Zdrada emocjonalna – definicja, przyczyny, objawy, konsekwencje 

Fot. South_agency / Getty Images

Zdrada emocjonalna to stworzenie intymnej więzi z drugim człowiekiem mimo pozostawania w stałym związku z inną osobą. Relacji takiej nie towarzyszą kontakty seksualne, jednak nielojalność w sferze duchowej zwykle jest bardziej krzywdząca dla stałego partnera niż zdrada fizyczna.

Zdrada emocjonalna w małżeństwie czy trwałym związku partnerskim to zjawisko bardziej powszechne niż zdrada fizyczna. O ile do tej drugiej przyznaje się co piąta osoba, około 45% mężczyzn i 35% kobiet deklaruje doświadczenie intymnej więzi psychicznej z innym człowiekiem niż stały partner. Mimo iż tego rodzaju nielojalność piętnowana jest rzadziej niż klasyczny romans, niemal wszystkie kobiety i blisko połowa mężczyzn uważa emocjonalną zdradę za bardziej krzywdzącą i szkodliwą dla związku.

Czym jest zdrada emocjonalna?

Niewierność w klasycznym rozumieniu tego słowa zakłada kontakty seksualne z inną osobą w czasie istnienia trwałego, monogamicznego związku. Za zdradę emocjonalną uznaje się zachowania pozaseksualne, które mogą mieścić się w granicach przyjaźni. Oczywiście nie ma nic niewłaściwego w nawiązywaniu bliskich stosunków z ludźmi, gdy pozostaje się w związku partnerskim. Kiedy jednak relacja z innym człowiekiem staje się ważniejsza i bardziej atrakcyjna niż codzienny kontakt z najbliższą osobą, dochodzi do zdrady emocjonalnej.

Objawy zdrady emocjonalnej

Zdrada emocjonalna obejmuje uczucia i zachowania, które w udanym związku dotyczą osoby życiowego partnera. Należą do nich bliskość, przywiązanie, potrzeba dzielenia się codziennymi przeżyciami, radość ze wspólnego spędzania czasu, wzajemna troska.

Granica pomiędzy przyjaźnią i życzliwością wobec drugiego człowieka a mentalnym romansem jest cienka. Istnieją jednak charakterystyczne oznaki zdrady emocjonalnej, które pozwalają stwierdzić, że określona znajomość stała się substytutem partnerskiego związku. Następuje to wówczas, gdy:

  • bliska relacja (a co najmniej jej szczegóły) z inną osobą utrzymywana jest w tajemnicy przed życiowym partnerem,
  • z osobą tą – a nie ze współmałżonkiem – dzieli się najistotniejszymi przeżyciami (z omawianiem problemów stałego związku włącznie),
  • nowej znajomości poświęca się czas i energię przeznaczoną dla najbliższych, a wyborom dokonanym na rzecz stałego związku towarzyszy żal, irytacja,
  • współmałżonka zaczyna się porównywać do partnera z mentalnego romansu,
  • problemem stają się intymne kontakty z życiowym partnerem.

Zdrada emocjonalna – przyczyny

O ile fizyczna niewierność może być skutkiem przelotnych uczuć czy utraty kontroli nad własnym zachowaniem (np. po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu), zdrada emocjonalna następuje zwykle na tle narastającego kryzysu, za który odpowiedzialność ponosi oboje małżonków.

Powodem złej kondycji stałego związku może być niedobranie partnerów, brak porozumienia w istotnych kwestiach albo po prostu codzienny pośpiech, który sprawia, że dwoje ludzi zaczyna poświęcać sobie coraz mniej czasu, zaniedbywać nawzajem swoje potrzeby. Gdy żyjąca w tak niesatysfakcjonującej relacji osoba spotka innego człowieka, który gotów jest zainwestować swoją uwagę, okazać empatię, akceptację, wsparcie, łatwo jest niepostrzeżenie zaangażować się w taką znajomość.

Współcześnie do emocjonalnej zdrady może dojść bardzo łatwo. Sprzyjają jej rozmaite kanały komunikacji – telefony komórkowe, poczta elektroniczna, media społecznościowe itd. Stałego partnera można zdradzać, jedząc z nim kolację czy zasypiając z nim we wspólnym łóżku. Właśnie dlatego psychiczna niewierność stała się zjawiskiem tak powszechnym, uznawanym niekiedy za akceptowalną alternatywę dla zdrady fizycznej.

Czy potrafisz wybaczyć zdradę?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Dlaczego mężczyźni dopuszczają się zdrady? Co kieruje panami, którzy zdradzają ciężarne partnerki?

Zobacz film: Dlaczego mężczyźni zdradzają kobiety w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

Zdrada emocjonalna męża lub żony jest krzywdząca dla partnera, niezależnie od tego, czy jest on jej świadom czy nie. Osoba zdradzana wyczuwa mentalne oddalenie towarzysza życia, doskwiera jej deficyt troski czy zainteresowania, które zostają zaangażowane w inną relację. Ujawnienie emocjonalnej niewierności z reguły jest znacznie bardziej bolesne dla współmałżonka niż zdrada fizyczna. Zdecydowanie silniej podkopuje jego samoocenę, niszczy zaufanie i poczucie bezpieczeństwa w związku oraz odbiera znaczenie wszystkiemu, co wydawało się w tej relacji intymne, unikalne.

Sam fakt emocjonalnej zdrady to diagnoza kondycji stałego związku. Oznacza ona przynajmniej tyle, że potrzeby jednej ze stron zostały w nim zaniedbane. Zazwyczaj wiąże się to z poczuciem niespełnienia u drugiej osoby. Mentalny romans to także symptom braku porozumienia i dobrej komunikacji pomiędzy partnerami. Udane wspólne życie po zdradzie emocjonalnej – niezależnie od tego, czy została ona ujawniona czy nie – jest możliwe tylko wówczas, gdy dwoje ludzi zdecyduje się pracować nad swoją relacją. Przeważnie wymaga to terapii małżeńskiej.

Należy mieć świadomość, że odbudowanie bliskości po zdradzie emocjonalnej – nawet gdy prawda o niej nie wyjdzie na jaw – jest bardzo trudne, znacznie trudniejsze niż po incydencie fizycznej niewierności. Wnioski wyciągnięte z takiego doświadczenia niekiedy umacniają przechodzący kryzys związek. Częściej jednak zdrada emocjonalna staje się powodem rozwodu.

Data aktualizacji: 27.06.2019,
Opublikowano: 30.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Panseksualizm - na czym polega? Co to jest?

Panseksualizm to orientacja psychoseksualna. Panseksualista to osoba, która odczuwa pociąg do drugiego człowieka - bez względu na płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową.

Czytaj więcej
Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

- Sprawcy przemocy czują się teraz najbardziej bezkarni, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz. Nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje - mówi Agata Czaja-Michaud psycholog. Gdzie szukać ratunku? Poznaj tajne hasła i tajemniczy sklep internetowy, przez który ofiary przemocy domowej zamówią wizytę policji.

Czytaj więcej
Spędzisz najbliższe dwa tygodnie tylko z rodziną? Sprawdź, jak sobie poradzić z przymusową kwarantanną

Zamknięte szkoły, teatry, kina i praca w domu. Jak na nowo nauczyć się bliskości i przetrwać z rodziną czas kwarantanny czy izolacji w czasach koronawirusa? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad psychologa, dzięki którym możesz uniknąć kłótni i nieporozumień z najbliższymi osobami! 

Czytaj więcej
Jak oglądanie pornografii wpływa na osobę starszą, a jak na młodą?

Czytaj więcej
Specjalista podpowiada, jak pary - z długim stażem - mogą podkręcić atmosferę w sypialni?

Czytaj więcej
Jak zdradzają Polacy? - raport dotyczący zdrady wśród kobiet i mężczyzn

Zdrada to najczęstsza przyczyna rozstań Polaków. Towarzyszący jej żal, złość i rozczarowanie przekreślają wspólną wizję przyszłość. Jak zdradzają  Polacy? Przeczytaj wyniki najnowszego raportu.

Czytaj więcej
Jesteś po rozstaniu? Poczujesz się lepiej po 3 miesiącach

Rozpad związku to często traumatyczne przeżycie dla obojga partnerów. Często wiąże się z wyraźnymi wahaniami nastroju, utrzymującym się smutkiem, poczuciem żalu, porażki i osamotnienia. Jak przetrwać rozstanie? Przeczytaj rady Marzeny Mawricz, psycholożki. 

Czytaj więcej
Poliandria (wielomęstwo) – na czym polega i gdzie jest praktykowana?

Poliandria, zwana także wielomęstwem, to forma małżeństwa, w którym jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie i dla każdego z nich jest jedyną żoną. Obecnie istnienia takich związków nie dopuszcza prawo w żadnym z krajów, ale w niektórych regionach świata są nieoficjalnie praktykowane.

Czytaj więcej
Na czym polega związek kohabitacyjny? Kohabitacja a konkubinat

Związek kohabitacyjny tłumaczy się jako niezamężne pożycie z osobą przeciwnej płci i wspólne prowadzenie z nią gospodarstwa domowego. To obecnie dość często spotykana forma związku. Nie należy jej mylić z konkubinatem.

Czytaj więcej