Schłodzili pacjenta do 15 stopni, żeby przeprowadzić operację!

Fot: GettyImages/Morsa Images

Lekarze z University of Maryland School of Medicine po raz pierwszy wprowadzili pacjentów w stan pomiędzy życiem a śmiercią. Przeprowadziliśmy te eksperymenty, by zmienić definicję słowa "martwy” – mówi Samuel Tisherman z Uniwersytetu w Maryland.

W stan między życiem a śmiercią będą wprowadzani pacjenci, mający mniej niż 7 proc. szansy na przeżycie, a którzy stracili już ok. 50 proc. swojej krwi. Wprowadzanie pacjentów w stan końcowego obniżenia aktywności życiowej organizmu, wydłuża chirurgom czas potrzebny na przeprowadzenie operacji.

Do tej pory zakładaliśmy, że nie można przywrócić zmarłych. Technicznie da się to jednak zrobić, pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie "zamarynujesz" komórki - wyjaśnił chirurg Peter Rhee z University of Arizona w Tuscon 

Na czym polega przełomowa technika?

W pierwszej kolejności przepłukuje się serce i mózg zimnym roztworem soli fizjologicznej. Aby to osiągnąć należy „odciąć” dolną część serca i wprowadzić cewnik do aorty – będzie pompował sól fizjologiczną. Wymiana krwi trwa 15 minut. W czasie anabiozy pacjent jest pozbawiony krwi, nie oddycha i nie wykazuje czynności mózgu. Następuje śmierć kliniczna.

Anabioza sprawia, że procesy metaboliczne nie zachodzą. Komórki w procesie beztlenowej glikozy jednak nadal wytwarzają energię, niezbędną do utrzymania organizmu „przy życiu”. Dzięki temu są w stanie wytrwać bez tlenu nawet kilka godzin.

- Przeprowadziliśmy te eksperymenty, by zmienić definicję słowa "martwy". W swojej pracy każdego dnia stwierdzam zgon u wielu osób. Nie wykazują one oznak życia, ich serce nie bije, brak aktywności mózgu. Podpisując kawałek papieru wiem w głębi serca, że mogłem zawiesić ich czynności życiowe, by mieć więcej czasu na ratunek. A umieszczam ich w plastikowym worku. To frustrujące, wiedząc, że jest rozwiązanie z tej sytuacji - tłumaczy chirurg Peter Rhee z University w Tuscon

Szybkie ochładzanie ofiar urazów ma na celu ograniczenie aktywności mózgu do prawie całkowitego zatrzymania funkcji fizjologicznych. Przełomowa technika może być stosowana u pacjentów po rozległych urazach, dźgnięciach czy postrzeleniach.

Jak na razie sztuczna anabioza jest ograniczona tylko do kilku godzin. Ale to wcale nie znaczy, że kiedyś nie będzie możliwe przywracanie do życia osób znacznie dłużej "martwych". Przecież właśnie na tym opiera się idea krioniki - tłumaczy chirurg praktyk Samuel Tisherman z Uniwersytetu w Maryland.

Czy jest to pierwszy tego typu zabieg?

Pierwsze tego typu operacje z zastosowaniem techniki anabiozy przeprowadzono u świń w 2002 roku, na University of Michigan w Ann Arbor. U zwierząt wzbudzano sztuczny krwotok w celu imitacji poważnych obrażeń, występujących u ludzi. Następnie wypompowywano z nich krew i zastępowano mieszanką soli fizjologicznej.

Po przeprowadzonej operacji, z powrotem wprowadzano do nich krew i stopniowo ogrzewano do momentu, aż serca świń zaczynały bić. Doświadczenie nie zakłóciło żadnych funkcji życiowych eksperymentalnych świń.

Zespół lekarzy z Uniwersytetu w Maryland otrzymał pozwolenie od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na przeprowadzenie procedury nawet bez zgody pacjenta. Jak na razie nie wiadomo czy pacjenci poddani tej procedurze przeżyli. Wyniki testów mają zostać opublikować na koniec 2020 roku.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak szybko wychładza się nasz organizm, obejrzycie film: 

Zobacz film: Jak szybko wychładza się nasz organizm? Źródło: Wiem co kupuję

Data aktualizacji: 25.11.2019,
Opublikowano: 25.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej