Zastrzyk antykoncepcyjny: działanie, wady i zalety, zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Fot: weyo / fotolia.com

Zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn są w fazie testów, natomiast dobrze znane zastrzyki antykoncepcyjne dla kobiet dostępne są w aptekach na receptę. Zastrzyki antykoncepcyjne bierze się co 3 miesiące. Są skuteczne, mogą mieć jednak skutki uboczne

Skuteczność antykoncepcji określa wskaźnik Pearla. Jest on obliczany dla każdej metody antykoncepcyjnej na podstawie ilości nieplanowanych zapłodnień w grupie 100 kobiet. Im mniej kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji zachodzi w ciążę, tym wskaźnik Pearla jest niższy. Zastrzyk antykoncepcyjny dla kobiet ma wskaźnik Perla od 0,2 do 0,5. Oznacza to, że ma wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Zastrzyk antykoncepcyjny dla kobiet – działanie, przeciwwskazania, zalety, skutki uboczne

Zastrzyk antykoncepcyjny to rodzaj antykoncepcji hormonalnej. Zawiera tylko jeden składnik – pochodną progesteronu – progestagen

Jego działanie opiera się na:

  • oddziaływaniu na przysadkę mózgową – przysadka przestaje stymulować jajniki, przez co nie są wytwarzane komórki jajowe,
  • zagęszczaniu śluzu szyjki macicy, co utrudnia plemnikom poruszanie się w drogach rodnych kobiety,
  • zahamowaniu wzrostu endometrium, czyli błony śluzowej wyścielającej macicę – sprawia to, że zagnieżdżenie komórki jajowej jest niemożliwe.

Zastrzyki antykoncepcyjne należy przyjmować co 3 miesiące

Pierwszą dawkę najlepiej zaaplikować w pierwszym lub drugim dniu cyklu miesiączkowego, kolejne iniekcje można wykonać w ciągu pierwszych 5 dni cyklu. U kobiet po porodzie można zastosować tę metodę antykoncepcji po 5 dniach od wydania dziecka na świat – u matek, które nie karmią piersią, lub po 6 tygodniach – u matek karmiących piersią.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zastrzyku antykoncepcyjnego jest ciąża. Antykoncepcja w zastrzyku niewskazana jest też u osób:

  • cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym zakrzepicę naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca czy zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • po zawale serca lub udarze mózgu,
  • w rodzinie których były przypadki chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • z chorą wątrobą,
  • długotrwale unieruchomionych,
  • z chorobami nowotworowymi,
  • u których występują migreny,
  • chorych na cukrzycę,
  • chorych na osteoporozę lub zagrożonych tą chorobą.

Największą zaletą zastrzyków antykoncepcyjnych jest to, że nie trzeba co dzień pamiętać o tym, żeby się zabezpieczyć przed ciążą. Nie ma też ryzyka spadku skuteczności, jak w przypadku wysunięcia się krążka antykoncepcyjnego z pochwy, nie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu jak w przypadku prezerwatyw ani przerywać aktu miłosnego.

Zastrzyki antykoncepcyjne mają też wysoką skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży. Szansa na zapłodnienie jest mniejsza niż w przypadku innych popularnych metod antykoncepcji.

Zalety zastrzyków antykoncepcyjnych to także łagodzenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz ochrona przed nowotworem jajników i przerostem endometrium. Występuje też zależność zastrzyk antykoncepcyjny a okres – stosując tę metodę antykoncepcji, niektóre kobiety nie krwawią lub ich miesiączki są mniej obfite i krótsze. Trudno jednak przewidzieć, czy krwawienie po zastrzyku zaniknie, czy raczej będzie trwało nieprzerwanie przez nawet kilkanaście dni czy kilka tygodni.

Zastrzyk antykoncepcyjny skutki uboczne ma podobne do innych metod antykoncepcji hormonalnej. Jeśli wystąpią, to po iniekcji utrzymują się one przez cały czas działania zastrzyku, czyli przez około 12 tygodni, a niekiedy nawet dłużej. 

Mogą wystąpić m.in. takie działania niepożądane, jak:

  • przeciągające się krwawienia menstruacyjne,
  • zanik miesiączki jeszcze po zakończeniu stosowania tej metody antykoncepcyjnej,
  • wzrost ryzyka wystąpienia zakrzepicy naczyń krwionośnych,
  • wzrost ryzyka osteoporozy,
  • przyrost wagi – związany z nadmiernym apetytem,
  • zmniejszenie popędu seksualnego,
  • suchość pochwy,
  • wahania nastroju, depresja,
  • bóle głowy,
  • tkliwość piersi.

To, czy skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych wystąpią, zależy od indywidualnych skłonności organizmu.

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn – badania i plany

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn ma szansę trafić na rynek w 2018 roku, jeśli prowadzone na ludziach testy wypadną pomyślnie. Ideą antykoncepcji w zastrzyku dla mężczyzn jest odwracalna niepłodność z powodu znacznego zmniejszenia ilości produkowanych plemników. Badania na zwierzętach, w tym ssakach naczelnych, wykazały, że ilość plemników produkowana po zastosowaniu zastrzyku antykoncepcyjnego z formą testosteronu jest bardzo niewielka.

Ta metoda antykoncepcji dla mężczyzn ma również potencjalne skutki uboczne – rozrost prostaty oraz zmiany w biochemii krwi.

Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny i gdzie można go wykonać? Cena i dostępność

Koszt zastrzyku antykoncepcyjnego to około 40 złotych. Można kupić go w aptece wyłącznie na receptę. Zastrzyk można wykonać samodzielnie – należy podać substancję domięśniowo, najlepiej w ramię lub pośladek.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: StylowyMagazyn

Data aktualizacji: 22.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej