Wapno nie pomaga w łagodzeniu skutków uczulenia

Fot: Darren Baker / stock.adobe.com

Wyniki najnowszych badań polskich naukowców dowodzą, że wapno, czyli węglan wapnia, nie wpływa znacząco na łagodzenie świądu ani obrzęku – dwóch najczęstszych objawów alergii. Wiadomo także, że wapno zażyte przed lekami przeciwalergicznymi może osłabiać ich działanie.

Jeszcze do niedawna uważano, że wapno (węglan wapnia), czyli dostępne bez recepty Calcium, łagodzi objawy alergii. Przekonanie to funkcjonowało na podstawie badań przeprowadzonych w latach 80. i 90. minionego stulecia, czyli prawie 30 i 40 lat temu. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie wykonali w 2017 roku własne badania i stwierdzili, że wapno nie pomaga alergikom.

Zobacz także: Testy alergiczne wykrywają, co powoduje wystąpienie reakcji alergicznej

Wyniki badań warszawskich naukowców – wapno nie działa na uczulenie

Przez lata w przypadku objawów alergicznych w pierwszej kolejności sięgano po wapno. Według starych opracowań naukowych miało ono zmniejszać obrzęk, wysypkę, łzawienie i kaszel oraz łagodzić swędzenie. Najpopularniejsza forma wapna to tabletki musujące. Są łatwo dostępne (bez recepty w aptece) i bez problemu można je podać dzieciom. Zapewne przyczynia się to do popularności Calcium jako leku na alergię.

Skuteczność wapna w leczeniu objawów uczulenia podważyli badacze z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Przeprowadzono testy na grupie alergików. Najpierw zaaplikowano im podskórnie alergeny, a następnie części z nich podawano wapno, a pozostałym – placebo.

Wyniki eksperymentu nie pozostawiły wątpliwości: u osób otrzymujących węglan wapnia dolegliwości świądu i obrzęku ustępowały w niemal takim samym stopniu jak u badanych, którym podano placebo. Otrzymane rezultaty różniły się bardzo nieznacznie na korzyść wapna, które w minimalny sposób mogło wpłynąć na pozytywne efekty ustępowania objawów alergii. W porównaniu do wyników uzyskanych w latach 80. i 90. różnica jest kolosalna – wówczas wykazano, że wapno nawet o 30 procent skuteczniej niż placebo eliminuje symptomy uczulenia.

Zobacz także: Testy alergiczne z krwi ogólne i specyficzne: potwierdzanie alergii i wykrywanie alergenów

Wiarygodność najnowszych badań

W porównaniu do badań przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu wyniki tych najnowszych są całkowicie odmienne. Przypuszcza się, że może to być efektem niewłaściwych metod badawczych stosowanych w ubiegłym stuleciu, a także z ewentualnej zbieżności interesów naukowców i sponsorów tamtych testów. Nie udało się odnaleźć informacji na temat nieprawidłowości występujących podczas badań, wiadomo natomiast, że wyniki nie były powtarzalne. Oznacza to, że za każdym razem mimo spełnienia tych samych warunków można było uzyskać inny wynik.

Badania w 2017 roku przeprowadzone zostały metodą randomizacji, czyli do obu badanych grup przydzielono losowych uczestników testów. Przed rozpoczęciem prób u osób badanych potwierdzono alergię przy pomocy testów skórnych. Następnie zaaplikowano podskórnie alergeny i przez 3 dni monitorowano powstałe odczyny alergiczne u osób otrzymujących wapno lub placebo. Warto powiedzieć, że badania te nie były powtarzane i że przeprowadzono je na grupie 40 osób.

Zobacz także: Testy płatkowe: zastosowanie, przygotowanie, przebieg, interpretacja wyników i cena

Wapno hamuje działanie leków przeciwhistaminowych

Wapno nie tylko nie pomaga na alergię, ale wręcz może hamować działanie leków przeciwhistaminowych. Leki antyalergiczne zażyte po wcześniejszym zastosowaniu wapna mogą mieć słabsze działanie, ponieważ ich wchłanianie jest utrudnione.

Zobacz film: Pokarmy, które uczulają najczęściej. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 17.12.2017,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej