Zapalenie przyzębia – objawy, przyczyny i leczenie stanów zapalnych

Fot.: William Perugini / Getty Images

Zapalenie przyzębia stanowi, obok próchnicy, drugą najczęstszą przyczynę utraty uzębienia. Do tego stanu chorobowego przyczynia się długo nieusuwany kamień nazębny, który zbiera się na granicy między zębem a dziąsłem. Wtedy bakterie atakują kość zębową, co prowadzi do jej zapalenia. 

Zapalenie przyzębia należy zacząć leczyć od razu, kiedy zauważone zostaną jego objawy. Opuchnięcie dziąseł i ubytki kości mogą przyczynić się do rozchwiania zęba, a gdy ten traci przyczepność – wypada. Najlepiej jest jednak dbać o higienę jamy ustnej, aby nie doprowadzić do takiego stanu.

Zapalenie przyzębia – co to jest przyzębie?

Przyzębie jest to zespół tkanek, który otacza ząb oraz uniemożliwia jego ruchomość. Ma także za zadanie chronić go przed wnikaniem zakażenia, kiedy zainfekowany zostaje kanał korzeniowy, a także kieszonka dziąsłowa. W skład przyzębia wchodzą:

  • dziąsła – zgrubiała tkanka, która osłania wyrostek zębodołowy i jest z nim zrośnięta,
  • ozębna – tkanka, która wypełnia przestrzeń między cementem korzeniowym a kością wyrostka zębodołowego,
  • okostna – błona, która chroni kość zębową od zewnątrz, jest silnie unaczyniona i unerwiona,
  • cement korzeniowy – jest jedną ze zmineralizowanych tkanek twardych zęba, pokrywa zębinę korzeniową lub cały ząb, stanowi integralną część zęba i umocowuje ząb w zębodole,
  • kość wyrostka zębodołowego – część szczęki, w której osadzone są zęby.

Wszystkie te elementy otaczają ząb i utrzymują go w zębodole. Kiedy bakterie dostają się do kości, wówczas jest to pierwszy symptom zapalenia przyzębia. Jeżeli do niego dochodzi, a przy tym dziąsła puchną i krwawią, możliwe, że chory ma do czynienia z paradontozą. Atakujące kość bakterie pochodzą z kamienia nazębnego.

Zapalenie przyzębia – przyczyny i objawy

Wśród przyczyn zapalenia przyzębia można wyróżnić kilka prozaicznych czynności wykonywanych przez wielu ludzi na co dzień. Na przykład osoby, które palą tytoń są narażone na stany zapalne przyzębia, a w konsekwencji także paradontozę, bardziej niż te, które tego nie robią. Kiedy już te schorzenia wystąpią, nikotyna dodatkowo utrudnia ich leczenie. Tytoń przyczynia się do uczucia suchości w ustach i przyspiesza namnażanie kamienia nazębnego. Sprawia, że znacznie osłabia się odporność organizmu (stąd m.in. szybsze upijanie się przy jednoczesnym paleniu papierosów), a ponadto powoduje słabsze ukrwienie dziąseł i wolniejsze gojenie podrażnień. Kiedy bakterie osadzają się na przejściu między zębami a dziąsłem, przez powstałe rany wnikają do krwiobiegu. Drogą układu krwionośnego często mogą atakować różne narządy. Niejednokrotnie powodują problemy z sercem oraz wytrzymałością naczyń krwionośnych, co czasami przyczynia się do udaru mózgu bądź zawału serca.

Innym problemem, który stanowi bezpośrednią przyczynę zapalenia przyzębia, jest niedostateczna higiena. Na skutek braku dbałości o czystość zębów, języka i całej jamy ustnej może powstawać uciążliwy ból w obrębie dziąseł. Jednak nie można też przesadzać – kiedy błona śluzowa ulega podrażnieniu i uszkodzeniu jako efekt zbyt intensywnego szczotkowania przy dużym nacisku oraz przy użyciu szczoteczki o zbyt twardym włosiu, pojawiają się stany bólowe. Powoduje je także nieprawidłowe użytkowanie nici dentystycznej.

Zobacz film: Jak i czym  myć zęby? Źródło: 36,6

Zapalenie przyzębia może być także spowodowane niedokładnym oczyszczaniem zębów. Na ich powierzchni gromadzi się wtedy płytka nazębna – białawo-żółtawy osad o lepkich właściwościach i nieprzyjemnym zapachu. Powinna być ona regularnie usuwana w prawidłowy i dokładny sposób, ponieważ w przeciwnym razie wraz z upływem czasu twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, który wypełnia przestrzenie między zębem i dziąsłem, powodując obrzęki i krwawienia. Stan zapalny powodują bakterie. Brak leczenia zapalenia przyzębia prowadzi do paradontozy i utraty zębów.

Agresywne zapalenie przyzębia

Agresywne zapalenie przyzębia zazwyczaj dotyczy osób przed 30 rokiem życia, ale może występować też później. Wiąże się z niszczeniem tkanki kostnej. Cechuje je szybki przebieg, w którym występują na przemian okresy zaostrzenia i remisji, będące skutkiem zaburzeń w odpowiedzi immunologicznej na infekcje bakteryjne. Tkanki przyzębia tracą zdolność „samonaprawczą” i w agresywnym zapaleniu przyzębia niszczeją znacznie szybciej niż w przewlekłej postaci choroby.

Zapalenie przyzębia – leczenie

W początkowym stadium choroby, kiedy pojawiają się krwawienia z dziąseł i namnażanie kamienia nazębnego, należy odwiedzić dentystę, który za pomocą specjalnego urządzenia usunie osad. Przepisze również płukanki oraz środki, które pomagają obkurczyć dziąsła tak, aby uniemożliwić wnikanie bakterii do tkanek otaczających ząb. Zaawansowane zapalenie przyzębia niejednokrotnie wymaga leczenia chirurgicznego.

Data aktualizacji: 13.02.2018,
Opublikowano: 13.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej