Wągry (zaskórniki) na nosie – jak się ich pozbyć?

Fot: PRImageFactory / gettyimages.com

Wągry na nosie to częsty problem estetyczny, który – niezależnie od ogólnej kondycji cery – występuje na skutek zanieczyszczenia porów. Powstawania zaskórników nie można uniknąć, ale warto właściwie oczyszczać i pielęgnować skórę, by zminimalizować jej niedoskonałości.

Wągry (zaskórniki) powstają najczęściej na nosie, brodzie i czole – w obszarach twarzy, w których istnieje największa koncentracja gruczołów wydzielających łój (sebum), który tworzy warstwę ochronną pokrywającą skórę. W przypadku jego nadprodukcji (częstej u osób z cerą tłustą lub mieszaną, albo np. z zaburzeniami hormonalnymi), ujścia gruczołów łojowych są zamykane przez gromadzące się na powierzchni twarzy zanieczyszczenia i zrogowaciały naskórek (sklejone przez sebum).

Wągry na nosie – profilaktyka

Powstawaniu wągrów na nosie należy przede wszystkim zapobiegać. Niezbędna jest codzienna pielęgnacja twarzy oraz odpowiednio skomponowana dieta. Oczyszczanie twarzy służy pozbyciu się z jej powierzchni nadmiaru sebum, kurzu, resztek makijażu. Zabieg ten najlepiej wykonywać rano i wieczorem, z użyciem kosmetyków o lekkiej formule (niezapychającej porów skóry), np. płynów micelarnych czy ziołowych toników. Preparaty takie nie mogą zawierać składników wysuszających czy podrażniających skórę (niewskazane jest użycie mydła, kosmetyków z alkoholem czy mentolem), gdyż powoduje to wzrost produkcji łoju.

Do zachowania dobrej kondycji skóry wymagane jest jej nawilżanie, niezbędne do regulacji wydzielania sebum. Do tego celu należy używać wysokiej jakości kremów. Problemy skórne łagodzą preparaty z witaminą B3 czy retinolem. Działanie kosmetyków może być wzmocnione przez masaż twarzy (np. z użyciem szczoteczki), który pomaga aktywnym substancjom wnikać w głąb porów.

W przypadku cery ze skłonnością do zaskórników należy eliminować z jadłospisu pokarmy, które stymulują produkcję sebum – czerwone mięso, tłusty nabiał, słodycze, kakao (i jego pochodne, w tym czekoladę), ostre przyprawy. Składniki odżywcze, jakich nie powinno zabraknąć w diecie, to witaminy i błonnik, obecne głównie w warzywach i owocach. Wskazane jest także spożycie roślin strączkowych, orzechów i produktów pełnoziarnistych. Codziennie należy wypijać co najmniej 1,5 l wody (czystej lub w postaci herbatek ziołowych czy świeżo wyciskanych soków).

Czy trądzik to problem tylko nastolatków? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wyciskanie wągrów z nosa

Wyciskanie wągrów wydaje się najszybszą i najmniej skomplikowaną metodą na ich usunięcie. Zwykle nie przynosi ona jednak pożądanej poprawy wyglądu skóry, ponieważ domowymi sposobami nie można jej odpowiednio przygotować do zabiegu. Łatwo ją uszkodzić i w miejscu zaskórnika powstaje ranka, która w niehigienicznych warunkach może ulec zanieczyszczeniu. Co więcej, samodzielnie nie zawsze udaje się dokładnie oczyścić zatkane pory skóry – wówczas resztki wągra stają się pożywką dla bakterii. W konsekwencji powstaje ropna zmiana, po której może pozostać nieestetyczna blizna lub przebarwienie na skórze.

Skuteczne usuwanie wągrów z nosa

Aby pozbyć się wągrów na nosie, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Umiejętne zastosowanie odpowiedniej metody usuwania zaskórników, a także przeprowadzenie zabiegu w aseptycznych warunkach pozwolą cieszyć się oczyszczoną cerą przez co najmniej kilka tygodni (po tym czasie procedurę należy powtórzyć). Zabiegi, jakim można poddać się w salonach kosmetycznych czy gabinetach dermatologicznych, to:

  • manualne usuwanie zaskórników – dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów i parówki (jej przeprowadzanie w warunkach domowych nie jest bezpieczne!), pory rozszerzają się, więc wyciskanie wągrów nie pozostawia trwałych śladów na skórze,
  • peeling kawitacyjny – oczyszczanie porów skóry ultradźwiękami,
  • jonoforeza – za pomocą prądu galwanicznego w głąb skóry wprowadza się substancje antybakteryjne, przeciwłojotokowe i złuszczające,
  • złuszczanie naskórka kwasami (np. glikolowym, mlekowym, salicylowym),
  • mikrodermabrazja – mechaniczne ścieranie rogowej warstwy naskórka specjalnymi tarczami.

W przypadku wyjątkowo uciążliwego problemu z wągrami na nosie warto skorzystać z porady dermatologa, który może wdrożyć leczenie farmakologiczne, np. preparatami z retinoidami (normalizują przyrost naskórka i ułatwiają oczyszczanie porów). Lekarz może także zaproponować trwałe, laserowe usuwanie wągrów. Metoda ta jest bezbolesna i wiąże się ze zniszczeniem gruczołów łojowych, dzięki czemu zaskórniki nie mają możliwości się odbudować. Nie oznacza to jednak, że nie powstaną w innym miejscu.

Jak wykonać parówkę na cerę trądzikową? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Parówka na cerę trądzikową. Źródło: Klinika urody

Domowe sposoby na wągry na nosie

Samodzielne usuwanie wągrów na nosie nie daje tak dobrych efektów, jak zabieg w gabinecie kosmetycznym, ale domowymi sposobami można poprawić kondycję skóry podatnej na tworzenie się zaskórników. Wskazane są przede wszystkim peelingi służące złuszczaniu martwego naskórka oraz maseczki, które działają antybakteryjnie, zwężają pory i regulują pracę gruczołów łojowych.

Oczyszczający peeling należy wykonywać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Można użyć do tego celu dostępnych w drogeriach kosmetyków – preparatów drobnoziarnistych lub w przypadku wrażliwej cery – enzymatycznych. Skuteczne są także peelingi domowej produkcji, np. ze zmielonych płatków owsianych i jęczmiennych wymieszanych z ciepłą, przegotowaną wodą.

Po oczyszczeniu twarzy dobrze jest nałożyć na nią ściągającą maseczkę. Dobroczynny wpływ na cerę mają te na bazie glinek, które dodatkowo rozjaśniają i wygładzają skórę. Można także wykonać domową maseczkę na wągry – ze startych ziemniaków czy z siemienia lnianego.

Po samodzielnie wykonywanych zabiegach oczyszczających zawsze należy przemyć twarz tonikiem łagodzącym i ściągającym pory. Zaleca się preparaty na bazie ziół, cytryny lub ogórka. Na koniec w skórę wklepuje się lekki krem nawilżający.

W warunkach domowych zaskórniki na nosie można usuwać za pomocą specjalnych, dostępnych w aptekach i drogeriach plastrów na wągry. Mają one działanie oczyszczające i antyseptyczne. Opinie na temat ich skuteczności są podzielone.

Jak zbudowana jest skóra? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 31.12.2018,
Opublikowano: 08.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jo 22.12.2018r.

Lepiej miec skore tlusta i zaskorniki niz sucha i szybko dostac zmasrszczek. Rada by niszczyc gruczoly lojowe jest dosc... kuriozalna. Zaskorniki to nie koniec swiata ani choroba.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej