Wentrykulografia – badanie komór serca. Sposób wykonania, wskazania

Fot: onsuda / gettyimages.com

Wentrykulografia jest inwazyjnym badaniem serca, które przeprowadza się w trakcie cewnikowania tego narządu. Ma olbrzymią wartość diagnostyczną, ale ze względu na ewentualne powikłania i trudność wykonania w codziennej praktyce najczęściej jest zastępowane echokardiografią.

Wentrykulografia to badanie obrazowe komór. Obecnie nazwa ta odnosi się wyłącznie do serca. Historycznie badanie o tej nazwie wykonywano również w obrębie mózgu, by zobrazować przestrzenie wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym.

Wentrykulografia – podstawy metody

Wentrykulografia to metoda radiologiczna, polegająca na obserwacji obrazu wewnętrznych przestrzeni serca, jaki uwidacznia się po podaniu kontrastu przez cewnik założony bezpośrednio do komory. Roztwór substancji dającej cień w badaniu rentgenowskim miesza się z krwią i wypełnia całą objętość danej jamy serca. Następnie jest przepompowywany do dużych naczyń (z lewej komory do aorty, z prawej – do pnia płucnego i tętnic płucnych).

Cewnik umieszcza się w komorze pod kontrolą obrazu rentgenowskiego (RTG), przekazywanego w czasie rzeczywistym na monitor. Z badania wykonuje się film i zdjęcia, które są materiałem do dalszej analizy, a także (w niezbędnych przypadkach) źródłem informacji o budowie serca dla kardiochirurgów planujących zabieg operacyjny.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Jak wykonuje się wentrykulografię?

Wstępna faza wentrykulografii to wprowadzenie cewnika do lewej komory serca. Zabieg wykonuje się w warunkach sali operacyjnej ze względu na profilaktykę ewentualnych zakażeń powiązanych z procedurą i konieczność intensywnego nadzoru nad pacjentem.

Miejscem wprowadzenia cewnika jest najczęściej tętnica udowa, podobojczykowa albo (w rzadkich przypadkach) łokciowa. Do naczynia wkłuwa się kaniulę, w której świetle znajduje się zastawka. Jest to element, który zapobiega wypływowi z tętnicy krwi pod dużym ciśnieniem. Przez kaniulę wprowadza się do wnętrza naczynia sprężysty cewnik, który na całej długości ma wtopiony w ścianę, metalowy znacznik. Dzięki temu lekarz widzi na bieżąco położenie narzędzia na obrazie rentgenowskim. Dren jest wprowadzany w kierunku przeciwnym do przepływu krwi, co pozwala jego zakrzywione zakończenie umieścić w lewej komorze serca. Jeśli z jakichś względów niezbędne jest wykonanie wentrykulografii prawej komory, cewnik wprowadza się z wykorzystaniem dużych naczyń żylnych.

Po umieszczeniu cewnika we właściwym miejscu podaje się za pomocą automatycznej strzykawki roztwór kontrastowy. Jego łączna ilość nie przekracza zwykle 50 ml. Przed wstrzyknięciem substancji można końcówkę drenu połączyć z manometrem, aby odczytywać na bieżąco, jakie ciśnienia panują w komorze serca w różnych fazach skurczu i rozkurczu. Pozwala to ocenić efektywność hemodynamiczną krążenia.

Wentrykulografia – cel wykonania badania

W trakcie wentrykulografii po podaniu każdej porcji kontrastu wykonuje się zapis wideo z aparatu rentgenowskiego. Dzięki temu można:

  • określić kształt i pojemność komory,
  • sprawdzić, jaka część znajdującej się w niej krwi jest wytłaczana na zewnątrz w czasie skurczu, a jaka pozostaje w sercu,
  • ocenić kurczliwość ściany mięśnia sercowego w różnych miejscach,
  • monitorować przepływy krwi z komory do aorty, zwracając uwagę na stan zastawki aortalnej,
  • obserwować, czy nie ma objawów wstecznego wypływu krwi do przedsionka, co świadczy o niewydolności zastawki mitralnej (dwudzielnej).

Zobacz film: Migotanie komór serca. Źródło: 36,6.

Wskazania do wykonania wentrykulografii

Podstawowymi wskazaniami do wentrykulografii są sytuacje, w których potrzebna jest dokładna informacja na temat stanu anatomicznego serca, a dostatecznych informacji nie można uzyskać mniej inwazyjnymi metodami. Powszechnie stosowaną alternatywą jest przede wszystkim echokardiografia, czyli specjalistyczne badanie ultrasonograficzne serca.

Celem wentrykulografii jest określenie wydolności krążeniowej serca. Badanie pozwala oszacować objętość wyrzutową krwi, a także jej zalegającą w sercu część. Jest to informacja na temat efektywności skurczu mięśnia sercowego, która może być zmniejszona ze względu na zmiany niedokrwienne lub – najczęściej – z powodu istnienia blizn pozawałowych. W miejscach tych ściana komory zwykle kurczy się słabiej (tzw. hipokinezja), pozostaje nieruchoma (akinezja) albo ulega rozdęciu (dyskineza). Im większa jest powierzchnia takich zmian, tym trudniej przywrócić choremu wydolność krążenia.

W trakcie wentrykulografii można również ocenić funkcję zastawek serca, szczególnie pod kątem ich niedomykalności. Przy badaniu lewej komory serca obserwuje się przepływ krwi przez zastawkę aortalną i mitralną. Pierwsza z nich zapobiega cofaniu się krwi z aorty do komory, a druga – z lewej komory serca do przedsionka. W przypadku ich niewydolności efektywność krążenia zmniejsza się – przepływ krwi do narządów obwodowych jest spowolniony. Przyczyną takiej niedomykalności często są stany pozapalne i zmiana anatomii płatków zastawek. Wiele przypadków wstecznego przepływu krwi powodują zmiany bliznowate ściany serca, która rozciąga się w okolicy zastawek. Wówczas powiększa się również otwór, w którym pracuje zastawka, i jej płatki stają się zbyt małe, by szczelnie go zamknąć.

Powikłania wentrykulografii

Wentrykulografia nie jest wykonywana jako badanie pierwszego rzutu. Kieruje się na nią wyłącznie w sytuacjach, kiedy stan chorego wymaga podjęcia decyzji co do dalszego leczenia, a nie ma innych możliwości diagnostycznych. Zabieg jest inwazyjny. W jego przebiegu może dojść do poważnych powikłań, takich jak np. niedotlenienie i zawał serca, ciężkie zaburzenia rytmu albo nawet zatrzymanie krążenia. Możliwe jest także przebicie cewnikiem ściany naczynia tętniczego albo serca, co zmusza do wykonania pilnego, rozległego zabiegu operacyjnego. Osobną grupę powikłań stanowią reakcje uczuleniowe na substancję kontrastową, które mogą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Zobacz film: Skrajna niewydolność krążenia - jak wygląda leczenie? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 19.06.2018,
Opublikowano: 19.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej