Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie

Fot: Stefano Garau / stock.adobe.com

Zapalenie dziąseł to infekcja jamy ustnej, charakteryzująca się spuchniętymi dziąsłami, które łatwo krwawią podczas mycia zębów. Jest to spowodowane gromadzeniem się płytki nazębnej, bakterii i resztek żywności, które tworzą się w jamie ustnej każdego dnia.

W ciepłym i wilgotnym środowisku jamy ustnej bakterie atakują i podrażniają dziąsła, powodując nieświeży oddech. Bez leczenia tego problemu stan ten rozwija się w zapalenie przyzębia lub chorobę przyzębiaatakując tkankę miękką i kości. 

To z kolei może przyczynić się do utraty zębów. Bakteryjne przewlekłe zapalenie dziąseł może powodować inne problemy zdrowotne, w tym choroby serca, problemy z płucami i oddychaniem, a nawet przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Jeśli takie zapalenie dziąseł występuje u kobiety w ciąży, może wywołać przedwczesny poród oraz wpływać negatywnie na płód (mała masa urodzeniowa niemowląt).

Zapalenie dziąseł - przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest słaba higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie i używanie nici dentystycznych zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby dziąseł. Niektóre czynniki determinujące styl życia mogą jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia tej choroby, są to:

  • niepełnowartościowe odżywianie - obniża ono zdolność organizmu do walki z chorobami, w tym z bakteriami powodującymi zapalenie dziąseł. 
  • stres - zmniejsza odporność, a to idealna sytuacja dla bakterii w jamie ustnej. Stres może również wpłynąć na zakłócenie rutyny w pielęgnacji zębów, powodując pominięcie szczotkowania i używania nici dentystycznej.

Dbanie o stan zdrowia zębów poprzez odpowiednie wybory żywieniowe i powstrzymywanie się od niezdrowych nawyków (takich jak palenie papierosów) oraz ograniczenie cukru w diecie przyczynia się do zapobiegania zapaleniu dziąseł, ale to zaledwie początek. 

Nawet jeśli bardzo dobrze utrzymuje się higienę zębów i dziąseł, nadal trzeba odwiedzać swojego dentystę 2 razy w roku. Jeśli występują czynniki ryzyka rozwoju zapalenia dziąseł, takie jak cukrzyca, palenie papierosów lub choroby dziąseł w rodzinie, konieczne może być częstsze odwiedzanie tego stomatologa. Profesjonalna pielęgnacja zębów w gabinecie stomatologicznym pomoże pozbyć się szkodliwej płytki nazębnej. Lekarz ocenia zdrowie jamy ustnej i może zaproponować dalsze metody zapobiegania zapaleniu dziąseł, np. stosowanie specjalnej pasty do zębów lub płynu do płukania jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł - objawy

Najczęstszymi objawami choroby dziąseł są ich zaczerwienienie i obrzęk lub zapalenie, które charakteryzuje się dużą wrażliwością dziąseł na dotyk oraz krwawieniami podczas szczotkowania zębów. Nieświeży oddech z jamy ustnej również może wskazywać na chorobę przyzębia. Objawami pełnego wystąpienia choroby dziąseł są: ból podczas przeżuwania, odsuwanie się dziąseł od zębów, ropa między dziąsłami i zębami, tzw. luźny ząb (lub zęby).

Zapalenie dziąseł - leczenie

Regularne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie jest pierwszą linią obrony przed zapaleniem dziąseł i postawą leczenia. Niestety takie objawy zapalenia dziąseł, jak ból i krwawienie, powodują, że przestaje się szczotkować zęby. Nie należy rezygnować z tej formy utrzymania higieny, ponieważ szczotkowanie czyści powierzchnie zębów z bakterii i utrudnia im przyleganie między zębami i na dziąsłach. Dobrą metodą jest płukanie jamy ustnej ciepłą słoną wodą lub płynem antybakteryjnym - pomaga zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Wrażliwość zębów i krwawienie powinny ustać w ciągu tygodnia.

Zapalenie dziąseł - domowe sposoby

Można skutecznie wspierać zdrowie jamy ustnej w domu i uniknąć dyskomfortu z powodu choroby dziąseł. Domowe środki zaradcze pomogą zwalczać zapalenie dziąseł, ale należy pamiętać o wizytach kontrolnych u dentysty. Tylko wtedy utrzymamy zęby, dziąsła i ogólny stan zdrowia w normie.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Oto 3 proste sposoby zapobiegania chorobom przyzębia, które można stosować od dowolnego momentu:

  1. Płukanie ust słoną wodą - słona woda zabija bakterie i oczyszcza zakażoną powierzchnię dziąseł. Wymieszaj 1 łyżkę soli morskiej z filiżanką ciepłej wody. Wypłucz zęby, a potem wypluj.
  2. Szałwia - stosowana jest ze względu na właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Zastosuj płukankę ust naparem szałwii wymieszanej z solą morską.
  3. Kurkuma - ma silne działanie przeciwzapalne oraz właściwości przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Wymieszaj kurkumę z wodą lub wetrzyj świeżą kurkumę w miejsce zapalne. Zastosować można również pastę do zębów z jednej łyżeczki kurkumy, 1/2 łyżeczki soli i 1/2 łyżeczki gorczycy. Należy myć nią zęby 2 razy dziennie.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Praktykowanie dobrych zasad zachowania higieny jamy ustnej (szczotkowanie co najmniej 2 razy dziennie i stosowanie nici dentystycznych minimum raz dziennie), jak również użycie niektórych przypraw w pastach do zębów lub płynach do płukania jamy ustnej to 2 metody, które pomogą przywrócić zdrowy stan dziąseł już w kilka dni. 

Należy pamiętać, że do podrażnienia dziąseł często dochodzi w wyniku zbyt silnego szczotkowania zębów, dlatego też lepiej wybierać szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu i wymieniać ją co kilka miesięcy.

Regularne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie jest pierwszą linią obrony przed zapaleniem dziąseł i postawą leczenia

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej