Witamina D. Jaka pora jest najlepsza na suplementacje?

Fot: ironstealth / gettyimages.com

Witamina D odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Istotne jest jednak świadome suplementowanie. Kiedy i w jaki sposób przyjmować tabletki, aby sobie nie zaszkodzić a pomóc?

Witamina D – dlaczego warto ją suplementować?

Witamina D niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za regulowanie poziomu fosforu i wapnia, a co za tym idzie, ma ogromny wpływ na zdrowie mięśni, kości oraz zębów. Zwiększa odporność na infekcje, hamuje namnażanie się komórek nowotworowych. Ważna jest także dla osób z predyspozycjami do rozwoju cukrzycy typu 1 i 2.

Kiedy najlepiej zażywać witaminę D?

 Jak się okazuje, godzina suplementowania witaminy D ma znacznie. Zdaniem specjalistów ważne jest przede wszystkim to, aby wyznaczyć sobie stałą porę przyjmowania tabletek. Co więcej, pod uwagę należy brać również fakt, że jest to substancja rozpuszczalna w tłuszczach. To oznacza, że najlepiej „łykać” tabletkę podczas posiłku. I to nie byle jakiego. Badania dowodzą, że optymalne jest śniadanie i godziny poranne.  

Wieczór nie jest bowiem dobrą porą ze względu na wpływ witaminy D na zakłócenia naturalnego wytwarzania melatoniny – czyli hormonu odpowiadającego za jakość snu. Suplementacja w późnych godzinach może zakończyć się problemami z zasypianiem, a nawet bezsennością.

Zalecana dzienna dawka witaminy D wynosi:

  • 400 IU dla dzieci do 12 miesiąca życia,
  • 600 IU dla osób w wieku od roku do 70 roku życia,
  • 800 IU dla osób powyżej 70 roku życia.

Tabletki to nie wszystko. Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem. Znajdziesz ją między innymi w produktach, takich jak: tłuste ryby: łosoś, tuńczyk, śledź, miecznik i sardynki, wątroba wołowa, olej z wątroby dorsza, żółtka, grzyby.

Witamina D – naukowe odkrycie

Spcjaliści z Brigham and Women's Hospital (Boston, USA) odkryli zaskakującą zależność dotyczącą masy ciała i skuteczności suplementacji witaminy D.

Osoby z wyższym wskaźnikiem masy ciała słabiej reagowały na suplementację witaminy D. Dlaczego?

Analiza oryginalnych danych VITAL wykazała, że suplementacja witaminy D korelowała z pozytywnym wpływem na kilka wskaźników zdrowotnych, ale tylko wśród osób z BMI poniżej 25

 - powiedziała pierwsza autorka, dr Deirdre K. Tobias z Brigham's Division of Prevention Medicine.

- Wydaje się, że coś innego dzieje się z metabolizmem witaminy D przy większej masie ciała, a nasze badanie może pomóc wyjaśnić mniej widoczne wyniki suplementacji u osób z podwyższonym BMI  - dodała.

Słaba reakcja na suplementację witaminy D przy wyższym BMI.

- Zaobserwowaliśmy uderzające różnice po dwóch latach, wskazujące na słabą reakcję na suplementację witaminy D przy wyższym BMI - powiedziała Tobias. - Może to mieć implikacje kliniczne i potencjalnie wyjaśniać niektóre z zaobserwowanych różnic w skuteczności suplementacji witaminy D w zależności od statusu otyłości.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Data aktualizacji: 21.03.2023,
Opublikowano: 21.03.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej