Zobacz zapis czatu z lek. Mateuszem Janikiem, spec. z zakresu kontuzji u osób czynnie uprawiających sport
Fot. Iwona Lisowska
Problem kontuzji u osób czynnie uprawiających sport to dość powszechny problem. Na wszystkie Wasze pytania dotyczące problemów zdrowotnych z tej dziedziny odpowiadał ekspert programu 36,6°C, lek. Mateusz Janik, spec. z zakresu kontuzji u osób czynnie uprawiających sport.
Zobacz zapis czatu z lek. Mateuszem Janikiem, który odpowiadał na wszystkie Wasze pytania dotyczące problemu kontuzji u osób czynnie uprawiających sport. Czat odbył się 7 kwietnia, w sobotę, zaraz po emisji programu 36,6°C. Przez godzinę ekspert udzielał odpowiedzi na zadawane pytania.
Problem kontuzji u osób czynnie uprawiających sport jest dość powszechny. Sport to zdrowie, ale należy umiejętnie przygotować organizm do wysiłku, a także zadbać o siebie po skończonej aktywności. Osoby uprawiające sport są narażone na powstawanie kontuzji, które uniemożliwiają dalszą przygodę ze sportem. Jednak specjaliści zajmujący się leczeniem kontuzji potrafią szybko pomóc pacjentom.
Lek. Mateusz Janik zajmuje się leczeniem kontuzji u osób czynnie uprawiających sport. Podejmuje się leczenia i wykonuje zabiegi w obrębie stawu kolanowego i skokowego, leczy urazy i kontuzje u sportowców, głównie u biegaczy i tancerzy. Obecnie jest w trakcie specjalizacji z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Lek. Mateusz Janik ma ogromne doświadczenie w leczeniu kontuzji, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii Sportowej.
Ekspert programu 36,6°C odpowiadał na Wasze pytania po emisji kolejnego odcinka, w którym poruszony został temat kontuzji u sportowców (7 kwietnia, sobota).
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych wregulaminie serwisu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.
Autor:
Redakcja serwisu
Data aktualizacji: 24.09.2018,
Opublikowano: 02.04.2018 r.
Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa?
Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?
Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.
Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.
Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak 8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.
Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.
Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.
Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.
Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.
Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.