Warszawa. Pierwsza w Polsce termoablacja guza płuca

Fot. Shannon Fagan / Getty Images

Możemy mówić o sporym sukcesie lekarzy ze szpitala przy ulicy Banacha w Warszawie. Radiolodzy wykonali pierwszy w Polsce zabieg termoablacji guza płuca - podczas jednego zabiegu u 50-letniego pacjenta zniszczono przerzuty raka jelita grubego do płuca i wątroby.

Pierwszy w Polsce zabieg termoablacji guza płuca odbył się 17 stycznia 2019 r. w szpitalu przy ul. Banacha w Warszawie. Został przeprowadzony u 50-letniego pacjenta, zniszczono przerzuty raka jelita grubego do płuc i wątroby.

Jak wygląda zabieg termoablacji? Za pomocą wysokiej temperatury niszczy się guza - przez skórę wprowadza się igłę do zmiany nowotworowej i wypala ją. Pacjenci po zabiegu mogą wrócić do domu po upływie 2 dni. Termoablacja jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż zwykła operacja, stąd mniej obciąża organizm chorego i odsetek powikłań jest znacznie mniejszy. 

Termoablację można wielokrotnie powtarzać, co z powodzeniem stosuje się u pacjentów z przerzutami raka jelita grubego czy mięsaka. Dlaczego właśnie u nich? Bowiem te dwa nowotwory charakteryzuje pojawianie się nowych zmian przerzutowych w przyszłości. 

Nowotwór jelita grubego

Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór. Guz zwykle zostaje wykryty w zaawansowanym stadium, dopóki jest mały nie daje żadnych objawów. Choroba może rozwijać się latami i nie dawać żadnych niepokojących objawów, a jedynym skutecznym sposobem na jej wykrycie jest kolonoskopia. Badanie powinno być wykonywane raz na pięć lat.

Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów raka jelita grubego jest obecność krwi w kale. To także ostatni moment, aby zgłosić do lekarza i wykonać kolonoskopię. Sygnałem, który może świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie jelit jest spadek hemoglobiny (zwłaszcza u osób po 50. roku życia). Konsultacji z lekarzem wymagają także nawracające bóle brzucha, wzdęcia oraz kolki.

Rak jelita grubego to jeden z tych nowotworów, który ma ścisły związek ze stylem życia. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które unikają aktywności fizycznej, stosują niezdrową dietę (z dużą ilością mięsa, a ubogą w warzywa) oraz często sięgają po alkohol. Zdaniem badaczy nie bez znaczenia jest także palenie papierosów.

Polecamy: #20 minut, które uratuje Ci życie. Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii?

Lekarze z powodzeniem mogą usuwać zmiany nowotworowe, w tym także przerzuty raka jelita grubego. Jednak u ponad połowy pacjentów w przyszłości pojawiają się nowe przerzuty. Wykonanie operacji czy poddanie pacjentów radio- lub chemioterapii może być zbyt obciążające dla ich organizmów. W tym przypadku alternatywą są zabiegi termoablacji guzów. 

Więcej: Rak jelita grubego – leczenie i diagnostyka

Czy nowotwór jelita grubego można wyleczyć? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy raka jelita grubego można wyleczyć? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 23.01.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej