Ścięgno Achillesa, zwane także piętowym, to największe i najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka – jego wytrzymałość na obciążenie to ok. 250 kg. Łączy brzuśce mięśni łydki z guzem piętowym, powodując zgięcie w stawie skokowym umożliwiające stąpanie na palcach. To dzięki niemu człowiek skacze, wspina się lub wybija podczas biegu. Zbudowane jest w dużej części z kolagenu, co może wpływać na to, że zaliczane jest do najczęściej uszkadzanych ścięgien człowieka. Zapalenie ścięgna Achillesa to najczęstszy stan dotyczący tej części ciała. Ponadto mogą pojawić się również schorzenia, takie jak: zapalenia kaletki, ościęgna, częściowe uszkodzenie ścięgna bądź, co gorsza, jego całkowite zerwanie.
Zapalenie ścięgna Achillesa – przyczyny i objawy
Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi głównie w wieku dorosłym, u osób między 30 a 50 rokiem życia (w 75% u mężczyzn, a tylko w 25% u kobiet). Spowodowane jest w większości urazem lub mikrourazami. Schorzenie dotyka najczęściej osób aktywnych sportowo – aż 70% przypadków zapalenia związanych jest z rekreacyjnym uprawianiem sportu. Dlatego też z tą przypadłością walczą nierzadko biegacze, pływacy, zawodnicy sportów grupowych itd. Schorzenie często jest wynikiem nadmiernego obciążenia treningowego. Ponadto może wystąpić również u osób, które przed wykonywaniem czynności fizycznych odpowiednio się do nich nie przygotują i nagle rozpoczną wysiłek. Oprócz urazów przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa mogą być stany chorobowe, takie jak: dna moczanowa, choroby reumatyczne, RZS, nadczynność tarczycy i toczeń trzewny. Schorzenie może pojawiać się również u osób mających jakiekolwiek deformacje w pobliżu ścięgna, takie jak koślawa pięta lub piszczel szpotawa. Do zapalenia może doprowadzać także zbyt opięte i ciasne obuwie.
Objawy zapalenia ścięgna Achillesa to m.in.:
- ból ścięgna narastający podczas wykonywania wysiłku, w jego trakcie zmniejsza się, aby znowu ujawnić się po zakończeniu aktywności; ponadto ból może pojawiać się także rano i zmniejszać się w ciągu dnia;
- obrzęk wokół ścięgna;
- tkliwość i trzeszczenie w okolicy ścięgna;
- guzki na przebiegu ścięgna;
- w okolicy zapalenia;
- zmniejszenie zakresu ruchu;
- czasem zasinienie;
- ogólne osłabienie.
Jakie są sposoby na zapalenie ścięgna Achillesa? Leczenie domowe
Aby rozpocząć leczenie zapalenia ścięgna Achillesa, należy zaprzestać na jakiś czas wykonywania aktywności sportowej. Nadwyrężone ścięgno potrzebuje czasu na regenerację. Leczenie domowe zapalenia ścięgna Achillesa jest wsparciem leczenia specjalistycznego. Oparte jest głównie na wykonywaniu ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę. Może to być np. gimnastyka rozciągająca mięsień: brzuchaty, płaszczkowaty oraz zginacze kolana. Inne rodzaje aktywności ruchowej wskazane podczas zapalenia ścięgna Achillesa to: ćwiczenia propriocepcji (ułatwiają odzyskanie stabilizacji mięśniowej), ćwiczenia wzmacniające łydkę i ćwiczenia ekscentryczne (ułatwiają rozrywanie zrostów). W łagodzeniu bólu domowymi sposobami przydatne będą okłady – zimne lub ciepłe. Należy je stosować w następujący sposób: 20 minut przykładania okładu, 20 minut przerwy i tak na zmianę do zmniejszenia bólu. Ponadto wskazane jest także spożywanie produktów spożywczych zawierających kwasy omega-3, np. ryb. Dzięki temu w naturalny sposób do organizmu zostaną dostarczone substancje działające przeciwzapalnie.
Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie specjalistyczne
W celu ustalenia sposobu leczenia zapalenia ścięgna Achillesa konieczna jest wizyta u specjalisty. Aby złagodzić ból, lekarz zleca często niesteroidowe leki przeciwzapalne, a czasami – bezpośrednie ostrzykiwanie ścięgna. Jako że objawy mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy, konieczna jest rezygnacja z uprawiania dotychczasowej aktywności fizycznej. Czasami specjalista zleca unieruchomienie chorej kończyny w ortezie i odciążenia jej przy pomocy kul łokciowych. Oprócz fizjoterapii chory może być także poddany fizykoterapii z zastosowaniem: ultradźwięków, krioterapii, laseroterapii, pola magnetycznego oraz jonoforezy. Zapalenie ścięgna Achillesa leczone jest również poprzez kinesiotaping, czyli elastyczne plastry zmniejszające ból i ułatwiające regenerację. W nawracających zapaleniach ścięgna Achillesa stosowany jest zabieg PRP z użyciem osocza płytkowego, który przyspiesza proces gojenia się.
Bibliografia:
http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/3976/pdf