Wymiotowanie żółcią u dzieci i dorosłych – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia

Fot: Piotr Marcinski / fotolia.com

Wymioty u dzieci i dorosłych są dolegliwością, która polega na wyrzucaniu treści pokarmowej i soków żołądkowych z żołądka przez usta bądź nos. Czasami jednak zdarza się wymiotowanie żółcią – wymiociny mają wtedy kolor ciemnozielony. Może tak być z różnych przyczyn, w tym groźnych stanów chorobowych, które należy szybko skonsultować ze specjalistą.

Wymioty to dolegliwość, do której dochodzi na skutek silnych skurczów przepony i mięśni brzucha. Podczas wymiotów, oprócz częściowo strawionego pokarmu i żółci, może pojawiać się także krew lub kał. Wymiotowanie może być poprzedzone nudnościami i towarzyszą mu objawy ze strony autonomicznego układu nerwowego, takie jak: bladość skóry, ślinotok, zimny pot, dreszcze oraz przyśpieszone bicie serca. Wymiotowanie żółcią to symptom, który może sygnalizować wiele stanów chorobowych, m.in. zagrażającą życiu niedrożność jelit – uchronić może tylko odpowiednia i postawiona w porę diagnoza.

Wymiotowanie żółcią – przyczyny i objawy towarzyszące

Wymiotowanie żółcią może mieć wiele przyczyn. Występuje na skutek cofania się żółci z jelit do żołądka, a następnie – poprzez skurcze brzucha i przepony – do przełyku. Może to wynikać z zaburzeń perystaltyki jelit bądź nieprawidłowości unerwienia przewodu pokarmowego. Wymiotowanie żółcią może pojawiać się u osób cierpiących na refluks żółciowy lub w przebiegu tzw. grypy żołądkowej (do wymiotów dołącza biegunka). Ponadto taka dolegliwość zdarza się u osób, które nie mają pęcherzyka żółciowego, a także u borykających się z zapaleniem żołądka. Jedną z najgroźniejszych przyczyn wymiotowania żółcią jest niedrożność przewodu pokarmowego, kiedy żółć wraz z treścią pokarmową cofa się do żołądka.

Wymiotom towarzyszą wówczas: ból brzucha, zaparcia, niemożność wypróżniania, zatrzymanie gazów. Niedrożność przewodu pokarmowego jest bardzo niebezpiecznym stanem, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Inną przyczyną wymiotowania żółcią mogą być: migrena, ciąża, zatrucie alkoholowe. Wymiotowanie żółcią zdarza się także u osób po zabiegach operacyjnych żołądka i innych związanych z przewodem pokarmowym i drogami żółciowymi. W przypadku osób, które wymiotują od dłuższego czasu bądź u których żołądek jest pusty, zwracaną treścią może być sok żołądkowy z domieszką żółci lub z samą żółcią.

Ciemnozielone wymioty – diagnostyka

Jeżeli pojawiają się ciemnozielone wymiociny, należy to jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Taki stan może mieć wiele przyczyn, nierzadko jednak są to sytuacje zagrażające życiu. Podczas konsultacji specjalista sprawdzi i zdiagnozuje, co jest przyczyną wymiotów. Jeśli wymiotowanie żółcią będzie wynikało ze zwykłego zatrucia pokarmowego, z pewnością nie będą konieczne badania dodatkowe. Zależnie od przyczyny lekarz może skierować na badania obrazowe (tomografia komputerowa, ultrasonografia – USG, rentgenografia (RTG) przeglądowa jamy brzusznej), gastroskopię bądź diagnostykę laboratoryjną. Przykładowo, jeśli wymiotowanie żółcią występuje z silnym bólem brzucha, specjalista z pewnością zaleci badanie USG.

Wymiotowanie żółcią – jak leczyć?

Leczenie wymiotów opiera się przede wszystkim na usunięciu objawów. Wraz z leczeniem doraźnym, o ile to możliwe, specjalista wdraża terapię, która ma na celu usunięcie przyczyny powstawania wymiotów. W leczeniu farmakologicznym stosowane są leki przeciwwymiotne i uspokajające. Oprócz przyjmowania farmaceutyków niezwykle ważne jest unormowanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Nierzadko organizm osoby wymiotującej jest odwodniony, a co za tym idzie – nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Taka osoba powinna się nawodnić poprzez przyjmowanie wody – regularnie, w małych ilościach. Jeśli nie jest to możliwe, wdraża się nawadnianie dożylne. Natomiast jeśli przyczyną wymiotów jest niedrożność przewodu pokarmowego bądź nowotwory żołądka, jelita grubego lub przełyku, konieczne będzie leczenie operacyjne. Warto też pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i jeśli oprócz wymiotów towarzyszą mu inne objawy, należy podjąć odpowiednie leczenie, aby je wyciszyć. Wizyta u specjalisty będzie konieczna każdorazowo u kobiet w ciąży, u których występują ciemnozielone wymiociny.

Wymiotowanie żółcią – czy istnieją domowe sposoby łagodzenia?

Wymioty z żółcią mogą być poważnym objawem. Jeśli po konsultacji okazało się, że przyczyna nie jest poważna, w trakcie terapii warto pomóc sobie poprzez zmianę żywienia. Dieta w tym okresie powinna być lekkostrawna – sprawdzą się letnie zupy kremy, przetarte jabłko czy ugotowana marchew. Ponadto ulgę i odświeżenie przyniosą okłady bądź przemywanie twarzy. Nie można zapominać o higienie jamy ustnej – kwas żołądkowy i żółć wpływają niekorzystnie na szkliwo zębów.

Wymiotowanie żółcią to dolegliwość, która wyczerpuje siły, dlatego też w czasie jej trwania należy zadbać o spokój oraz odpoczynek w zacienionym i przewietrzonym miejscu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.01.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej