Zapalenie i ból pęcherza w ciąży – objawy, leczenie, domowe sposoby na infekcję

Fot: ratmaner / fotolia.com

Zapaleniu pęcherza moczowego w ciąży sprzyjają zmiany hormonalne. Objawy obejmują pieczenie podczas mikcji, bolesne parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu. Przeziębiony pęcherz w ciąży leczy się domowymi sposobami lub antybiotykami.

Ból pęcherza w ciąży – przebieg infekcji

Za zapalenie pęcherza w pierwszych dniach ciąży oraz w dalszym jej przebiegu odpowiadają drobnoustroje bytujące w drogach moczowych. Infekcje układu moczowego mogą mieć różny obraz kliniczny, ale zdecydowanie najczęściej występuje zapalenie pęcherza moczowego, które niekiedy uważane jest nawet za objaw ciąży. Choroba może nie dawać żadnych objawów, a o jej istnieniu kobieta dowiaduje się po wykonaniu ogólnego badania moczu.

Nieleczone zapalenie pęcherza może przerodzić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek. Wówczas do typowych objawów zapalenia pęcherza w ciąży dochodzi wysoka gorączka, ból w okolicy lędźwiowej, wymioty i nudności. W badaniu ogólnym moczu występuje wówczas ropomocz, a badania laboratoryjne wykazują podwyższone parametry stanu zapalnego. Schorzenie wymaga leczenia szpitalnego i dożylnego podawania antybiotyków.

Zapalenie pęcherza a ciąża

Infekcja pęcherza w ciąży zdarza się naprawdę często. Wynika to głównie ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej, w wyniku których zmniejsza się napięcie mięśni pęcherza moczowego i moczowodu. W efekcie następuje upośledzenie perystaltyki i zastój moczu. Dodatkowo ucisk macicy i utrudnienia w odpływie moczu, a także zmiany pH pochwy sprzyjają zakażeniu.

Za bolący pęcherz w ciąży odpowiada również powiększająca się macica, które przesuwa go ku górze i w przód. Zwiększony ucisk na drogi moczowe utrudnia odpływ moczu z pęcherza i nerek, przez co poszerzeniu ulegają miedniczki nerkowe oraz moczowód. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększają przebyte operacje na układzie moczowym, wrodzone wady, cukrzyca czy unieruchomienie.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży są na tyle dokuczliwe, że trudno jest je zlekceważyć. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się:

  • bolesne parcie na pęcherz,
  • częste oddawanie niewielkich ilości moczu,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu,
  • bóle okolicy nadłonowej (ból pęcherza),
  • obecność krwi w moczu – mocz ma zabarwienie różowe lub czerwone.

Wystąpienie tych dolegliwości oznacza infekcję układu moczowego.

Zapalenie pęcherza w ciąży – leczenie

Decyzję o tym, jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży, może podjąć wyłącznie lekarz. Jest to niezbędne, ponieważ nieleczona infekcja może być przyczyną:

  • zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu,
  • przedwczesnego porodu,
  • poronienia,
  • niedokrwistości u matki,
  • wstrząsu septycznego u matki,
  • odmiedniczkowego zapalenia nerek i innych chorób nerek u matki.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego w ciąży najczęściej wymaga podania antybiotyku. Lekarz ginekolog może zlecić wykonanie posiewu, a na jego podstawie przepisać konkretny lek przeciwbakteryjny, np. nitrofurantoinę, cefuroksym, fosfomycynę czy amoksycylinę. Każdy z tych leków można bezpiecznie stosować podczas ciąży.

Antybiotyki zwykle stosuje się przez tydzień. Po zakończeniu leczenia ponownie wykonywany jest posiew moczu i w razie potrzeby antybiotykoterapia jest kontynuowana. Ponadto kobieta może stosować leki rozkurczowe i przeciwgorączkowe, aby zniwelować ból towarzyszący infekcji.

Przy powikłanym lub nawracającym zapaleniu pęcherza w ciąży lekarz może podjąć decyzję o badaniu ultrasonograficznym (USG) jamy brzusznej, a po porodzie także o urografii, czyli badaniu obrazującym drogi moczowe z użyciem środka cieniującego i rentgenografii.

Zapalenie pęcherza w ciąży – domowe sposoby

Stosowanie przepisanych przez lekarza leków na zapalenie pęcherza w ciąży jest konieczne, aby nie doszło do powikłań. Jednak oprócz tego można też wykorzystywać domowe sposoby, które przyspieszają powrót do zdrowia i zapobiegają ponownym infekcjom. Przede wszystkim należy zwiększyć spożycie płynów powyżej 2 l dziennie, aby rozcieńczyć mocz i przyspieszyć jego wydalanie. Pozwala to skutecznie pozbyć się bakterii, które doprowadziły do infekcji układu moczowego. W trakcie leczenia zapalenia pęcherza w ciąży warto pić wodę oraz preparaty ziołowe, które zmniejszają ilość bakterii, np. napary rumianku.

Do diety należy włączyć zawierającą dużą ilość witaminy C zieloną pietruszkę oraz żurawinę lub sok żurawinowy. Zawarte w owocach żurawiny proantocyjanidy (PAC), należące do grupy flawonoidów, utrudniają bakteriom przyleganie do nabłonka dróg moczowych, zwiększają wydalanie bakterii z moczem oraz obniżają pH moczu, przez co jest on mniej przyjazny dla rozwoju bakterii chorobotwórczych. Aby uzyskać ten efekt, należy codziennie wypijać 1 l niesłodzonego soku z żurawin lub stosować suplementy diety zawierające wyciąg z żurawiny.

Podczas zapalenia pęcherza w ciąży należy prowadzić oszczędzający tryb życia i często leżeć na lewym boku. Ulgę w bólu przynosi przykładanie ciepłego termoforu do podbrzusza. Najlepiej nosić w tym czasie przewiewną, bawełnianą bieliznę i podmywać się po stosunku.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezpieczne? Na czym polega ten zabieg?

Zabieg laserowy jest jedną z najnowszych metod leczenia nietrzymania moczu – choroby, na którą cierpi niemal jedna trzecia Europejek. Niestety wydaje się, że metoda ta może mieć więcej wad niż zalet. Laserowe leczenie nietrzymania moczu towarzystwa naukowe uznają za metodę eksperymentalną.

Czytaj więcej
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Czytaj więcej
Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

Czytaj więcej
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?

Zakażenia układu moczowego są dość częstą przypadłością u dzieci w różnym wieku. Zapalenie pęcherza moczowego zalicza się do chorób dolnych dróg moczowych. W 85% przypadków odpowiedzialna za to jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli.

Czytaj więcej
8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Nowotwory to - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W ocenie specjalistów w 2020 roku będziemy mieć w ponad 196 tys. nowych zachorowań na raka, a 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej. Z powodu jakich nowotworów Polki i Polacy umierają najczęściej.

Czytaj więcej
Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Czytaj więcej
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Czytaj więcej
Jakie badania wykonać przy nawracającej infekcji dolnych dróg moczowych?

Jakie badania należy wykonać u kobiety w wieku 20-40 lat z nawracającymi zakażeniami dolnych dróg moczowych przed skierowaniem jej do urologa?

Czytaj więcej
Rak urotelialny – przyczyny, objawy i leczenie nowotworu

Rak urotelialny należy do nowotworów dróg moczowych. W pierwszych etapach nie daje objawów. W związku z tym w początkowej fazie trudno go wykryć. Jednym z niepokojących symptomów może być krwiomocz.

Czytaj więcej