Wypuklina kręgosłupa - co to jest? Leczenie i rehabilitacja

Fot: animgoberlin / stock.adobe.com

Wypuklina kręgosłupa (wypuklina krążka międzykręgowego) to schorzenie polegające na stopniowym przemieszczaniu się krążka kręgosłupa poza jego standardowy obwód, w stronę kanału nerwowego. Objawem może być silny ból kręgosłupa. Leczenie wypukliny krążka polega głównie na rehabilitacji.

Wypuklina krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatia) to początkowe stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, polegające na uwypukleniu jądra krążka międzykręgowego w stronę kanału nerwowego. W początkowym stadium wypuklina krążka nie musi dawać objawów bólowych. Nieleczona prowadzi jednak do poważnych schorzeń kręgosłupa, problemów z poruszaniem, a nawet częściowego paraliżu.

Zobacz też: Dyskopatia lędźwiowa – objawy, leczenie, ćwiczenia i operacja

Co to jest wypuklina krążka międzykręgowego?

Kręgosłup zbudowany jest z kręgów i elastycznych krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Każdy dysk składa się z galaretowatego jądra (tzw. jądro miażdżyste), które osłonięte jest włóknistym pierścieniem. Do dyskopatii dochodzi, gdy na skutek odwodnienia krążków jądro miażdżyste zmienia swój kształt i stopniowo przesuwa się przez osłabione pierścienie włókniste na zewnątrz dysku. Powstaje wówczas wypuklina krążka, czyli jego ucisk na kanał nerwowy, który otacza kręgi. Przesunięty krążek drażni struktury nerwowe w obrębie tzw. worka oponowego (oponę twardą, korzeń nerwowy). We wczesnym stadium wypuklina może nie dawać dolegliwości bólowych. Z czasem jednak wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy powoduje silny ból kręgosłupa. Dyskopatia może wystąpić na odcinku szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa, rzadziej na odcinku piersiowym.

Zobacz też: Dyskopatia szyjna – objawy, leczenie, ćwiczenia i rehabilitacja

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy, czego unikać. Źródło: 36,6

Wypuklina krążka: przyczyny powstawania i profilaktyka

Dyskopatia należy obecnie do coraz częściej spotykanych chorób cywilizacyjnych, czyli związanych z trybem życia. Na powstanie wypukliny krążka wpływać może nieodpowiednie użytkowanie kręgosłupa (np.siedzący tryb życia, nadmierne obciążanie, urazy). Niekiedy także dyskopatia może pojawić się wraz z wiekiem, choć coraz częściej dotyka osób młodych (przed 30. rokiem życia). Do szczególnych czynników ryzyka należą:

  • częste występowanie mikrourazów kręgosłupa (np. u osób czynnie uprawiających sport);
  • częste przeciążenia kręgosłupa;
  • długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowych pozycji (garbienie, pochylanie, nieprawidłowa pozycja podczas snu);
  • siedzący tryb życia;
  • brak aktywności fizycznej;
  • nadwaga i otyłość;
  • wrodzone wady kręgosłupa i zmiany o podłożu genetycznym.

Przed wypukliną krążka uchronić może profilaktyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, codzienna aktywność fizyczna, zachowanie prawidłowej masy ciała, a także dbałość o poprawną postawę podczas chodzenia, siedzenia i snu. Dobroczynny wpływ na kręgosłup u osób narażonych na powstanie wypukliny ma także pływanie na basenie. Warto również zadbać o dobór odpowiednich sprzętów, które poprawią komfort życia i pomogą "odciążyć" kręgosłup, np. wygodny materac do spania i fotel do siedzenia (zwłaszcza w przypadku osób, które wykonują pracę "siedzącą").

Zobacz też: Jak dbać o kręgosłup?

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6

Wypuklina krążka międzykręgowego: objawy, leczenie i rehabilitacja

Do objawów wypukliny krążka należą:

  • umiarkowany lub silny ból na odcinku, gdzie wystąpiła dyskopatia;
  • w przypadku dyskopatii lędźwiowej: ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, promieniujący do kończyn dolnych;
  • drętwienie oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych;
  • uczucie mrowienia i skurcze mięśni;
  • rwa kulszowa lub rwa barkowa;
  • zaburzenia czucia w kończynach dolnych;
  • niedowłady nerwów kończyny dolnej;
  • znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa;
  • częściowy zanik mięśni wynikający z braku ruchu;
  • częściowa lub całkowita utrata sprawności;
  • w przypadku wypukliny na odcinku szyjnym: także bóle głowy, migreny, zawroty głowy.

Zobacz film: Worek oponowy. Źródło: 36,6.

    Diagnoza dyskopatii, oprócz przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, polega na wykonaniu badań obrazowych. Lekarz może zlecić rezonans magnetyczny (MR), tomografię komputerową (TK) lub badanie radiologiczne (RTG) kręgosłupa. Leczenie, zależnie od stadium wypukliny, polega głównie na rehabilitacji i wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Ćwiczenia stosuje się również prewencyjnie (zapobiegawczo), w celu uniknięcia dalszych schorzeń dysków. Rehabilitacja daje dobre efekty i pomaga przywrócić dysk do jego pierwotnego stanu, natomiast jej zaniechanie może doprowadzić do przepukliny kręgosłupa i rozwoju choroby zwyrodnieniowej.

    Wypuklina krążka międzykręgowego: ćwiczenia

    W razie stwierdzenia wypukliny krążka międzykręgowego konieczne jest dobranie odpowiednich ćwiczeń, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności, ograniczenie dolegliwości bólowych, a także zapobieganie dalszym zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa. Ćwiczenia ruchowe dla osób z dyskopatią powinny wzmacniać mięśnie tułowia, zmniejszać napięcie mięśniowe i poprawiać stabilizację kręgosłupa.

    Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać przypadkowych ćwiczeń na własną rękę - konieczna jest konsultacja u lekarza i fizjoterapeuty, ponieważ źle dobrane ćwiczenia mogą wywołać skutek odwrotny od zamierzonego.

    Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 06.06.2018,
    Opublikowano: 05.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

    Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

    Czytaj więcej
    Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

    Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

    Czytaj więcej
    Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

    Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

    Czytaj więcej
    Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

    Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

    Czytaj więcej
    Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

    Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

    Czytaj więcej
    Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

    Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

    Czytaj więcej
    Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

    Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

    Czytaj więcej
    Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

    Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

    Czytaj więcej
    Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

    Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

    Czytaj więcej
    Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

    Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

    Czytaj więcej