Wysiękowe zapalenie ucha środkowego u dorosłych – objawy i leczenie

Fot. andriano_cz / Getty Images

Zapalenie wysiękowe ucha środkowego u dorosłych powoduje przede wszystkim upośledzenie słuchu i szumy uszne. Może też dawać objaw przelewania się w uszach przy ruchach głową. Ostre zapalenie rokuje zdecydowanie lepiej niż przewlekłe.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest zdecydowanie częstsze u dzieci, jednak występuje również u dorosłych. Polega ono na gromadzeniu się płynu w jamie bębenkowej, kiedy błona bębenkowa pozostaje nienaruszona. Wysiękowe zapalenie ucha najczęściej rozwija się po wcześniejszym wystąpieniu ostrego ropnego zapalenia ucha.

Przyczyny wysiękowego zapalenia ucha u dorosłych

Wyróżnia się wiele czynników ryzyka sprzyjających zakażeniom przewlekłym. Inne dotyczą dzieci, inne dorosłych. Zakażeniom ucha sprzyjają nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, przerost migdałka gardłowego, przebywanie w dużych skupiska ludzi, palenie tytoniu (w tym bierne), niedojrzałość układu odpornościowego. U dorosłych przyczyną wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest upośledzona wentylacja trąbki słuchowej. Może pojawić się na skutek urazu, po radioterapii. Guz nosogardła u dorosłych również jest istotnym czynnikiem ryzyka ponieważ upośledza wentylację trąbki słuchowej.

Objawy wysiękowego zapalenia ucha środkowego

Podstawowym objawem wysiękowego zapalenia ucha jest szum uszny i upośledzenie słuchu. Przy rurach głową można odczuwać przelewanie się w uchu. Jeśli zapalenie ma przewlekły przebieg, może nie dawać żadnych objawów, co nie oznacza, że nie ma ryzyka upośledzenia słuchu. Rozwija się ono, jednak powoli. U dorosłego najczęściej niedosłuch jest jednostronny, w przeciwieństwie do dzieci, u których spotyka się niedosłuch obustronny.

Rozpoznanie i leczenie wysiękowego zapalenia ucha

Nie wolno zwlekać z wizytą u otolaryngologa. Lekarz stawia rozpoznanie na podstawie wywiadu i specjalistycznego badania otolaryngologicznego.

Leczenie również powinno być prowadzone przez otolaryngologa. Ma on za zadanie usunąć przyczynę zapalenia wysiękowego ucha, usunięcie płynu z jamy bębenkowej i przywrócenie drożności trąbki słuchowej. Te czynności powinny przywrócić funkcje słuchu do pierwotnego stanu. Czasami usuwa się płyn przez nakłucie jamy bębenkowej. Lekarz wybiera postępowanie w zależności od czasu trwania niedosłuchu. Stosuje leki przeciwzapalne, immunostymulujące, antybiotyki i mukolityki. Przy zapaleniu trwającym powyżej 3 miesięcy należy rozważyć założenie drenu.

Rokowanie w ostrym wysiękowym zapaleniu ucha jest bardzo dobre. Jeśli jednak choroba obiera przebieg przewlekły, może być ciężko ją całkowicie wyleczyć ze względu na pojawianie się powikłań. Należą do nich perforacja błony bębenkowej, bliznowacenie błony bębenkowej, rozwój perlaka. Najgroźniejszym powikłaniem jest upośledzenie słuchu, szczególnie u dzieci, ponieważ może znacząco zaburzyć ich rozwój intelektualny.

Nawet jeśli dolegliwości całkowicie ustąpią, konieczne są kontrolne wizyty u otolaryngologa.

Zobacz film: Metoda leczenia słuchu. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 09.04.2018,
Opublikowano: 09.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej