Zakwasy po treningu – czy to dobrze, czy źle? Co robić i jak sobie z nimi radzić? 

Fot: zphoto83 / fotolia.com

Zakwasy po treningu są częstą przypadłością u osób, które wykonywały intensywny wysiłek fizyczny po dłuższej przerwie w ćwiczeniach. Wtedy pojawia się pytanie: czy mimo pojawiającego się bólu, można ćwiczyć bez żadnych konsekwencji? Trening na zakwasach jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami. 

Zakwasy to potoczne określenie zespołu opóźnionego bólu mięśniowego. Jego cechą charakterystyczną jest to, że pojawia się około 24-72 godziny po intensywnym wysiłku fizycznym, a zaczyna ustępować po kilku dniach. Teorii na temat przyczyn powstawania zakwasów jest wiele. Najpopularniejsza, ale jednocześnie błędna, mówi, że ból mięśni powoduje rozlany kwas mlekowy. Prawda jest jednak taka, że kwas mlekowy nie zalega w mięśniach, ponieważ najpóźniej kilka godzin po treningu (a często jeszcze w czasie jego trwania) zostaje wypłukany. Oznacza to, że nie może być przyczyną występowania zespołu opóźnionego bólu mięśniowego.

Popularne zakwasy są wynikiem mikrouszkodzeń mięśni powstających już podczas ćwiczeń. Silny ból mięśni po treningu najczęściej występuje u osób, które przed dużym wysiłkiem miały dłuższą przerwę w ćwiczeniach lub wcale ich nie wykonywały. W takiej sytuacji organizm nie jest przyzwyczajony do obciążeń, struktury mięśni zostają delikatnie naruszone, a to przekłada się na dolegliwości bólowe.

Zobacz film: Sposoby na zakwasy. Źródło: X-Bank Gallery

Zakwasy a trening: czy można ćwiczyć?

Często zadawanym pytaniem na forach internetowych dotyczących sportu jest: zakwasy po treningu: dobrze czy źle, że powstają? Odpowiedź jest prosta: zespół opóźnionego bólu mięśniowego jest w pełni prawidłowym procesem organizmu. Trzeba zaznaczyć, że mięśnie osób, które mają zakwasy nie tylko się regenerują, ale również wzmacniają i są bardziej odporne na ćwiczenia na dużych obciążeniach. Silny ból mięśni po treningu zazwyczaj zmusza osoby trenujące do zaprzestania ćwiczeń na jakiś czas.

Zobacz także: Sposób na zakwasy – co na nie poradzić? Jak szybko pozbyć się zakwasów i jak zapobiegać ich powstawaniu?

Nieco inaczej wygląda sprawa z osobami, które mają niewielkie dolegliwości bólowe i postanawiają ćwiczyć. To błąd, ponieważ trening na zakwasach jest absolutnie niewskazany. Wszystko dlatego, że uszkodzone włókna mięśniowe nie będą miały czasu na regenerację, a ich nadmierna eksploatacja może zakończyć się urazem lub kontuzją.

Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Sposób na zakwasy po treningu: kilka zasad

Zakwasy po treningu potrafią doskwierać tak mocno, że nie pozwalają normalnie funkcjonować. Jeżeli ból jest na tyle silny, że praktycznie uniemożliwia wykonywanie podstawowych ruchów, to prawdopodobnie konieczne będzie zażycie środków przeciwzapalnych dostępnych w aptece bez recepty. Najlepiej, aby były to środki niesteroidowe. Dobrze jest również zakupić i stosować na bolące miejsca maści uśmierzające ból.

Istnieje wiele różnych sposobów wspomagających regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych oraz redukujących dolegliwości bólowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie z nich działają na każdego tak samo. Jedne mogą okazać się bardziej efektywne, inne mniej. Dlatego też wskazane jest sprawdzenie różnych z poniższej listy. Sposoby na zakwasy po treningu:

  • masaż – stanowi jeden ze sposobów przyspieszających regenerację uszkodzonych mięśni poprzez ich rozluźnienie i poprawienie krążenia krwi. Warto przy tym zaznaczyć, że regularne poddawanie się profesjonalnym masażom ogranicza ryzyko występowania zakwasów;
  • polewanie ciepłą i zimną wodą – bolące miejsca należy polewać na zmianę raz ciepłą, a raz zimną wodą przez 3-5 minut. Ciepła woda rozluźni spięte mięśnie, a zimna poprawi krążenie;
  • korzystanie z sauny;
  • rolowanie ciała – za pomocą specjalnych rolek do ćwiczeń można rolować mięśnie całego ciała, nie tylko te bolące. Ten sposób na zakwasy nie powinien być jednak praktykowany przez osoby z bardzo dużymi bólami mięśni;
  • stosowanie okładów – w celu zminimalizowania bólu można stosować okłady z lodu lub specjalnych maści chłodzących;
  • picie soku z wiśni – ten sposób przyspiesza regenerację mięśni, ale warto go również stosować jako środek zapobiegawczy zakwasom. Zawarte w soku z wiśni wartości odżywcze korzystnie wpływają na mięśnie i zmniejszają szanse na powstawanie zakwasów.

Zakwasy a dieta

Każdy sportowiec, nawet ten ćwiczący na poziomie amatorskim, powinien wiedzieć, że jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia dieta. Ma ona wpływ nie tylko na efektywność treningów, ale też zmniejsza ryzyko powstawania zakwasów czy kontuzji. Zakwasy po treningu siłowym mogą być wynikiem właśnie źle dobranej diety. Aby ich uniknąć, warto spożywać:

  • soki pomidorowe,
  • owoce z dużą zawartością witaminy C (cytryny, pomarańcze, kiwi),
  • domowe napoje izotoniczne (zawierające sok z cytryny, miód i niewielką ilość soli).

Zobacz także: Jak pozbyć się zakwasów z nóg? Najlepsze sposoby na pozbycie się bólu mięśni ud i łydek

Istotną rolę w zapobieganiu zakwasom stanowi nawodnienie. Dlatego też wskazane jest spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie.


Bibliografia:

  1. http://www.poradnia.pl/bol-miesni-winne-nie-zakwasy-a-mikrourazy.html
Data aktualizacji: 10.02.2020,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej