Wyrostek robaczkowy – stan zapalny, objawy, operacja i rekonwalescencja

Fot: poylock19 / fotolia.com

Wyrostek robaczkowy nie pełni w organizmie jasno określonej funkcji. Jednak zapalenie wyrostka robaczkowego, objawiające się m.in. ostrym bólem brzucha, wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. W przeciwnym razie może dojść np. do przedziurawienia wyrostka lub zapalenia otrzewnej. Konieczne jest natychmiastowe leczenie polegające na wykonaniu operacji.

Wyrostek robaczkowy często daje o sobie znać w postaci ostrego zapalenia. W ciągu całego ludzkiego życia ryzyko zachorowania wynosi ok. 7%, a zachorowalność – 86 na 100 tys. na rok. Stan zapalny występuje częściej u mężczyzn niż kobiet i ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem (źródło). Podczas ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego do poważnych stanów chorobowych dochodzi zazwyczaj w ciągu 24–36 godzin od wystąpienia objawów, dlatego ważne jest, aby prawidłowo je rozpoznać i jak najszybciej podjąć leczenie.

Czym jest wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy to niewielki narząd, będący ślepym zakończeniem jelita grubego. Wyrasta z jego początkowej części, zwanej kątnicą, na ok. 3 cm od zastawki krętniczo-kątniczej. Ma od 8 do 13 cm długości, do tej pory nie określono jasno funkcji, jakie pełni w organizmie. Najczęściej przypuszcza się, że wyrostek robaczkowy jest niczym filtr bakterii jelita grubego. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi – doczepiony do końcówki jelita przypomina „robaka”. Warto podkreślić, że jego położenie jest zmienne, co oznacza, że każdy człowiek może mieć wyrostek w trochę innym miejscu w jamie brzusznej. To usprawiedliwia także, dlaczego tak trudna nierzadko okazuje się diagnoza zapalenia wyrostka robaczkowego, które w konsekwencji prowadzi do groźnych stanów chorobowych.

Wyrostek robaczkowy – objawy u dorosłych i dzieci

Zapalenie wyrostka robaczkowego ma charakterystyczne objawy. Zalicza się do nich:

  • kolkowy ból wyrostka – bolesność brzucha w okolicy pępka, która przemieszcza się w okolice prawego dołu biodrowego, dokładnie w punkcie McBurneya,
  • nudności i wymioty,
  • brak apetytu, wręcz wstręt do jedzenia,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • parcie na pęcherz moczowy,
  • przyspieszone tętno,
  • narastająca gorączka,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • obłożenie języka,
  • zaburzenia wypróżniania.

Powyższe objawy mogą występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jeśli ból z czasem nasila się, narasta podczas kaszlu, jest skurczliwy (czyli po rozkurczeniu daje ulgę), to najprawdopodobniej jest to zapalenie wyrostka robaczkowego, które natychmiast należy skonsultować z lekarzem.

Zobacz film: Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Dlaczego wyrostek robaczkowy boli? Przyczyny

Wyrostek robaczkowy ulega zapaleniu w wyniku kilku przyczyn. Najczęściej problem ten pojawia się wskutek infekcji wywołanej obecnością bakterii, wirusów lub pasożytów. Do zapalenia wyrostka robaczkowego dochodzi także w wyniku zamknięcia jego światła, np. kamieniem kałowym lub ciałem obcym. Ostry stan zapalny może także wywołać ucisk wyrostka bądź jego zgięcie. Ponadto odpowiadają za niego także powiększone węzły chłonne i występujące dosyć rzadko guzy nowotworowe. Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci może być spowodowane także przerostem tkanki chłonnej.

Co zrobić, jak boli wyrostek robaczkowy? Operacja

Należy podkreślić, że objawy wskazujące na zapalenie wyrostka są wymuszają natychmiastową konsultację lekarską i najprawdopodobniej także interwencję chirurgiczną. Bez tego może dojść do zgorzeli wyrostka i przedziurawienia jego ściany. Ponadto może to doprowadzić do powstania ropnia bądź zapalenia otrzewnej. Do poważnych stanów chorobowych dochodzi zwykle w ciągu 24–36 godzin od wystąpienia objawów. U dzieci proces ten może być przyśpieszony, dlatego niezwykle ważna jest szybka reakcja rodziców.

Leczenie wyrostka robaczkowego polega na przeprowadzeniu operacji, która w terminologii specjalistycznej nazywana jest appendektomią. Aby wykonać zabieg, konieczna jest hospitalizacja osoby, u której zdiagnozowano zapalenie. Najczęściej wykonywana jest operacja metodą laparoskopową. Podczas zabiegu chirurg wykonuje 3 nacięcia w powłokach brzusznych – umożliwia to wprowadzenie narzędzi laparoskopowych. Jeden z otworów umożliwia wprowadzenie kamery, która transmituje na monitorze obraz na żywo. Dwie pozostałe umożliwiają wycięcie wyrostka. Operacja laparoskopowa pozwala na szybszą rekonwalescencję i powrót do pełnej aktywności życiowej. Oprócz interwencji chirurgicznej stosuje się także farmakologię – jednak jest to leczenie tylko w przypadku np. nacieku okołowyrostkowego. W takiej sytuacji stosuje się antybiotyk bądź drenaż przezskórny pod kontrolą ultrasonograficzną (USG). Wycięcie wyrostka robaczkowego w takich przypadkach wykonywane jest dopiero po ustąpieniu nacieku (nierzadko po kilku miesiącach). Rekonwalescencja po zabiegu, niezależnie od zastosowanej metody operacyjnej, trwa 2–3 tygodnie.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.01.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

AlszaP 21.10.2018r.

Tydzien temu metodą laparoskopową miałam wycięty wyrostek, który był zezgorzelaly i miał ropień, który pękł. Jestem jeszcze w szpitalu, biorę dwa antybiotyki, mam dren przez który wydostaje się ropa ale jestem mocno zaniepokojona, że ropa wciaz leci. Jak długo może to jeszcze trwać. Czy kos był w podobnej sytuacji?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej