W jaki sposób miłość wpływa na nasze zdrowie?

Fot.: Dirk Lindner / Getty Images

Miłość, w każdej fazie, także zakochania, ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Dzieje się tak za sprawą wydzielanych hormonów. Należy jednak pamiętać, że miłość w stabilnej relacji jest najkorzystniejsza dla naszego organizmu. Początkowa faza zakochania, choć wpływa m. in. na utratę wagi, to może wiązać się z dużym stresem.

Miłość między dwojgiem ludzi ewoluuje. Z medycznego punktu widzenia na samym początku mamy fazę zakochania, pożądania, podczas której wytwarzana jest fenyloetyloamina, działająca bardzo podobnie do amfetaminy. Dzięki temu hormonowi jesteśmy pobudzeni (to tłumaczy, dlaczego możemy rozmawiać do 2 w nocy i wstać wypoczęci), a także możemy schudnąć, gdyż fenyloetyloamina przyspiesza trawienie. Dzięki jej oddziaływaniu na układ nerwowy, sprzyja łagodzeniu stanów depresyjnych, poprawia samopoczucie, przez co zmniejsza się łaknienie.

W fazie zakochania wydziela się także dopamina, która skutkuje zwiększeniem energii oraz stymuluje wydzielanie oksytocyny. Oksytocyna, zwana hormonem miłości i zaufania, ma wpływ na redukcję stresu, ale także wpływa na pozytywne relacje międzyludzkie i zwiększa poczucie zaufania wobec drugiej osoby. U mężczyzn oksytocyna wyzwala takie uczucia jak zazdrość czy potrzeba rywalizacji.

W organizmach osób zakochanych i pewnych swoich uczuć wydzielają się endorfiny, odpowiedzialne za poczucie szczęścia.  Produkowane są przez przysadkę mózgową, rdzeń kręgowy i podwzgórze, a uwalniane  przy okazywaniu sobie czułości (ale także np. podczas uprawiania sportu). Endorfiny blokują odczuwanie bólu, zwiększają odczuwanie przyjemności, działają uspokajająco oraz redukują stres.

Naukowcy nie bez powodu podzielili miłość na trzy etapy - pożądanie, pociąg i przywiązanie. Pierwsza faza jest bardzo intensywna, ale w drugiej fazie odczuwamy stabilizację i silną więź z partnerem, za co odpowiada przepływ krwi przez ośrodki przyjemności w mózgu. Z kolei w trzeciej fazie zakochania organizm rozwija tolerancję na stymulanty przyjemności. Wtedy w naszym organizmie wytwarza się najwięcej endorfin oraz oksytocyny.

Szczęśliwy i stabilny związek wpływa na nas nie tylko w aspekcie psychologicznym, ale także czysto fizycznym. Miłość redukuje stres, zmniejsza odczuwane napięcia, zapobiega depresji, a także obniża ciśnienie krwi!

Annals of Behavioral Medicine w 2008 r. zaprezentowało badania, z których wynika, że ludzie żyjący w szczęśliwych małżeństwach mają niższe ciśnienie krwi od tych, którzy żyją samotnie. Z kolei ludzie będący w nieszczęśliwych związkach mają wyższe ciśnienie od szczęśliwych par i singli. 

Z badań wynika także, że ludzie będący w udanych związkach są odporniejsi na infekcje, a także ich rany goją się szybciej (Ohio State University, 2005 r.). Co ciekawe chorzy przebywający w szpitalu szybciej wracają do zdrowia, jeśli czeka na nich kochający partner!

Stabilne związki skłaniają ludzi do większego dbania o zdrowie i higienę, powodują rozpoczęcie aktywności fizycznej lub diety, a także dają poczucie celu i sensu, przez co rzadziej podejmowane są ryzykowne działania. Z badań wynika jasno, że ludzie w szczęśliwym małżeństwie dłużej żyją, mniej piją alkoholu i rzadziej bywają u lekarza. 

Źródła

1. Nasze choroby: Jak miłość wpływa na zdrowie

2. Akademia dietetyki: Miłość a zdrowie: Zakochani są zdrowsi

Zobacz film: Antykoncepcja - temat tabu? Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 11.02.2018,
Opublikowano: 03.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej