Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest zdecydowanie częstsze u dzieci, jednak występuje również u dorosłych. Polega ono na gromadzeniu się płynu w jamie bębenkowej, kiedy błona bębenkowa pozostaje nienaruszona. Wysiękowe zapalenie ucha najczęściej rozwija się po wcześniejszym wystąpieniu ostrego ropnego zapalenia ucha.
Przyczyny wysiękowego zapalenia ucha u dorosłych
Wyróżnia się wiele czynników ryzyka sprzyjających zakażeniom przewlekłym. Inne dotyczą dzieci, inne dorosłych. Zakażeniom ucha sprzyjają nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, przerost migdałka gardłowego, przebywanie w dużych skupiska ludzi, palenie tytoniu (w tym bierne), niedojrzałość układu odpornościowego. U dorosłych przyczyną wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest upośledzona wentylacja trąbki słuchowej. Może pojawić się na skutek urazu, po radioterapii. Guz nosogardła u dorosłych również jest istotnym czynnikiem ryzyka ponieważ upośledza wentylację trąbki słuchowej.
Objawy wysiękowego zapalenia ucha środkowego
Podstawowym objawem wysiękowego zapalenia ucha jest szum uszny i upośledzenie słuchu. Przy rurach głową można odczuwać przelewanie się w uchu. Jeśli zapalenie ma przewlekły przebieg, może nie dawać żadnych objawów, co nie oznacza, że nie ma ryzyka upośledzenia słuchu. Rozwija się ono, jednak powoli. U dorosłego najczęściej niedosłuch jest jednostronny, w przeciwieństwie do dzieci, u których spotyka się niedosłuch obustronny.
Rozpoznanie i leczenie wysiękowego zapalenia ucha
Nie wolno zwlekać z wizytą u otolaryngologa. Lekarz stawia rozpoznanie na podstawie wywiadu i specjalistycznego badania otolaryngologicznego.
Leczenie również powinno być prowadzone przez otolaryngologa. Ma on za zadanie usunąć przyczynę zapalenia wysiękowego ucha, usunięcie płynu z jamy bębenkowej i przywrócenie drożności trąbki słuchowej. Te czynności powinny przywrócić funkcje słuchu do pierwotnego stanu. Czasami usuwa się płyn przez nakłucie jamy bębenkowej. Lekarz wybiera postępowanie w zależności od czasu trwania niedosłuchu. Stosuje leki przeciwzapalne, immunostymulujące, antybiotyki i mukolityki. Przy zapaleniu trwającym powyżej 3 miesięcy należy rozważyć założenie drenu.
Rokowanie w ostrym wysiękowym zapaleniu ucha jest bardzo dobre. Jeśli jednak choroba obiera przebieg przewlekły, może być ciężko ją całkowicie wyleczyć ze względu na pojawianie się powikłań. Należą do nich perforacja błony bębenkowej, bliznowacenie błony bębenkowej, rozwój perlaka. Najgroźniejszym powikłaniem jest upośledzenie słuchu, szczególnie u dzieci, ponieważ może znacząco zaburzyć ich rozwój intelektualny.
Nawet jeśli dolegliwości całkowicie ustąpią, konieczne są kontrolne wizyty u otolaryngologa.