Zastrzyk antykoncepcyjny dla kobiet i… mężczyzn. Zalety i wady

Fot. SARINYAPINNGAM / Getty Images

Zastrzyk antykoncepcyjny jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży, jednak ma również wady. Nie da się przewidzieć czasu, po jakim nastąpi powrót płodności, nie chroni przed chorobami wenerycznymi i nie da się z niego zrezygnować w razie wystąpienia skutków ubocznych.

Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej dla kobiet. Zaliczana jest do bezpiecznych metod antykoncepcji, stanowi alternatywę dla kobiet niemogących stosować tabletek dwuskładnikowych. Zastrzyki nie są jednak zupełnie obojętne dla organizmu. Wybierając tę formę antykoncepcji, należy zapoznać się z jej wadami i zaletami oraz możliwymi skutkami ubocznymi.

Antykoncepcja w zastrzyku – jak działa?

Zastrzyki antykoncepcyjne to metoda polegająca na wstrzyknięciu raz na 3 miesiące progestagenów. Nie jest to jednak najlepsza metoda u kobiet, które planują w późniejszym czasie ciążę. Wiele kobiet nie może stosować standardowych, dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych z powodów zdrowotnych, bądź – ze względu na roztargnienie – metody wymagające regularnego przyjmowania środka nie są dla nich. Zastrzyk antykoncepcyjny jest pod tym względem wygodny, gdyż stosuje się go jedynie raz na 3 miesiące. Powoduje on zagęszczenie śluzu szyjkowego, wpływa na endometrium i hamuje owulację. Najpopularniejszym środkiem dostępnym w Polsce jest octan medroksyprogesteronu (DMPA) pod handlową nazwą depo-provera.

Zastrzyk antykoncepcyjny stosuje się w dawce 150 mg co 3 miesiące domięśniowo. Ochrona przed zajściem w ciążę trwa około 14 tygodni od wstrzyknięcia. Aby mieć pewność, że metoda jest skuteczna od pierwszego dnia, należy wykonać zastrzyk w ciągu pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego. Wykonanie zastrzyku w innym terminie wymaga konieczności stosowania innej metody antykoncepcji przez 2 tygodnie i oczywiście wcześniejszego wykluczenia ciąży.

U kobiet karmiących piersią niemożliwe jest stosowanie antykoncepcji doustnej dwuskładnikowej ze względu na przenikanie estrogenów do mleka. U nich zastrzyk antykoncepcyjny można podać już po 5–6 tygodniach po porodzie. Nie wykazano, by preparat przenikał do mleka w znacznym stopniu i wywierał negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Zastrzyki są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Niepowodzenia związane z tą metodą mogą być związane z nieodpowiednim momentem wstrzyknięcia, skróceniem działania hormonów, zakażeniem w miejscu iniekcji.

Jakie są fakty, a co jest mitem w przypadku antykoncepcji? Pora to sprawdzić:

Zobacz film: Fakty i mity na temat antykoncepcji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wskazania do stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych

U kobiet, u których niemożliwe jest stosowanie estrogenów ze względu na choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę, incydenty zakrzepowo-zatorowe, palenie papierosów, zastrzyki hormonalne stanowią alternatywną metodę. Ponadto zmniejszają ryzyko raka endometrium, zmniejszają nasilenie krwawienia miesiączkowego, powodują rzadsze występowanie mięśniaków macicy, endometriozy i ciąży pozamacicznej. Osłabiają nasilenie krwawień miesiączkowych.

Wady zastrzyków antykoncepcyjnych

Omawiana metoda antykoncepcyjna – jak każda inna metoda hormonalna – niesie za sobą możliwe skutki uboczne. W przypadku zastrzyków do działań niepożądanych zalicza się:

  • częste, nieregularne krwawienia miesiączkowe,
  • plamienia pomiędzy cyklicznymi krwawieniami,
  • zanik miesiączki,
  • wzrost masy ciała,
  • ból brzucha,
  • zawroty głowy,
  • stany lękowe,
  • depresję,
  • tkliwość piersi.

Metoda ta nie jest zalecana kobietom, które stosują antykoncepcję przez krótki czas, a później planują zajść w ciążę. Wynika to z faktu, że powrót płodności następuje po około 9 miesiącach od ostatniego wstrzyknięcia.

Dla kogo wskazane są zastrzyki antykoncepcyjne?

Przede wszystkim dla osób chcących zapobiec ciąży, zapominających o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Kolejną grupę stanowią kobiety, u których wystąpiły działania niepożądane związane z przyjmowaniem estrogenów.

Wady zastrzyków hormonalnych

Główną wadą zastrzyków hormonalnych, jak i innych niebarierowych metod antykoncepcji, jest ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową. Hormonów nie da się usunąć z organizmu, jest to metoda nieodwracalna, ciężko też przewidzieć rzeczywisty czas oddziaływania leków na organizm i zahamowanie owulacji i powrotu płodności. W razie wystąpienia działań niepożądanych również nie ma odwrotu.

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Trwają badania nad opracowaniem zastrzyku antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Prowadzono już nawet doświadczenie na grupie zdrowych, młodych mężczyzn. Niestety, zostało ono wstrzymane ze względu na rezygnację sporej liczby uczestników z powodu skutków ubocznych, takich jak trądzik, bóle mięśniowe, depresja, a także znaczne zwiększenie libido. Trudno przewidzieć, kiedy środek zostanie wprowadzony na rynek. Obecnie szanse na to w Polsce są niewielkie. Jak na razie za jedyną skuteczną formę męskiej antykoncepcji uznaje się prezerwatywę. Inne metody spoczywają po stronie kobiet.

Poznajcie różne metody antykoncepcji:

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 19.07.2018,
Opublikowano: 19.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej