mieć na uwadze również działanie uboczne jej przyjmowania.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – jak sobie radzić domowymi sposobami?

Objawy PMS można łagodzić domowymi sposobami, które opierają się przede wszystkim na odpowiedniej diecie i dbałości o dostateczne nawodnienie organizmu. Zaleca się picie około dwóch litrów wody dziennie, aby zapobiegać nadmiernemu zatrzymywaniu się wody w organizmie. W aptekach dostępne są herbaty ziołowe o działaniu uspokajającym, przeciwbólowym, a jednocześnie delikatnie moczopędnym – ich picie pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Jej zatrzymanie objawia się opuchlizną stóp czy palców dłoni, a często również niechcianym wzrostem wagi i uczuciem obrzmienia. Należy pamiętać, że stosowanie każdego środka powinno być najpierw skonsultowane z lekarzem, ponieważ odwodnienie na skutek zbyt dużej ilości środków moczopędnych jest bardzo niebezpiecznym stanem dla organizmu. W czasie PMS wskazane jest wykluczenie z diety słodyczy i napojów alkoholowych oraz kawy, a zastąpienie ich owocami i lekkostrawnymi produktami.

Ważne jest, aby uzupełniać niedobory witamin i mikroelementów, głównie witamin z grupy B, które działają wzmacniająco na organizm.

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Słomko Z., Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Data aktualizacji: 08.04.2018,
Opublikowano: 11.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej