Wysypka na ramionach u dzieci i dorosłych – możliwe przyczyny i sposoby leczenia

Fot. Tharakorn / Getty Images

Wysypka na ramionach u dzieci i dorosłych osób może być objawem m.in. alergii, atopowego zapalenia skóry, a w rzadszych przypadkach – chorób zakaźnych czy infekcji. Najlepiej, jeśli każda zmiana na skórze jest konsultowana z lekarzem dermatologiem, w celu wykrycia jej przyczyn i dopasowania właściwego leczenia.

Jeśli wysypka na ramionach nie ma podłoża chorobowego i ta opcja została wykluczona przez specjalistę, może się zdarzyć, że pomocne okażą się zabiegi kosmetyczne. Wszystko zależy od tego, z jakimi zmianami mamy do czynienia: krostkami, grudkami, pęcherzami czy rumieniem.

Wysypka na ramionach – kiedy się pojawia?

Bardzo często wysypka na ramionach pojawia się wyniku kontaktu skóry z odzieżą, nasila się zwłaszcza po siłowni i może wystąpić jednocześnie na plecach i brzuchu. To objaw reakcji na pot lub kontakt z materiałem, z którego wykonane jest ubranie. Można zaobserwować, że liczba krostek nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy krótkie i przewiewne koszulki zamieniane są na swetry z długim rękawem, które nie gwarantują tak dużego dostępu powietrza do skóry.

Zwykle poza nieestetycznym wyglądem wysypka na ramionach nie powoduje żadnych objawów dodatkowych i nie wpływa na kondycję organizmu. Niestety ciężko się jej pozbyć. Zdecydowanie należy dbać o higienę i zmianę przepoconego ubrania na suche, np. po treningu na siłowni. Jeśli obserwuje się bardziej widoczne wykwity po wizycie w sali fitness, warto nie ćwiczyć bezpośrednio na matach, których używają wszyscy, ale wziąć z domu własny ręcznik. Pomocne są też zabiegi kosmetyczne, które złuszczają naskórek, powodując, że wykwity stają się mniej widoczne. Latem z kolei warto wystawiać ramiona na działanie promieni słonecznych – oczywiście smarując je wcześniej kremem z odpowiednim filtrem.

Wysypka na plecach i ramionach a atopowe zapalenie skóry

Wysypka na plecach i ramionach może być wywołana przez atopowe zapalenie skóry, które ma podłoże genetyczne. Delikatne zmiany na skórze są skutkiem kontaktowej reakcji alergicznej, którą traktuje się obecnie jako jedną z chorób cywilizacyjnych XXI w. Wywołują ją nawet najmniejsze dawki alergenu, gdyż układ odporności niewłaściwie na nie odpowiada, wytwarzając nadmierną ilość przeciwciał IgE. W takich sytuacjach reakcja jest zdecydowanie nadmierna i może pojawić się nagle, np. na skutek kontaktu z pyłkami roślin, sierścią i innymi rodzajami substancji używanych do prania, czyszczenia czy pielęgnacji.

Charakterystycznymi objawami są, poza krostkami, nadmierna suchość skóry i zaczerwienienie. Mimo że najczęściej wykwity pojawiają się na szyi, w zgięciu kolan czy ramion, to mogą rozprzestrzeniać się również na ramiona i plecy. Objawy mogą się nasilać, powodując kolejne kaskadowe reakcje organizmu.

U dzieci do 2. roku życia choroba daje tylko niewielkie symptomy skórne, które zwykle na początku widoczne są na policzkach. Jest trudna do rozpoznania, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, których skóra jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też rodzice nigdy nie powinni stawiać samodzielnie diagnozy, ale skontaktować się z pediatrą lub dermatologiem.

Ponieważ atopowe zapalenie skóry jest bardzo często diagnozowane, aby zmniejszyć objawy, należy stosować kosmetyki dedykowane do tego typu cery, które bardzo łatwo znaleźć w aptekach i popularnych drogeriach. Dziś producenci prześcigają się w odpowiadaniu na każdą potrzebę konsumentów, tworząc całe linie przeznaczone do walki z konkretnym problemem dermatologicznym.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Wysypka na plecach i ramionach na skutek alergii pokarmowej

Wysypka na plecach i ramionach może oznaczać alergię pokarmową. Zwłaszcza jeśli na ramionach pojawiają się czerwone i swędzące krostki. Nie należy ich bagatelizować i leczyć własnymi sposobami. Mogą oznaczać jedną z nietolerancji pokarmowych, np. na laktozę czy gluten. Specjaliści podkreślają, że nietolerancja glutenu jest chorobą cywilizacyjną, tymczasem ciężko wyeliminować substancję, która obecna jest w większości produktów.

Gluten jest białkiem, które zawierają nasiona zbóż, wędliny, słodycze, a nawet napoje. Obecnie coraz częściej diagnozuje się jego nietolerancję u osób w różnym wieku. Wszelkie alergie pokarmowe mogą wywołać nieprawidłową pracę układu trawiennego, która objawia się m.in. zmianami widocznymi na skórze. W pierwszej kolejności wypryski pojawiają się właśnie na ramionach i twarzy. Zdarza się, że w przypadku postępującego np. stanu zapalnego w jelitach, objawy będą się pogłębiać, dlatego warto obserwować organizm, aby wiedzieć, kiedy niepokojące symptomy się zaostrzają.

Nigdy nie można eksperymentować na własną rękę z leczeniem. Znacznie lepszy efekt da konsultacja ze specjalistą. Zwłaszcza jeśli poza objawami skórnymi występują dodatkowo towarzyszące im bóle brzucha, zawroty głowy, nudności i ogólne uczucie osłabienia organizmu.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 13.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej