Zatrucie ciążowe (gestoza) – co to jest? Objawy, leczenie, zagrożenia

Fot: highwaystarz / fotolia.com

Gestoza to historyczna nazwa nadciśnienia ciążowego, inaczej określana również mianem zatrucia ciążowego. Objawy nie są charakterystyczne, a do rozpoznania najczęściej dochodzi podczas pomiaru ciśnienia na wizytach kontrolnych.

Gestoza (inaczej zatrucie ciążowe) to zespół objawów chorobowych obejmujących nadciśnienie, białkomocz i obrzęki, które mogą występować pojedynczo lub razem w czasie trwania ciąży. Zespół tych objawów jest obecnie określany mianem nadciśnienia ciążowego, a gestoza lub zatrucie ciążowe to historyczna już nazwa. Należy jednak pamiętać, że obecnie obrzęki również wyłączono z zespołu tych objawów ze względu na to, że średnio około 60% kobiet w ciąży skarży się na występowanie obrzęków, które są zjawiskiem fizjologicznym w ciąży.

Przyczyny zatrucia ciążowego

Wyróżnia się kilka postaci gestozy w ciąży (czyli nadciśnienia tętniczego w ciąży). Wystąpienie jednej z nich w okresie ciąży związane jest ze znacznym wzrostem ryzyka powikłań zarówno u matki, jak i u płodu, a także później – u noworodka.

Są pewne czynniki predysponujące do wystąpienia zatrucia ciążowego. Należą do nich:

  • bycie w pierwszej ciąży,
  • wiek poniżej 18 lat lub powyżej 35 lat,
  • wystąpienie stanu przedrzucawkowego, rzucawki lub zatrucia ciążowego w poprzedniej ciąży,
  • historia zatrucia ciążowego w rodzinie,
  • choroby naczyń krwionośnych,
  • choroby układowe,
  • choroby metaboliczne, jak cukrzyca,
  • choroby nerek,
  • rozpoznane w ciąży wielowodzie,
  • ciąża wielopłodowa (poprzez nadmierne rozciągnięcie macicy i zdecydowanie zwiększone zapotrzebowanie na białko),
  • stres,
  • nieprawidłowe odżywianie się kobiety w ciąży.

Gestoza w ciąży – jak rozpoznać?

U kobiet w ciąży może wystąpić jedna z poniższych form gestozy, czyli nadciśnienia tętniczego:

  • nadciśnienie tętnicze przewlekłe – jest to nadciśnienie rozwijające się przed ciążą lub najpóźniej przed końcem 20. tygodnia ciąży. Poza tym utrzymuje się co najmniej 6 tygodni po porodzie. Ciśnienie wzrasta powyżej140/90 mm Hg,
  • stan przedrzucawkowy – wzrost ciśnienia tętniczego pojawiający się dopiero po 20. tygodniu ciąży z towarzyszącym mu białkomoczem,
  • rzucawka będąca powikłaniem stanu przedrzucawkowego, kiedy do nadciśnienia tętniczego i białkomoczu dołączają drgawki toniczno-kloniczne,
  • nadciśnienie przewlekłe, na które w trakcie trwania ciąży nałożył się stan przedrzucawkowy,
  • zatrucie ciążowe (nadciśnienie indukowane ciążą) – czyli nadciśnienie tętnicze pojawiające się dopiero w ciąży, a konkretnie po 20. tygodniu bez towarzyszącego białkomoczu. Takie zatrucie ciążowe może przeminąć po porodzie lub przetrwać jako nadciśnienie po ciąży.

Jak rozpoznać zatrucie ciążowe?

Objawy zatrucia ciążowego nie są charakterystyczne. Jeśli pojawia się na początku ciąży, kobieta może cierpieć na nasilone nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy. Natomiast przede wszystkim głównym objawem zatrucia ciążowego jest wzrost ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mm Hg. Jeżeli wartości ciśnienia utrzymują się poniżej 160/110 mm Hg, mówi się o łagodnym nadciśnieniu, jeśli są wyższe – o ciężkim nadciśnieniu. Badanie ciśnienia tętniczego dokonuje się rutynowo na każdej wizycie kontrolnej w ciąży. Jeśli wykryje się zwiększoną wartość ciśnienia przed 20. tygodniem ciąży, należy przypuszczać, że nadciśnienie pojawiło się u kobiety już przed ciążą.

Jeśli kobieta w wieku rozrodczym cierpi na nadciśnienie, to powinna zachodzić w ciążę planowaną, ze względu na to, żeby uniknąć powikłań w postaci zatrucia ciążowego, stanu przedrzucawkowego lub rzucawki. Tym bardziej, jeśli jest to druga ciąża. Incydent zatrucia ciążowego w pierwszej ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia gestozy w ciąży kolejnej.

Nie wszystkie leki obniżające ciśnienie mogą być stosowane w ciąży, dlatego ważne jest, by kobieta chora na nadciśnienie przed planowaną ciążą odstawiła leki, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla płodu i zastosowała leki bezpieczne w ciąży. Ponadto powinno się zwrócić baczną uwagę na czynniki ryzyka. Często zatrucie ciążowe może zostać wywołane cukrzycą, otyłością, wysokim cholesterolem, paleniem papierosów czy złymi nawykami żywieniowymi. Są to czynniki ryzyka, które bezwzględnie należy zmodyfikować przed zdecydowaniem się na dziecko. Zarówno palenie papierosów, jak i zła dieta czy otyłość nie tylko są przyczyną nadciśnienia, ale również wielu innych poważnych ciążowych powikłań.

U kobiet z grup ryzyka wykonuje się częściej badania ultrasonograficzne, a także badania poziomu białka w moczu.

U kobiet z nadciśnieniem przewlekłym i czynnikami ryzyka istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia:

  • wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu płodu,
  • obumarcia płodu,
  • stanu przedrzucawkowego i rzucawki,
  • przedwczesnego oddzielenia się łożyska,
  • porodu przedwczesnego.

Leczenie zatrucia ciążowego

Łagodne lub umiarkowane nadciśnienie często nie wymaga szczególnego postępowania i wystarczy zmiana stylu życia, sposobu odżywiania, ograniczenia soli, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia gestozy i jej powikłań. Ciężkie nadciśnienie wymaga leczenia farmakologicznego, ponieważ bezwzględnie grozi wystąpieniem stanu przedrzucawkowego i rzucawki. Celem leczenia zatrucia ciążowego jest uniknięcie ciężkich powikłań u matki i płodu. Nie leczy się jednak łagodnego nadciśnienia ze względu na ryzyko zaburzenia przepływu maciczno-płodowego. W leczeniu nadciśnienia tętniczego w ciąży stosuje się najczęściej metyldopę, labetalol i nifedypinę.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Bromadiolon – środek gryzoniobójczy o wysokiej toksyczności. Jakie objawy towarzyszą zatruciu trutką na szczury?

Bromadiolon jest wysoce toksycznym środkiem gryzoniobójczym. Jego spożycie przez zwierzę lub człowieka przy braku natychmiastowej pomocy medycznej może skończyć się śmiercią. Charakterystycznym objawem jego obecności we krwi są wybroczyny w spojówce oka i bladość powłok skórnych.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Jak przechowywać żywność, by była dłużej świeża i zachowała smak?

Twoja lodówka pęka w szwach od zapasów. Jak przechowywać żywność, żeby jak najdłużej była świeża i nic się nie marnowało? Warto skorzystać z kilu rad Michela Morana, który na sprawach kuchennych zna się najlepiej! Dowiedz się też, jak długo poszczególne produkty nadają się do jedzenia?

Czytaj więcej
Zatrucie wodne a zatrucie wodą – podobne pojęcia, różne choroby

Zatrucie wodą z kranu czy basenu to zupełnie inny typ schorzenia niż zatrucie wodne. Nie należy mylić ich ze sobą, ponieważ określają skrajnie różne stany, niezwiązane ze sobą. Inne są też objawy i leczenie.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować magnez? Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie?

Objawy przedawkowania magnezu zaczynają się ujawniać, kiedy stężenie tego pierwiastka we krwi znacznie przekracza normę. Umiarkowana hipermagnezemia nie jest groźna, ale wymaga stałego kontrolowania elektrolitów i wykonania badań diagnostycznych, bo może świadczyć o wielu chorobach, np. tarczycy.

Czytaj więcej
Co to jest nowiczok? Wpływ trucizny na organizm oraz sposoby leczenia zatrucia

Nowiczok to środek paralityczno-drgawkowy, który stanowi broń chemiczną. Zatrucie nim objawia się początkowo zwężeniem źrenic, szklistością oczu, pianą na ustach i konwulsjami. Letnią porą wystarczy tylko 2 g substancji, by uśmiercić nawet 500 osób. Nowiczoka prawdopodobnie użyto do zabicia Skripala.

Czytaj więcej
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?

Tabletki przeciwbólowe po alkoholu to bardzo częste połączenie, którego czasem nie da się uniknąć. Jednak skutki leczenia, a właściwie jego efekty uboczne, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego.

Czytaj więcej
Objawy Salmonelli - jakie występują najczęściej?

Salmonellozy to grupa chorób powodująca ostre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawy Salmonelli zazwyczaj ustępują szybko, jednak niektóre grupy chorych są bardziej narażone na jej ciężki przebieg oraz wystąpienie powikłań.

Czytaj więcej