Zaburzenia lękowe uogólnione – objawy, kryteria rozpoznania i leczenie

Fot. PeopleImages / Getty Images

Lęk uogólniony to zaburzenie obejmujące stany lękowe pogarszające standard życia chorego. Mogą pojawiać się objawy somatyczne, które często utrudniają rozpoznanie. Leczenie farmakologiczne zaburzeń lękowych powinno być poparte psychoterapią i zmianą trybu życia.

Zaburzenia lękowe uogólnione należą do jednych z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Wpływają negatywnie na jakość życia chorego, zaburzają jego codzienną aktywność. Stanowią jednak dość duży problem diagnostyczny i nierzadko są mylnie rozpoznawane. Cechą charakteryzującą lęk uogólniony są napady paniki i niekontrolowane zamartwianie się. Nierzadko objawy te przypisuje się innym somatycznym chorobom układowym.

Zobacz film: Objawy zespołu lęku uogólnionego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny lęku uogólnionego

Nie poznano dokładnych przyczyn lęku uogólnionego. Istnieje jednak kilka teorii o różnym stopniu wiarygodności. Punktem wyjścia ich wszystkich są zaburzenia mechanizmów odpowiedzi człowieka na lęk. U chorych cierpiących z powodu lęku uogólnionego podejrzewa się przedłużone pobudzenie obszarów mózgu odpowiedzialnych za aktywność psychiczną. Ponadto dopuszcza się znaczenie czynników genetycznych i środowiskowych w kształtowaniu zaburzeń lękowych. Interakcja pomiędzy predyspozycją genetyczną a nakładającymi się na to czynnikami środowiskowymi wydaje się wiarygodną teorią powstania lęków. Ponadto należy wziąć pod uwagę prawdopodobne zaburzenia w zakresie procesów neuronalnych i nieprawidłowych interakcji pomiędzy korą mózgową a układem limbicznym, w czasie kiedy mózg przetwarza bodźce emocjonalne.

Objawy lęku uogólnionego

Istnieją kryteria diagnostyczne zaburzeń o charakterze lęku uogólnionego. Zalicza się tu przede wszystkim nadmierny niepokój, nerwowość, obawy. Ważne jest kryterium czasowe, a mianowicie utrzymywanie się obaw i niepokoju przez większość dni w przeciągu pół roku. Niepokój może dotyczyć właściwie każdej sfery życia, np. pracy. Choremu trudno nad nim zapanować. By rozpoznać lęk uogólniony, konieczne jest stwierdzenie obecności co najmniej 3 objawów towarzyszących:

Ponadto chory podczas napadu lęku poza dyskomfortem psychicznym odczuwa objawy fizyczne. To powoduje problemy z jego funkcjonowaniem w społeczeństwie, zaburza życie towarzyskie, jak i zawodowe. Należy zawsze wykluczyć działanie substancji psychoaktywnych czy chorób układowych w powstawaniu objawów, a także fobii, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, stresu pourazowego, jadłowstrętu psychicznego czy zaburzeń urojeniowych.

Dla rozpoznania lęku uogólnionego stosuje się specjalne skale i testy, jak np. skala GAD-7. Obejmuje ona 7 pytań, na które pacjent odpowiada: „wcale w przeciągu ostatnich 2 tygodni” (0 pkt), „kilka dni w ciągu ostatnich 2 tygodni” (1 pkt), „częściej niż przez połowę dni w ciągu ostatnich 2 tygodni” (2 pkt) bądź „niemal codziennie przez ostatnie 2 tygodnie” (3 pkt).

Pytania:

  1. Jak często czuł/-a pan/pani uczucie niepokoju, napięcia bądź podenerwowania?
  2. Czy czuł/-a pan/pani niezdolność do zapanowania nad zamartwianiem się?
  3. Czy miał/-a pan/pani problem w odprężeniu się?
  4. Czy miał/-a pan/pani obawy przed tym, że wydarzy się coś strasznego?
  5. Czy łatwo wpadał/-a pan/pani w gniew?
  6. Czy czuł/-a pan/pani niepokój utrudniający siedzenie w miejscu?
  7. Czy miał/-a pan/pani skłonność do nadmiernego zamartwiania się różnymi kwestiami?

Chory może otrzymać od 0 do 21 pkt. Wynik powyżej 5 pkt to łagodny lęk, powyżej 10 pkt – lęk umiarkowany, natomiast 15 pkt to punkt odcięcia dla lęku ciężkiego.

Leczenie lęku uogólnionego

Leczenie osób z zaburzeniami o charakterze lęku uogólnionego obejmuje farmakoterapię i psychoterapię. Ponadto pacjent dostaje pewne zalecenia dotyczące stylu życia, które mają na celu zredukować nasilenie objawów. Dotyczy to wykluczenia środków pobudzających w postaci kofeiny czy nikotyny, a także wyeliminowania stresu i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Okazuje się, że osoby z tendencją do rozwoju lęku uogólnionego mogą wykazywać zwiększoną wrażliwość na kofeinę niż populacja ogólna. Jakakolwiek aktywność fizyczna zdecydowanie korzystnie wpływa na wynik leczenia chorych z zespołem lęku uogólnionego. Najlepiej jednak sprawdza się lekki i umiarkowany wysiłek fizyczny, a przede wszystkim joga. Aktywność fizyczna powinna być podejmowana co najmniej 3 razy w tygodniu po 20 minut.

Jako leczenie pierwszego rzutu lęku uogólnionego wykorzystuje się wybiórcze inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, inhibitory wychwytu serotoniny, noradrenaliny i azapirony. Lekami drugiego rzutu są trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne i przeciwpadaczkowe.

Zobacz film: Przewlekły stres - jakie mogą być konsekwencje dla zdrowia? Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 14.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej