Wady wzroku i choroby oczu - jak je leczyć? 

Fot: Zero Creatives / gettyimages.com

Wady wzroku mogą poważnie utrudniać życie pacjentom. Jednak oczy to bardzo ważny narząd i trzeba o niego dbać. Nie tylko wady wzroku powinny być leczone, dotyczy to także innych problemów z narządem wzroku. Co radzi ekspert?

Zacznijmy od tego, że wady wzroku powinno się leczyć. Najczęściej występujące wady to dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Każdą z nich możemy zoperować laserowo, jednak zwykle są one korygowane za pomocą szkieł korekcyjnych. Jednak uwaga - stosujmy się zawsze do zaleceń lekarza, co do wyboru soczewek kontaktowych, terminu ich przydatności, zalecanego płynu do soczewek i innych wskazówek, także odnoszących się do noszenia okularów czy okularów przeciwsłonecznych. Zbyt długie noszenie soczewek może skutkować owrzodzeniem rogówki, które spowoduje nieodwracalne pogorszenie ostrości wzroku. Z powodu niedotlenienia rogówki mogą zacząć wrastać naczynia, które spowodują zmętnienie. Co o leczeniu wad wzroku mówi lekarz?

Astygmatyzm można korygować okularami, soczewkami kontaktowymi bądź laserową korekcją wady wzroku. Jeżeli chodzi o laserową korekcję, polega to na odpowiednim modelowaniu rogówki, tak, aby zniwelować astygmatyzm i spowodować odzyskanie półkolistego kształtu - mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.

W przypadku, gdy wada nie jest leczona mogą pojawić się:

  • ból, napięcie, zmęczenie i pieczenie oczu,
  • mrużenie oczu w celu wyraźnego zobaczenia przedmiotów z bliskiej odległości,
  • bóle i zawroty głowy oraz dyskomfort okolicy oczu w wyniku długiej pracy przed monitorem komputera, czytania lub pisania.

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z czwartego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Operacja laserowej korekcji wzroku jest bezpieczna (powikłania po tej metodzie są niewielkie, rzędu około kilku procent), ale niestety nie jest refundowana przez NFZ. Czy laserowo można leczyć połączenie różnych wad?

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i połączenia tych wad, czyli każde w nie za dużych zakresach. Jeżeli są to duże wady, można doszczepić soczewkę do oka  - mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.


Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to to zapalenie spojówek i rogówki spowodowane nieprawidłowym nawilżeniem gałki ocznej. W leczeniu objawowym pomagają sztuczne łzy lub krople nawilżające. Zespół suchego oka dotyczy 17 proc. społeczeństwa. Co to za schorzenie i jak je leczyć?

Należy znaleźć przyczynę. Może być związana z uogólnioną chorobą, zwaną zespołem Sjögrena (diagnostyka u reumatologa). Druga przyczyna to zakażenie nużeńcem. Jeżeli znana jest przyczyna, to najpierw leczenie przyczyny, potem krople nawilżające, potem krople z cyklosporyny, zatkanie punktów łzowych, zmniejszenie szpary powiekowej w przypadku niedowładu - komentuje schorzenie prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.

Polecamy: Zespół suchego oka, czyli przewlekły stan zapalny oka. Objawy, leczenie i domowe sposoby

Jak działa zdrowe oko? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak działa zdrowe oko? Źródło: 36,6

Nużeniec

Lista schorzeń, na które cierpi większość społeczeństwa jest bardzo długa. Warto jednak wspomnieć o mało charakterystycznym schorzeniu jakim jest... nużeniec! Ten mały pajęczak może powodować różne choroby.

Połowa naszego społeczeństwa posiada nużeńca, lecz nie wszyscy chorują. To pasożyt z grupy pajęczaków, który bytuje w mieszkach naszych rzęs. Powoduje zapalenie brzegów powiek, jęczmienie i objawy suchego oka. Leczenie jest długotrwałe - opowiada o nim prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.

Stożek rogówki - kilka słów od eksperta

Stożek rogówki jest to schorzenie, które powoduje, że rogówka ulega uwypukleniu, powodując duży astygmatyzm i zaburzenia widzenia w postaci zdwojenia obrazu. Nie ma jednej przyczyny stożka, jest to choroba i genetycznie uwarunkowana, i mówi się także o czynniku zapalnym. Dowiedzione jest to, że tarcie oczu oraz osoby z alergiami ocznymi i atopowym zapaleniem skóry są bardziej narażone na powstanie stożka. Najlepiej, gdy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, wtedy można ją zatrzymać, a także poprawić wzrok - prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.

Więcej o wadach wzroku znajdziecie w rozmowie z ekspertem, który udzielał odpowiedzi na wasze pytania: Zobacz zapis czatu o wadach wzroku. Na wasze pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, ekspert programu 36,6°C

Chorób oczu jest o wiele więcej. Zobaczcie, jak można pomóc np. osobom z zaćmą:

Zobacz film; Operacja usunięcia zaćmy - jak wygląda? Źródło: 36,6


Opublikowano: 02.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady

Wady wzroku nie są już dzisiaj problemem. Dzięki laserowej korekcji wzroku w kilka minut pacjent może uwolnić się od okularów czy soczewek kontaktowych. Jednym z najbardziej innowacyjnych zabiegów tego typu jest SmartSight. Co go wyróżnia i jakie wady może leczyć? Rozmawiamy o tym z dr n. med. Małgorzatą Tomczak, specjalistką chorób oczu z Kliniki reOptis mieszczącej się w Szpitalu św. Wojciecha.

Czytaj więcej
Mrużenie oczu u dziecka – kiedy należy udać się do okulisty?

Mrużenie oczu u dziecka może, ale nie musi, być objawem problemów ze wzrokiem. Sygnału takiego nie można jednak lekceważyć, ponieważ im wcześniej zostanie ustalona przyczyna problemu, tym szybciej można będzie go wyeliminować.

Czytaj więcej
Konwergencja oka, a widzenie z bliska. Jak zadbać o prawidłowe widzenie?

Konwergencja oka, a właściwie oczu, to jednoczesny ruch gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej, pojawiający się przy zbliżaniu danego obiektu do czubka nosa. Prawidłowa konwergencja, uzależniona od mięśni prostych przyśrodkowych, warunkuje dobre widzenie z bliska.

Czytaj więcej
Czym jest widzenie peryferyjne? W jaki sposób zbadać widzenie tunelowe?

Widzenie peryferyjne to zaburzenie zdolności widzenia obiektów znajdujących się wokół centralnego pola obrazu. Stan ten może być spowodowany jaskrą, barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki, a nawet mieć podłoże psychosomatyczne. Inaczej określa się go mianem widzenia tunelowego.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?

Operacja wykonywana z powodu jaskry to zabieg służący obniżeniu nadmiernego ciśnienia wewnątrzgałkowego (w skrócie IOP od angielskiego sformułowania intraocular pressure). Ma ono wpływ na pogarszanie się wzroku. Operacja – klasyczna lub laserowa – jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego.

Czytaj więcej
Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla każdego!

Laserowa korekcja wzroku to zabieg chirurgiczny dedykowany krótkowidzom, dalekowidzom oraz pacjentom z astygmatyzmem. W chwili obecnej rozwój laserowej korekcji wzroku pozwala usunąć wadę wzroku u pacjentów od 21 nawet do 60 roku życia. O tym, jak wygląda taki zabieg mówią lek. med. Agnieszka Szoturma i dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil z kliniki okulistycznej Optegra.

Czytaj więcej
Zdrowe oczy. Te badania odpowiedzą, czy twój wzrok potrzebuje korekcji lub  leczenia

Badania okulistyczne są niezbędne, by rozpoznać wady wzroku oraz choroby tego narządu, takie jak m.in. jaskra, zaćma czy choćby bardzo częsty zespół suchego oka.  Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który co roku przypada w 2 czwartek października, przypominamy o najważniejszych badaniach  dla zdrowia oczu.

Czytaj więcej
Operacja laserowa oczu: techniki, rekonwalescencja, powikłania i cena

Laserowa korekcja wad wzroku zwykle pozwala na całkowite usunięcie krótkowzroczności, nadwzroczności, a w niektórych metodach także astygmatyzmu. Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Czytaj więcej
Dlaczego niebieskie światło szkodzi naszym oczom?

Mimo że nowoczesna technologia bardzo ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, to może także szkodzi. Najbardziej odczuwają to nasze oczy. Zdaniem specjalistów praca przed komputerem doprowadziła do epidemii krótkowzroczności. Ale to nie jedyne zagrożenie, które niesie za sobą technologia. 

Czytaj więcej
Gdy lekarz medycyny pracy jest niedostępny, badanie może wykonać inny lekarz

Tak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obowiązek dotyczący kierowania pracowników na badania okresowe jest obecnie zawieszony.

Czytaj więcej