Wirus: Niewidzialny zabójca. Co musisz wiedzieć o wirusie ospy? Nowy program na Discovery Channel

Zobacz film: Ospa ciągle prawdziwa i bardzo niebezpieczna. Źródło: Discovery

Wirusy zabiły więcej ludzi niż wszystkie wojny razem wzięte! Jak medycyna radzi sobie z chorobami wywoływanymi przez wirusy? Nowy program na Discovery Channel, czyli Wirus: Niewidzialny zabójca opowie o największych wrogach ludzkości, czyli właśnie o wirusach. W pierwszym odcinku poznaliśmy całą prawdę o wirusie grypy, a teraz, w odcinku drugim, 14 maja o godzinie 22.00, dowiemy się wszystkiego o ospie prawdziwej. Jaka jest historia wirusa, kto wynalazł szczepionkę, czy powinno się zniszczyć dwie ostatnie próbki wirusa? Wszystko co musicie wiedzieć o czarnej ospie znajdziecie w nowym programie dokumentalnym na Discovery Channel. Wirus: Niewidzialny zabójca jest dostępny na Playerze - zobacz ten odcinek. 

Wirus: Niewidzialny zabójca

Nowy program dokumentarny na Discovery Channel, Wirus: Niewidzialny zabójca, odkrywa prawdę o wirusach oraz o tym, jak medycyna próbuje sobie z nimi radzić. W programie znajdziemy archiwalne nagrania, animacje oraz rozmowy z ekspertami, które przybliżą nam śmiertelne zagrożenie, jakim są wirusy. 

Program Wirus: Niewidzialny zabójca rusza w poniedziałek 7 maja o godzinie 22.00 na Discovery Channel. W drugim odcinku, 14 maja o godzinie 22.00 poznamy wszystkie ciekawostki, fakty i mity na temat wirusa czarnej ospy. 

Zobacz film: Czy powinniśmy zlikwidować dwie ostatnie próbki wirusa ospy? Źródło: Discovery

Ospa prawdziwa

Ospa prawdziwa, zwana także czarną ospą, jest wirusową chorobą zakaźną o bardzo ostrym przebiegu. Ostatni przypadek czarnej ospy miał miejsce 1978 roku w Afryce. Do dziś przechowywane są jedynie dwie próbki wirusa (w laboratoriach w USA i Rosji), który charakteryzuje się wysoką śmiertelnością i był przyczyną największej ilości zgonów spowodowanych chorobami epidemicznymi w historii ludzkości. 

Występuje kilka odmian ospy prawdziwej. Przed laty chorobę dzielono na ospę małą oraz wielką. Podstawą różnicowania była kwestia śmiertelności w czasach epidemii. Obecnie wykorzystując metody wirusologiczne, można wyróżnić ospę zlewającą się, ospę krwotoczną i ospową plamicę krwotoczną.

Polecamy: Czarna ospa (ospa prawdziwa). Zakażenie, objawy i leczenie

Co ciekawe w 1721 roku, kiedy epidemia ospy dotarła do Londynu rodzina królewska w obawie przed zarażeniem zdecydowała się na szczepienie ochronne. Tym samym przyczynili się do spopularyzowania szczepień przeciw czarnej ospie, przyspieszenia prac nad ulepszaniem szczepionek, a w konsekwencji do opracowania przez Brytyjczyka Edwarda Jennera metody skutecznego szczepienia ochronnego przeciw tej chorobie.

Zobacz film: Edward Jenner – odkrywca szczepień ochronnych przeciw ospie. Źródło: Discovery

Ospa wietrzna

Należy pamiętać, że wirus ospy prawdziwej nie jest blisko „spokrewniony” z wirusem ospy wietrznej. Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest zaliczana do najbardziej zakaźnych chorób wirusowych, które przechodzi się zwykle w dzieciństwie. Wirus ospy – herpeswirus VZV przenoszony jest drogą kropelkową.

Chorobie towarzyszy gorączka i wysypka (najbardziej charakterystyczny objaw ospy wietrzej), która początkowo ma postać czerwonych plamek, następnie grudek, pęcherzyków i krost. Do najczęstszych powikłań po wiatrówce zalicza się: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie tkanki łącznej, małopłytkowość.

Leczenie ospy wietrzej jest wyłącznie objawowe - polega na zbijaniu temperatury oraz leczeniu świądu skóry. 

Warto wiedzieć: Ospa wietrzna u dorosłych – objawy, leczenie i powikłania

Zobacz film: Szczepienia na ospę wietrzną - szczepić czy nie? Źródło: Discovery

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 08.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej