Wszystko, co trzeba wiedzieć o opalaniu natryskowym

Fot: UberImages / gettyimages.com

Latem większość z nas chce się pochwalić pięknie opaloną skórą. Niestety, zbyt długie przebywanie na słońcu może pociągać za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Choć nasz organizm potrzebuje promieni słonecznych do wytarzania witaminy D, to te same promienie mogą nie tylko mocno poparzyć skórę, ale i przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej. Alternatywą dla klasycznego opalania może być opalanie natryskowe. Na czym polega i czy jest bezpieczne dla zdrowia?

Opalanie natryskowe polega na rozpyleniu na skórze specjalnego sprayu koloryzującego. Preparat zawiera łagodny dla skóry związek dihydroksyaceton (DHA), który rozprowadzony jest aparatem wielkości długopisu. DHA wpływa na obecne w skórze aminokwasy, które pobudzają działanie melaniny, barwnika, który zmienia odcień skóry. Ogromną zaletą tego sposobu opalania jest to, że opalenizna jest równomierna, a spray z łatwością dociera i pokrywa te części ciała, których opalenie jest bardzo trudne, np. skóry na łokciach czy tej wzdłuż linii włosów.

Ale nie to jest tu najważniejsze. Opalanie natryskowe jest przede wszystkim dużo bezpieczniejsze. Skóra nie ma kontaktu z promieniami UVA generowanymi przez słońce czy lampy w solariach. Tym samym prawdopodobieństwo, że dojdzie do poparzenia czy powstania zmian w strukturze skóry, które mogą przyczynić się do rozwoju raka skóry (np. czerniaka) znacznie się zmniejsza.

Jeśli zdecydujemy się na opalanie natryskowe najlepiej jest wybierać tylko sprawdzone salony, które posiadają odpowiednie atesty, a pracujący w nim personel ma przeszkolenie i wie, jak prawidłowo wykonywać tego rodzaju zabiegi.

Zobacz film i dowiedz się jak bezpiecznie się opalać:

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak się przygotować?

Sam zabieg jest bardzo prosty. Jednak zanim wystawimy skórę na działanie sprayu trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze należy wziąć prysznic i zrobić peeling. To bardzo ważne, aby dokładnie oczyścić skórę i pozbyć się resztek kosmetyków czy perfum. Pozostawienie ich na skórze może sprawić, że preparat nie zostanie rozprowadzony równomiernie i nie wniknie odpowiednio głęboko w skórę. Należy także pamiętać o zdjęciu biżuterii czy innych ozdób, w przeciwnym razie ich wzór odbije się na skórze.

Podczas samego zabiegu trzeba pamiętać o zakryciu – papierowym ręcznikiem lub bielizną – tych części ciała, których nie chcemy opalić. Uważać muszą przede wszystkim posiadacze tatuaży. Może się zdarzyć, że te bardzo jasne w kontakcie z barwnikiem delikatnie ciemnieją.

Warto pamiętać, że wykorzystywany do opalania natryskowego DAH jest nie tylko bezpieczny dla skóry, ale i doskonale kryje wszelkie przebarwienia czy blizny. Czasem stosowany jest do pokrycia łysiejących obszarów skóry głowy. Opalanie natryskowe, w którym barwnik pokrywa całe ciało, zajmuje ok. 15 minut.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Opalanie natryskowe – czy warto?

Spray wykorzystywany do opalania natryskowego wnika w skórę przez kilka godzin, dlatego tuż po zabiegu nie wolno zakładać obcisłych ubrań ani tych wykonanych z jedwabiu, bawełny czy nylonu. Preparat może zostawić na nich ślady, które bardzo często trudno jest usunąć. I to w zasadzie jedyna niedogodność. Jeszcze do niedawna pewną barierą mogła być cena tego rodzaju zabiegów. Na szczęście dzisiaj, w większości salonów są bardziej przystępne (opalenie całego ciała waha się od 70 do 100 złotych).

Mimo że po wyschnięciu sprayu nie zmyje woda z mydłem, to trzeba się liczyć z tym, że przy każdym kolejnym myciu pozbywamy się odrobiny preparatu. To, jak długo utrzyma się on na skórze zależy przede wszystkim od jej karnacji. W niektórych przypadkach konieczne może być powtórzenie zabiegu.

Przez kilka pierwszych dni po takim zabarwieniu skóry dobrze jest stosować kosmetyki, które utrwalają opaleniznę. Nie można zapominać o jej odpowiednim nawilżeniu. To bardzo ważne, ponieważ chroni przed nadmiernym złuszczaniem się naskórka, a tym samym „schodzeniem” opalenizny.

Trzeba pamiętać, że opalenizna nie zapewnia skórze ochrony, wystawienie jej na szkodliwe działanie promieni słonecznych może się skończyć podrażnieniem czy poparzeniem. Dlatego, jeśli chcemy spędzić czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne i gorące dni, należy zadbać o odpowiednią ochronę i posmarować się kremem z filtrem (najlepiej z faktorem 50).

Co zrobić, aby nie zachorować na czerniaka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak uchronić się przed czerniakiem? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 28.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej