Zalety i wady opalania natryskowego

Fot. Csaba Toth / Getty Images

Opalanie natryskowe to świetny sposób na zyskanie szybkiej i równej opalenizny. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą się opalać w tradycyjny sposób oraz dla tych, którzy chcą to zrobić bardzo szybko. Jak wszystko opalanie natryskowe ma także swoje wady, jednak zalety w tym przypadku zdecydowanie przeważają.

Opalanie natryskowe polega na nałożeniu na skórę mgiełki brązującej. Mgiełka ma właściwości nawilżające i co najważniejsze – nie powoduje przebarwień. Opalenizna jest wynikiem reakcji chemicznej mgiełki z aminokwasami znajdującymi się na naskórku. Co ciekawe nie ma przeciwwskazań, by z opalania natryskowego korzystały kobiety w ciąży. Należy tylko zwrócić uwagę na potencjale uczulenia na składowe samoopalaczy.

Główną zaletą opalania natryskowego jest natychmiastowy efekt, wyglądający naturalnie. Zabieg przeprowadza kosmetyczka w specjalnej kabinie, w której opryskuje się ciało brązującą mgiełką. Profesjonaliści są w stanie nawet tak opalić ciało, by optycznie je wyszczuplić! Ogromnym plusem opalania natryskowego jest to, że doskonale wyrównuje i poprawia koloryt skóry oraz maskuje niedoskonałości, czyli rozstępy, popękane naczynka, przebarwienia czy siniaki.

Opalanie natryskowe przeznaczone jest dla osób o każdym typie karnacji, a szczególnie dla tych, którzy nie mogą się opalać na słońcu i nie chcą w solarium. Cena zabiegu na całe ciało to około 100 zł. Z opalania natryskowego nie powinno się korzystać, jeśli mamy na ciele rany. Przeciwwskazaniami są także choroby: łuszczyca, alergie skórne, wypryski, nadmierna potliwość i astma.

Dużo przydatnych informacji o innych metodach opalania znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Alternatywne metody opalania. Źródło: 36,6

Przygotowanie do opalania natryskowego

Najpóźniej dzień przed zabiegiem należy wykonać depilację całego ciała oraz peeling. Nie wolno nakładać żadnych kremów ani nawet perfum w dniu zabiegu. Warto także pomalować paznokcie od stóp i dłoni, dzięki temu uchroni się płytkę przed zabarwieniem. Na zabieg warto przyjść w „roboczym” ubraniu, bowiem preparaty stosowane do opalania natryskowego działają jeszcze kilka godzin po wyjściu od kosmetyczki, zatem mogą barwić ubrania. Nasze ubranie nie powinno uciskać ciała, by nie zniszczyć efektu.

A po opalaniu...

Nie wolno się kąpać przez czas wskazany przez kosmetyczkę. W zależności od zastosowanego preparatu okres bez kąpieli wynosi od 2 do 6 godzin. Żeby wydłużyć efekt działania brązującej mgiełki powinno się nawilżać skórę przynajmniej dwa razy dziennie. Nie powinno się także wykonywać peelingów. Opalanie natryskowe nie nadaje się dla osób, które chcą po nim pływać czy korzystać z sauny – bardzo szybko efekt opalenizny się zmyje. Z reguły utrzymuje się on do około 10 dni.

Czy opalanie natryskowe wyklucza zwykłe opalanie?

Nie. Po zabiegu opalania natryskowego można opalać się na słońcu. Należy jednak pamiętać o regularnym nawilżaniu ciała oraz o stosowaniu kremów z filtrem SPF. Dzięki temu wydłużymy efekt opalenizny, a kiedy zacznie ona blaknąć – będzie się to odbywało równomiernie.

Uwaga!

Ze względów higienicznych powinno się opalać w stroju kąpielowym lub w bieliźnie. Są jednak salony, które oferują opalanie natryskowe nago.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 03.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej