Wady zgryzu u dorosłych – przyczyny, rodzaje i leczenie 

Fot: Voyagerix / stock.adobe.com

Wady zgryzu są spowodowane wieloma czynnikami. Mogą być wadami wrodzonymi lub nabytymi. Wiążą się z nieprawidłowościami w budowie szczęki lub jej ułożeniem względem żuchwy i często powodują powikłania, np. zaburzenia mowy, oddychania czy trudności w jedzeniu.

Wady zgryzu najczęściej dają o sobie znać już w dzieciństwie. Ich korekta na wczesnym etapie pozwala je zupełnie zniwelować lub w znacznej części skorygować. Są często wrodzone i związane z nieprawidłową budową lub ułożeniem szczęk. Niekiedy jednak dziecko może popsuć sobie zgryz przez powtarzanie niektórych nawyków, np. ssania kciuka.

Innymi powodami są uszkodzenia w strukturze łuków zębowych oraz nieprawidłowo dostosowane wypełnienie stomatologiczne (w tym korony czy mosty protetyczne). Wady są wynikiem również źle założonych plomb, np. zbyt płaskie wypełnienie powoduje ścieranie się zębów. Może to wpłynąć na nieprawidłowe działanie stawów żuchwowo-skroniowych.

Zobacz film: Jak przestać zgrzytać zębami? Źródło: 36,6.

Wady zgryzu mogą być nabywane w wyniku złych nawyków czy schorzeń (np. powiększonych migdałków). Mogą również wystąpić w wyniku chorób psychicznych czy nieprawidłowej symetrii twarzy (cofnięcie brody lub jej wysunięcie).

Kolejną powszechną przyczyną wad zgryzu u dorosłych są nieodbudowane braki w uzębieniu. Jeżeli nie zostanie wypełniona luka po usuniętym zębie, może dojść do trudnych do wyleczenia zaburzeń w strukturze szczęki.

Wady zgryzu – rodzaje

Wady zgryzu dzielą się na kilka grup. Najczęściej występującą wadą jest tzw. tyłozgryz, w którym dolny łuk zębowy jest cofnięty względem górnego, a zęby przednie nie mają wspólnej powierzchni styku. Przy nasilonym tyłozgryzie może dojść do lekkiej deformacji twarzy. Kolejne z rozróżnianych nieprawidłowości, które są również wadami zgryzu u dorosłych i klasyfikowane są w zależności od ustawienia zębów górnych względem zębów dolnych, to:

  • zgryz głęboki – górne zęby przykrywają niemal 2/3 powierzchni zębów dolnych, zachodząc na nie; ten typ zgryzu powoduje nadmierne ścieranie się zębów i może skutkować chorobami przyzębia i dziąseł;
  • przodozgryz – dolny łuk zachodzi na górny, co powoduje widoczne wysunięcie brody i dolnej wargi;
  • zgryz krzyżowy – zęby dolne zachodzą na górne niemal na całej długości szczęki lub na jej niektórych odcinkach;
  • zgryz otwarty – zęby nie mają wspólnej powierzchni styku; ten typ wady powoduje wiele komplikacji, np. wysokie podniebienie, szparę niedogryzową, niedorozwój szczęki czy obniżone napięcie mięśni (np. warg).

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Źródło: Klinika urody.

    Jeżeli chodzi o zaburzenia zgryzu, wyróżniane są:

    • stłoczenia – zbyt duże zęby w stosunku do zębodołów; zęby często nie rosną w poprawnej pozycji, ponieważ w szczęce lub żuchwie nie ma dla nich odpowiednio dużo miejsca;
    • zęby odseparowane – widoczne szpary między zębami z powodu zbyt dużej ilości miejsca w szczęce.

    Jak leczy się wady zgryzu?

    Każda wada zgryzu kwalifikuje się do korekcji za pomocą aparatów ortodontycznych. Leczenie ortodontyczne jest terapią wad zgryzu, która nie wymaga operacji. Ortodonta jednak może zaoferować inne urządzenia w zależności od stanu i przyczyn powstania. W niektórych przypadkach wykorzystywane są zabiegi z zakresu jest chirurgii twarzowo-szczękowej.

    Leczenie przede wszystkim zależy od zaawansowania czy wieku chorego. Im szybciej wada zostanie wykryta, tym mniej uciążliwe rozwiązanie będzie użyte. Najkrótszy okres terapii przypada na dzieci w wieku gimnazjalnym i wczesnoszkolnym. W przypadku dorosłych natomiast wykorzystuje się leczenie zespołowe periodontologiczno-chirurgiczne oraz ortodontyczno-chirurgiczne albo wykonuje się kamuflaż ortodontyczny. Zaburzenia zgryzu leczy się również mioterapią – ćwiczeniami mięśni mimicznych oraz narządu przeżuwania.

    Jak zakłada się aparat ortodontyczny? Odpowiedź znajdziesz w filmie

    Zobacz film: Jak wygląda zakładanie aparatu ortodontycznego? Źródło: Klinika urody.

    W stomatologii estetycznej występują dwa rodzaje aparatów ortodontycznych:

    • Stałe – są zakładane na dwa lata, a dalej jest wykorzystywane leczenie podtrzymujące.
    • Ruchome – są zakładane na noc albo na kilka godzin; dłuższe noszenie daje lepsze efekty.

    Leczenie ortodontyczne może wywoływać powikłania. Wśród nich są próchnica zębów, trudności z żuciem czy mówieniem, dyskomfort w trakcie terapii oraz podrażnienia dziąseł (zapalenie) i jamy ustnej. W profilaktyce najlepszym rozwiązaniem są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

    Dodatkowo w leczeniu dorosłych, a zwłaszcza osób w podeszłym wieku, poprawa zgryzu wymagana jest często przed założeniem protezy zębowej.

    Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 20.07.2018,
    Opublikowano: 25.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

    Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

    Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

    Czytaj więcej
    Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

    Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

    Czytaj więcej
    Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

    Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

    Czytaj więcej
    Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

    Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

    Czytaj więcej
    Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

    Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

    Czytaj więcej
    Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

    Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

    Czytaj więcej
    Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

    Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

    Czytaj więcej
    Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

    Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

    Czytaj więcej