Zapalenie ścięgna Achillesa – jakie są jego objawy? Leczenie domowe i specjalistyczne

Jan-Otto/getty images

Zapalenie ścięgna Achillesa to poważne nadwyrężenie, objawiające się m.in. bólem ścięgna narastającym podczas dotyku, obrzękiem i ciepłotą w miejscu ścięgna. Może być spowodowane np. nadmiernym obciążeniem treningowym, nadwagą bądź niewłaściwym zakresem ruchu.

Ścięgno Achillesa, zwane także piętowym, to największe i najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka – jego wytrzymałość na obciążenie to ok. 250 kg. Łączy brzuśce mięśni łydki z guzem piętowym, powodując zgięcie w stawie skokowym umożliwiające stąpanie na palcach. To dzięki niemu człowiek skacze, wspina się lub wybija podczas biegu. Zbudowane jest w dużej części z kolagenu, co może wpływać na to, że zaliczane jest do najczęściej uszkadzanych ścięgien człowieka. Zapalenie ścięgna Achillesa to najczęstszy stan dotyczący tej części ciała. Ponadto mogą pojawić się również schorzenia, takie jak: zapalenia kaletki, ościęgna, częściowe uszkodzenie ścięgna bądź, co gorsza, jego całkowite zerwanie.

Zapalenie ścięgna Achillesa – przyczyny i objawy

Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi głównie w wieku dorosłym, u osób między 30 a 50 rokiem życia (w 75% u mężczyzn, a tylko w 25% u kobiet). Spowodowane jest w większości urazem lub mikrourazami. Schorzenie dotyka najczęściej osób aktywnych sportowo – aż 70% przypadków zapalenia związanych jest z rekreacyjnym uprawianiem sportu. Dlatego też z tą przypadłością walczą nierzadko biegacze, pływacy, zawodnicy sportów grupowych itd. Schorzenie często jest wynikiem nadmiernego obciążenia treningowego. Ponadto może wystąpić również u osób, które przed wykonywaniem czynności fizycznych odpowiednio się do nich nie przygotują i nagle rozpoczną wysiłek. Oprócz urazów przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa mogą być stany chorobowe, takie jak: dna moczanowa, choroby reumatyczne, RZS, nadczynność tarczycy i toczeń trzewny. Schorzenie może pojawiać się również u osób mających jakiekolwiek deformacje w pobliżu ścięgna, takie jak koślawa pięta lub piszczel szpotawa. Do zapalenia może doprowadzać także zbyt opięte i ciasne obuwie.

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa to m.in.:

  • ból ścięgna narastający podczas wykonywania wysiłku, w jego trakcie zmniejsza się, aby znowu ujawnić się po zakończeniu aktywności; ponadto ból może pojawiać się także rano i zmniejszać się w ciągu dnia;
  • obrzęk wokół ścięgna;
  • tkliwość i trzeszczenie w okolicy ścięgna;
  • guzki na przebiegu ścięgna;
  • w okolicy zapalenia;
  • zmniejszenie zakresu ruchu;
  • czasem zasinienie;
  • ogólne osłabienie.

Jakie są sposoby na zapalenie ścięgna Achillesa? Leczenie domowe

Aby rozpocząć leczenie zapalenia ścięgna Achillesa, należy zaprzestać na jakiś czas wykonywania aktywności sportowej. Nadwyrężone ścięgno potrzebuje czasu na regenerację. Leczenie domowe zapalenia ścięgna Achillesa jest wsparciem leczenia specjalistycznego. Oparte jest głównie na wykonywaniu ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę. Może to być np. gimnastyka rozciągająca mięsień: brzuchaty, płaszczkowaty oraz zginacze kolana. Inne rodzaje aktywności ruchowej wskazane podczas zapalenia ścięgna Achillesa to: ćwiczenia propriocepcji (ułatwiają odzyskanie stabilizacji mięśniowej), ćwiczenia wzmacniające łydkę i ćwiczenia ekscentryczne (ułatwiają rozrywanie zrostów). W łagodzeniu bólu domowymi sposobami przydatne będą okłady – zimne lub ciepłe. Należy je stosować w następujący sposób: 20 minut przykładania okładu, 20 minut przerwy i tak na zmianę do zmniejszenia bólu. Ponadto wskazane jest także spożywanie produktów spożywczych zawierających kwasy omega-3, np. ryb. Dzięki temu w naturalny sposób do organizmu zostaną dostarczone substancje działające przeciwzapalnie.

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie specjalistyczne

W celu ustalenia sposobu leczenia zapalenia ścięgna Achillesa konieczna jest wizyta u specjalisty. Aby złagodzić ból, lekarz zleca często niesteroidowe leki przeciwzapalne, a czasami – bezpośrednie ostrzykiwanie ścięgna. Jako że objawy mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy, konieczna jest rezygnacja z uprawiania dotychczasowej aktywności fizycznej. Czasami specjalista zleca unieruchomienie chorej kończyny w ortezie i odciążenia jej przy pomocy kul łokciowych. Oprócz fizjoterapii chory może być także poddany fizykoterapii z zastosowaniem: ultradźwięków, krioterapii, laseroterapii, pola magnetycznego oraz jonoforezy. Zapalenie ścięgna Achillesa leczone jest również poprzez kinesiotaping, czyli elastyczne plastry zmniejszające ból i ułatwiające regenerację. W nawracających zapaleniach ścięgna Achillesa stosowany jest zabieg PRP z użyciem osocza płytkowego, który przyspiesza proces gojenia się.

Bibliografia:

http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/3976/pdf

Zobacz film: Jakie problemy zdrowotne może wywołać ogromny sportowy wysiłek? Lekarz o dyscyplinach, które generują najwięcej kontuzji

źródło:TVN

Data aktualizacji: 27.07.2020,
Opublikowano: 25.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej