Wybielanie zębów - jaki kolor możemy uzyskać?

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 5,odcinek 5

Wybielanie zębów to zabieg bardzo pożądany, popularny i przynoszący efekty. Trzeba jednak spełniać odpowiednie kryteria, aby wybielanie zębów przebiegało tak, jak sobie tego życzymy. Jakie to kryteria? Jak wygląda taki zabieg i kiedy uzyskamy pierwsze efekty? W programie 36,6 poznacie prawdę!

Wybielanie zębów to zabieg, o którym myśli każdy z nas. Śnieżnobiały uśmiech od razu kojarzony jest ze zdrowym uzębieniem. Może się jednak okazać, że tak nie jest... Wybielanie zębów za pomocą past, pasków czy innych kosmetyków dostępnych w drogeriach nigdy nie przyniesie spektakularnych efektów. Gorzej, że kupując środki z tak zwanej drugiej ręki możemy sobie zaszkodzić, np. zniszczyć szkliwo. 

Wybielanie zębów przeprowadzone przez dentystę jest zabiegiem skutecznym i w pełni bezpiecznym. Jednak są pewne "ale".

Nie uzyskamy śnieżnej bieli z wyjściowego beżowego koloru zębów. Zawsze mówię o tym pacjentom - jeśli mają ciemne zęby uzyskanie bieli będzie niemożliwe. Oczywiście będą widoczne efekty, ale nie aż takie - mówi ekspert programu 36,6.

Żeby przystąpić do wybielania zębów w salonie stomatologicznym należy oczyścić zęby - usunąć kamień i wypiaskować je. Dodatkowo zalecane jest ich wyleczenie (przynajmniej zaleczenie, a po uzyskaniu właściwego koloru zębów dentysta może dobrać plombę o odpowiednim, nowym kolorze. 

Przeciwwskazaniem do zabiegu są licówki. Nie zmienią one koloru i będą odznaczać się na tle zdrowych zębów. Dlatego jeśli mamy w planach założenie licówki to o wiele lepiej najpierw wybielić zęby, a dopiero potem założyć licówki. 

Jak wygląda wybielanie zębów?

Zobaczcie na filmie, jak wygląda sam proces wybielania zębów:

Zobacz film: Wybielanie zębów - od czego zależy kolor zębów. Źródło: 36,6

W gabinecie dentystycznym pacjent m do wyboru dwie metody - laserowe wybielanie zębów lub poprzez nakładki wykonane przez protetyka. Ta druga opcja jest korzystniejsza cenowo - można także pozostawić nakładki i zaaplikować sobie dawkę przypominającą, gdy będzie taka konieczność (oczywiście pod nadzorem dentysty i z substancją kupioną w salonie stomatologicznym). 

Wybielanie poprzez nakładki wygląda tak, że do wyprofilowanej pod kątem naszych zębów nakładki wprowadzamy specyfik wybielający i zakładamy ją najlepiej na noc. Zabieg należy powtarzać. Zęby po wybielaniu mogą być obolałe, a nas obowiązuje tzw. biała dieta, aby nie zniwelować działania specyfików wybielających.

Widziałeś piąty odcinek programu 36,6 °C? Sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz
Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 09.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej