Zapalenie cewki moczowej - leki i domowe sposoby na łagodzenie objawów

Fot: aradaphotography / stock.adobe.com

Zapalenie cewki moczowej jest często występującą i nieprzyjemną dolegliwością. Najczęściej jest wywołane zakażeniem bakteryjnym, które następuje po stosunku seksualnym. Bakteryjne i rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej leczy się za pomocą antybiotyków.

Zapalenie cewki moczowej może być spowodowane różnymi bakteriami i występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (choć u mężczyzn o wiele częściej przebiega bezobjawowo). Jest to bolesna dolegliwość, która może prowadzić do powikłań - zapalenia pęcherza, nerek czy stawów. Nieleczona prawidłowo może też przyjąć formę nawracającego zapalenia cewki moczowej, dlatego podejmując leczenie, zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza.

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny

Zapalenie cewki moczowej najczęściej wywoływane jest przez bakterie. Może być to dwoinka rzeżączki - wówczas mówi się o rzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej. Jeśli przyczyną są inne bakterie, takie jak: Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma genitalium lub pierwotniak (rzęsistek pochwowy), mamy do czynienia z nierzeżączkowym zapaleniem cewki moczowej. Do tych zakażeń dochodzi najczęściej drogą płciową.

Zapalenie cewki moczowej - objawy

Objawy zapalenia cewki moczowej pojawiają się zwykle od kilku dni do dwóch tygodni po stosunku z zakażonym partnerem. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn pojawia się ból i pieczenie podczas oddawania moczu (zwłaszcza rano), swędzenie i ból ujścia cewki moczowej, częstomocz i silne parcie na mocz. Charakterystycznym objawem jest też śluzowy bądź ropny wyciek z cewki moczowej. Może się on jednak pojawić dopiero po masażu cewki. Ponadto u kobiet mogą wystąpić upławy z pochwy. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn może bardzo długo przebiegać bezobjawowo. Nie obserwuje się objawów ogólnoustrojowych zakażenia.

Chorobę diagnozuje się za pomocą badania na obecności drobnoustrojów chorobotwórczych - posiew z moczu i wymaz z cewki moczowej oraz badanie ginekologiczne w przypadku rzęsistka pochwowegoPrzed rozpoczęciem leczenia zawsze należy wykluczyć obecność chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak leczyć zapalenie cewki moczowej?

W leczeniu zapalenia cewki moczowej stosuje się jednorazową, dużą dawkę antybiotyku, ale na ogół należy przyjmować leki przez tydzień lub dziesięć dni. Bardzo ważne jest, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza, gdyż nieregularne bądź niepełne korzystanie z antybiotyku może sprawić, że nie wszystkie bakterie zostaną zabite. W przypadku grzybiczego zapalenia cewki moczowej stosuje się leki przeciwgrzybicze.

Jeżeli do zakażenia doszło na skutek współżycia, zaleca się również objęcie leczeniem partnerów seksualnych pacjenta.

Zapalenie cewki moczowej u dzieci

Do zapalenia cewki moczowej może także dojść u dzieci, a szczególnie niemowląt. Przyczyną niekoniecznie muszą być braki w higienie albo przeziębienie, gdyż równie często jest to spowodowane zbyt silnie sklejonymi wargami sromowymi u dziewczynek bądź gromadzeniem się bakterii pod napletkiem u chłopców. Zapalenie cewki moczowej u dzieci należy jak najszybciej wyleczyć, ponieważ może ono doprowadzić do groźnym powikłań. Warto pamiętać, że może przebiegać bez objawów ze strony układu moczowego.

Zapalenie cewki moczowej w ciąży

Ciąża sprzyja rozwijaniu się chorób układu moczowego ze względu na uciskającą drogi moczowe macicę oraz hormony, które sprzyjają zaleganiu moczu w moczowodach. Wszystkie zakażenia w obrębie układu moczowego występujące w ciąży należy natychmiast leczyć, gdyż niosą one ze sobą ryzyko także dla dziecka.

Zapalenie cewki moczowej po porodzie

Do zakażenia cewki moczowej może dojść także po porodzie. Może być ono wywołane cewnikowaniem lub urazami cewki podczas porodu. Nie zawsze jednak ból podczas oddawania moczu zaraz po porodzie świadczy o stanie zapalnym. Leczenie powinno zostać podjęte, jeżeli wykryte zostaną drobnoustroje wywołujące zakażenie. Po porodzie warto pić dużo wody i przełamać opór przed oddawaniem moczu, aby zapobiec tego typu problemom.

Zapalenie cewki moczowej - profilaktyka

W leczeniu nawracającego zapalenia cewki moczowej bardzo dużą rolę odgrywa profilaktyka. Należy każdego dnia pić dużo wody, aby przepłukiwać drogi moczowe. Dodatkowo warto przed snem zakwaszać mocz, wypijając wodę z sokiem z cytryny lub przyjmując witaminę C.

Bardzo istotne jest również dbanie o higienę ciała i przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • codzienne podmywanie okolic intymnych,
  • podcieranie się od "przodu" do "tyłu",
  • mycie się przed stosunkiem seksualnym i po zbliżeniu,
  • oddawanie moczu po stosunku seksualnym,
  • wypijanie szklanki wody po stosunku seksualnym.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 30.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezpieczne? Na czym polega ten zabieg?

Zabieg laserowy jest jedną z najnowszych metod leczenia nietrzymania moczu – choroby, na którą cierpi niemal jedna trzecia Europejek. Niestety wydaje się, że metoda ta może mieć więcej wad niż zalet. Laserowe leczenie nietrzymania moczu towarzystwa naukowe uznają za metodę eksperymentalną.

Czytaj więcej
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Czytaj więcej
Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

Czytaj więcej
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?

Zakażenia układu moczowego są dość częstą przypadłością u dzieci w różnym wieku. Zapalenie pęcherza moczowego zalicza się do chorób dolnych dróg moczowych. W 85% przypadków odpowiedzialna za to jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli.

Czytaj więcej
8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Nowotwory to - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W ocenie specjalistów w 2020 roku będziemy mieć w ponad 196 tys. nowych zachorowań na raka, a 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej. Z powodu jakich nowotworów Polki i Polacy umierają najczęściej.

Czytaj więcej
Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Czytaj więcej
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Czytaj więcej
Jakie badania wykonać przy nawracającej infekcji dolnych dróg moczowych?

Jakie badania należy wykonać u kobiety w wieku 20-40 lat z nawracającymi zakażeniami dolnych dróg moczowych przed skierowaniem jej do urologa?

Czytaj więcej
Rak urotelialny – przyczyny, objawy i leczenie nowotworu

Rak urotelialny należy do nowotworów dróg moczowych. W pierwszych etapach nie daje objawów. W związku z tym w początkowej fazie trudno go wykryć. Jednym z niepokojących symptomów może być krwiomocz.

Czytaj więcej