Witamina D – dlaczego warto ją suplementować?
Witamina D niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za regulowanie poziomu fosforu i wapnia, a co za tym idzie, ma ogromny wpływ na zdrowie mięśni, kości oraz zębów. Zwiększa odporność na infekcje, hamuje namnażanie się komórek nowotworowych. Ważna jest także dla osób z predyspozycjami do rozwoju cukrzycy typu 1 i 2.
Kiedy najlepiej zażywać witaminę D?
Jak się okazuje, godzina suplementowania witaminy D ma znacznie. Zdaniem specjalistów ważne jest przede wszystkim to, aby wyznaczyć sobie stałą porę przyjmowania tabletek. Co więcej, pod uwagę należy brać również fakt, że jest to substancja rozpuszczalna w tłuszczach. To oznacza, że najlepiej „łykać” tabletkę podczas posiłku. I to nie byle jakiego. Badania dowodzą, że optymalne jest śniadanie i godziny poranne.
Wieczór nie jest bowiem dobrą porą ze względu na wpływ witaminy D na zakłócenia naturalnego wytwarzania melatoniny – czyli hormonu odpowiadającego za jakość snu. Suplementacja w późnych godzinach może zakończyć się problemami z zasypianiem, a nawet bezsennością.
Zalecana dzienna dawka witaminy D wynosi:
- 400 IU dla dzieci do 12 miesiąca życia,
- 600 IU dla osób w wieku od roku do 70 roku życia,
- 800 IU dla osób powyżej 70 roku życia.
Tabletki to nie wszystko. Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem. Znajdziesz ją między innymi w produktach, takich jak: tłuste ryby: łosoś, tuńczyk, śledź, miecznik i sardynki, wątroba wołowa, olej z wątroby dorsza, żółtka, grzyby.
Witamina D – naukowe odkrycie
Spcjaliści z Brigham and Women's Hospital (Boston, USA) odkryli zaskakującą zależność dotyczącą masy ciała i skuteczności suplementacji witaminy D.
Osoby z wyższym wskaźnikiem masy ciała słabiej reagowały na suplementację witaminy D. Dlaczego?
Analiza oryginalnych danych VITAL wykazała, że suplementacja witaminy D korelowała z pozytywnym wpływem na kilka wskaźników zdrowotnych, ale tylko wśród osób z BMI poniżej 25
- powiedziała pierwsza autorka, dr Deirdre K. Tobias z Brigham's Division of Prevention Medicine.
- Wydaje się, że coś innego dzieje się z metabolizmem witaminy D przy większej masie ciała, a nasze badanie może pomóc wyjaśnić mniej widoczne wyniki suplementacji u osób z podwyższonym BMI - dodała.
Słaba reakcja na suplementację witaminy D przy wyższym BMI.
- Zaobserwowaliśmy uderzające różnice po dwóch latach, wskazujące na słabą reakcję na suplementację witaminy D przy wyższym BMI - powiedziała Tobias. - Może to mieć implikacje kliniczne i potencjalnie wyjaśniać niektóre z zaobserwowanych różnic w skuteczności suplementacji witaminy D w zależności od statusu otyłości.
Źródło: rynekzdrowia.pl