Zespół Münchhausena – przyczyny, objawy i leczenie zaburzenia

Fot: Focus Pocus LTD / fotolia.com

Zespół (syndrom) Münchhausena to zaburzenie psychiczne, w przebiegu którego chory udaje lub celowo wywołuje u siebie różne objawy (nawet pogarszając swój stan zdrowia poprzez np. powodowanie uszkodzeń ciała), aby zostać objętym opieką medyczną.

Termin zespół Münchhausena został po raz pierwszy zastosowany w 1951 r. przez brytyjskiego endokrynologa Richarda Ashera. Dla określenia chorych uzależnionych od opieki szpitalnej posłużył się nazwiskiem żyjącego w XVIII w. niemieckiego oficera, barona Karla von Münchhausena. Zasłynął on z umiejętności niezwykle przekonującego opowiadania wyimaginowanych historii, w których rzekomo uczestniczył.

Zespół Münchhausena – przyczyny zaburzenia

Działania osób z syndromem Münchhausena są świadome, ale nie w pełni równoznaczne z symulacją. Ta druga nie jest zaburzeniem – służy realizacji określonych celów, np. uzyskaniu zwolnienia lekarskiego lub renty. Chory z zespołem Münchhausena wie, że oszukuje lekarzy, ale nie rozumie prawdziwych motywów swojego działania. Podłożem tego rodzaju zachowań są najczęściej zaburzenia psychiczne, deficyty emocjonalne i przebyte w dzieciństwie traumy.

Możliwe przyczyny zespołu Münchhausena to:

  • potrzeba znajdowania się w centrum uwagi, doświadczania współczucia itd. (może dotyczyć osób, które cierpiały na niedostatek rodzicielskiej miłości),
  • chęć wzbudzania zainteresowania i podziwu (staje się nieuświadomionym motywem ludzi, którzy mają problem z nawiązywaniem relacji),
  • dążenie do uzyskania kontroli nad otoczeniem (np. u ludzi z osobowością dyssocjalną lub z psychozami),
  • skłonności do autoagresji (wywołane problemami emocjonalnymi, depresją czy zaburzeniem osobowości typu borderline).

Objawy zespołu Münchhausena

Zasadniczym objawem zespołu Münchhausena jest dążenie chorego do przebywania w polu zainteresowania służby zdrowia. Syndrom Münchhausena to nie tyle pojedyncze, wymyślane lub wywoływane symptomy chorobowe, co potrzeba bycia postrzeganym jako osoba cierpiąca, wymagająca diagnostyki, hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych. W tym celu człowiek dotknięty zaburzeniem wywołuje u siebie różnego rodzaju dolegliwości: bóle, gorączkę, wymioty, krwawienia, zakażenia, drgawki. By je osiągnąć, zdolny jest aplikować sobie substancje toksyczne, jątrzyć rany, połykać ciała obce, zażywać nieodpowiednie dla siebie leki. Może też fałszować dokumentację medyczną. Chory często zmienia lekarzy, szuka pomocy w różnych regionach kraju. Powodem jest zwykle odmowa rozszerzenia diagnostyki lub podejrzenie, że pacjent symuluje swoje dolegliwości. Tymczasem nie szuka on ulgi w cierpieniu – osobie z zespołem Münchhausena satysfakcję daje sama opieka lekarska.

Jak rozpoznać zespół Münchhausena?

U chorego trudno od razu stwierdzić syndrom Münchhausena. Diagnozuje się go w oparciu o szereg charakterystycznych symptomów i zachowań. Pacjent cierpiący na to zaburzenie może mieć objawy, które:

  • idealnie pasują do rozpoznania,
  • nie łączą się ze stanem jego zdrowia,
  • ulegają pogorszeniu po rozpoczęciu leczenia,
  • nie odpowiadają wynikom badań laboratoryjnych,
  • wykluczają się nawzajem.

Ponadto chory zwykle prezentuje nieprzeciętną wiedzę medyczną, chętnie poddaje się wszelkiego rodzaju badaniom i nakłania lekarzy do wykonywania kolejnych. Można u niego zaobserwować nadmierne zainteresowanie działaniem leków oraz niechęć do współpracy z jedną placówką służby zdrowia. Jego niegojące się rany znajdują się w zasięgu prawej ręki (lub lewej – jeśli jest leworęczny).

Osoby cierpiące na zespół Münchhausena są zwykle na tyle czujne, by zmienić lekarza, nim ten zdąży odkryć, że przyczyną ich somatycznych dolegliwości jest zaburzenie psychiczne.

Zastępczy zespół Münchhausena

Zastępczy zespół Münchhausena to zaburzenie psychiczne, które wyraża się wywoływaniem objawów chorobowych u osób pozostających pod opieką człowieka dotkniętego tym syndromem. Problem najczęściej dotyczy matek i ich dzieci, zwykle na tyle małych, by nie można było przeprowadzić z nimi gruntownego wywiadu lekarskiego.

Postępowanie chorej z zastępczym zespołem Münchhausena wynika z chęci skupienia na sobie uwagi, wystąpienia w roli troskliwej, kochającej matki, która spotyka się ze współczuciem i zrozumieniem otoczenia, w tym personelu medycznego. Maltretowanie własnego dziecka może być także spowodowane potrzebą poczucia nad nim władzy lub odreagowania codziennych frustracji. Matki z syndromem Münchhausena uważa się za osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, będącymi wynikiem trudnego dzieciństwa.

Matka może domagać się leczenia dziecka, przedstawiając zmyślone objawy chorobowe czy fabrykując wyniki badań. Często jednak wyzwala realne symptomy, podtruwając swoją ofiarę, wywołując u niej infekcję, głodząc ją, dusząc itd. Ponieważ tego rodzaju praktyki są dla dziecka śmiertelnym niebezpieczeństwem, pediatrzy powinni zachowywać szczególną czujność, jeśli np. objawy chorobowe pacjenta nie układają się w logiczną całość lub wszystkie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne.

Leczenie zespołu Münchhausena

Zespół Münchhausena jest zaburzeniem osobowości, więc wymaga leczenia psychiatrycznego, wspieranego psychoterapią. Ludziom dotkniętym tą chorobą jest jednak niezwykle trudno udzielić pomocy i nieczęsto przynosi ona efekty. Przyczyną tego stanu rzeczy jest patologiczny styl życia osoby z syndromem Münchhausena. Podstawę relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem stanowi tu bowiem mistyfikacja, która uniemożliwia przeprowadzenie leczenia, natomiast naturalną reakcją na postawienie prawdziwej diagnozy jest zaprzeczenie i szybka zmiana placówki służby zdrowia.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej