Wiotkie stawy – co jest przyczyną, jak przebiega choroba i na czym polega jej leczenie?

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Wiotkość stawów to schorzenie polegające na zwiększonym zakresie ruchów w stawach, powstałym w efekcie dysfunkcji włókien kolagenowych tkanki łącznej stawowej z różnych przyczyn. Wiotkość stawów to inaczej hipermobilność, elastopatia czy zespół nadmiernej ruchomości stawów.

Wiotkość stawów u dzieci jest powszechnie obserwowana ze względu na niewykształconą do końca tkankę łączną i elastyczne struktury układu ruchu. W przypadku zakresów ruchu przekraczających fizjologiczne możliwości torebek stawowych jest to jednak stan patologiczny. Wiotkie stawy obejmują zwykle wiele stawów jednocześnie (jest to tzw. uogólniona wiotkość stawów). Wiotkość wielostawowa to choroba genetyczna występująca głównie w linii żeńskiej.

Na czym polega wiotkość stawów?

Wiotkość stawowa, określana również jako hipermobilność stawów bądź nadmierna ruchomość stawowa, to stan charakteryzujący się zwiększeniem zakresu ruchomości w stawach ponad przyjęte normy. Schorzenie nie jest traktowane jako oddzielna jednostka chorobowa. Zaburzenia struktur tkanki łącznej towarzyszą wielu chorobom genetycznym, np. zespołowi Downa oraz łagodnemu zespołowi hipermobilności stawów (BHJS – benign hypermobility joint syndrome) z dodatkowymi symptomami ze strony układu mięśniowego. Wiotkość stawów u dorosłych i dzieci zwiększa ryzyko powstania kontuzji sportowych ze skręcenia i przeciążenia oraz obciążenia przewlekłymi dolegliwościami bólowymi stawów. Wiotkie stawy można leczyć za pomocą np. ćwiczeń ruchowych wzmacniających. Regeneracja i usztywnianie stawów wymaga farmakoterapii, jednak nie prowadzi się typowo przyczynowego leczenia ze względu na podłoże genetyczne schorzenia.

Polecamy: Strzelające stawy – czy zawsze mają groźne przyczyny?

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Wiotkość stawów – przyczyny

Wiotkość stawów to nie choroba genetyczna, a dysfunkcja wskazująca na zaburzenia proporcji w budowie tkanki łącznej składnika budulcowego kości, chrząstek stawowych, ścięgien, więzadeł i krążków międzykręgowych, choć dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, czyli sprzężony z płcią żeńską. Wrodzona wiotkość stawów, określana również jako uogólniona wiotkość stawów bądź wiotkość konstytucjonalna, powstaje w wyniku nieprawidłowości na poziomie komórkowym podczas procesu produkcji kolagenu, którego porcje zawierają mniejsze ilości włókien. Efektem tego jest niewydolna tkanka o słabszej wytrzymałości na rozciąganie.

Wiotkość stawów – objawy

Wiotkie stawy u dziecka i dorosłego objawiają się zwiększoną ruchomością stawów kończyn i kręgosłupa, ale również przewlekłymi bólami stawowymi z obrzękami, bólem grzbietu, nawracającymi zwichnięciami i podwichnięciami stawów, a także nadmierną rozciągliwością skóry. Dolegliwości bólowe zwykle dotyczą stawów kolanowych i skokowych z tendencją do nasilania w trakcie aktywności fizycznej, wieczorem i rano. Ból pleców na ogół spotyka młodzież i osoby dorosłe. Często obserwuje się dyslokacje w stawach rzepkowo-udowych, barkowych, biodrowych, skroniowych, śródręczno-paliczkowych i lędźwiowych kręgosłupa. Wiotkość stawów jest przyczyną kręczu szyi, stóp płaskich, koślawych kolan, pogłębionej lordozy lędźwiowej oraz żylaków i zespołu cieśni kanału nadgarstka.

Polecamy: Jaką dietę należy stosować w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów?

Wiotkość stawów – leczenie

Ze względu na genetyczne podłoże wiotkości stawowej leczenie ma na celu ograniczenie wzmożonej mobilności tkanek, wzmocnienie ich struktur oraz funkcjonalną stabilizację stawów poprzez prawidłową pracę mięśni. Nadmierna wiotkość stawów to przypadłość, która wymaga ciągłej i kompleksowej rehabilitacji ruchowej. Ćwiczenia na wiotkość stawową wykorzystują głównie aktywność wzmacniającą i mobilizującą nadmiernie rozciągnięte ścięgna, więzadła i inne struktury stawowe. Ćwiczenia propriocepcji wiotkich stawów obejmują:

  • klasyczne ćwiczenia ruchowe z przyborami, np. taśmami Thera Band, piłkami lekarskimi czy obciążnikami, oraz ćwiczenia równoważne, koordynacyjne i sensoryczne. Ćwiczenia wiotkości wielostawowej powinny rozpoczynać się od zadań statycznych ze stopniowym przejściem do bardziej dynamicznych, zakończonych pełnymi seriami ćwiczeń oporowych w ruchu;
  • specjalistyczne metody kinezyterapeutyczne, np. PNF (metoda pracy ruchowej nerwowo-mięśniowego torowania ruchu, oparta na neurofizjologicznych zasadach, wykorzystywana do odzyskiwania utraconych, zaburzonych lub niewykształconych umiejętności ruchowych);
  • terapię manualną, mobilizującą wiotkość stawów kręgosłupa.

Leczenie wiotkości stawów u dzieci wzbogacone jest o profilaktykę i usprawnianie wad postawy stóp, kolan i grzbietu. Dla poprawy stabilizacji chodu i osi kończyn poleca się profilowane wkładki ortopedyczne do butów. Warto też zastosować dietę wspomagającą wiotkość stawów, bogatą w witaminy D, C, E oraz odpowiednią ilość wody. Osobom obciążonym otyłością zaleca się redukcję masy ciała, co znacznie odciąży wiotkie stawy.

Data aktualizacji: 18.03.2019,
Opublikowano: 18.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej